Švýcarská vláda se v posledních letech bez veřejné diskuse postupně přibližovala k NATO. Dnes má Švýcarsko již přidruženou delegaci se šesti křesly v Parlamentním shromáždění NATO.
To je jasné znamení proti neutralitě Švýcarska – a proti demokracii, protože švýcarské obyvatelstvo nebylo nikdy konzultováno.
NATO bylo založeno v roce 1949 jako obranná organizace, především k ochraně Evropy před vnímanou hrozbou Sovětského svazu. Později se ale ukázalo, že invaze ze SSSR nehrozí. Po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 se NATO mělo rozpadnout – jak to udělala Varšavská smlouva, protějšek NATO. NATO však nebylo rozpuštěno a nyní je spíše válečnou mašinérií než obrannou aliancí.
V roce 1991 mělo NATO 16 členských států. Dnes je jich 32, z toho 30 evropských zemí. NATO je přítomno na více než 800 amerických vojenských základnách po celém světě, z nichž téměř 700 obklopuje Rusko a Čínu.
Švýcarsko si svou neutralitu udržuje téměř 210 let. Dokument CIA z roku 1955 popisuje důležitost švýcarské neutrality, která byla založena na Vídeňském kongresu v roce 1815. Navzdory této tradici se však Švýcarsko pod současnou vládou přibližuje NATO, aniž by to konzultovalo s lidmi. Vstup do NATO by znamenal konec švýcarské neutrality.
11. dubna 2024 byla předložena úspěšná lidová iniciativa za švýcarskou neutralitu, která nasbírala téměř 130 000 platných podpisů. Referendum o tom je plánováno na rok 2025 nebo 2026. Pokud by byla přijata, neutralita by byla zakotvena ve švýcarské ústavě.
Rozpočet NATO
Celkový rozpočet NATO na rok 2024 je asi 1,4 biliónu dolarů, z čehož dvě třetiny financují Spojené státy a jedna třetina Evropa a Kanada. Jedná se o „roční fond“ na zničení a obohacení vojensko-průmyslového komplexu. Prezident Trump během svého prvního funkčního období vyzval evropské členy NATO, aby zvýšily svůj vojenský rozpočet alespoň na 2 % HDP. Pokud by se Švýcarsko stalo členem NATO a řídilo se tímto standardem, musel by se švýcarský vojenský rozpočet zdvojnásobit ze současných 7,5 na 15 miliard CHF ročně.
Alternativní edice
Světový hlad by mohl být odstraněn zlomkem rozpočtu NATO na rok 2024. Oxfam odhaduje náklady na 31,7 miliardy dolarů plus 4 miliardy dolarů na oddlužení nejchudších zemí – celkem asi 35,7 miliardy dolarů. To jsou méně než 3 % ročního vojenského rozpočtu G7, tedy 2,55 % rozpočtu NATO na rok 2024.
Neutralita místo členství v NATO
Účast v NATO znamená odklon od švýcarské neutrality a mohla by ohrozit pověst Švýcarska jako prostředníka a mírotvorce. Většina Švýcarů se pravděpodobně nechce stát členem NATO a vzdát se své legendární neutrality. Neutrální Švýcarsko by mohlo být prostředníkem mezi konfliktními stranami a pomoci vybudovat mírovější globální společenství.
Vážení federální radní,
apeluji na vás, abyste přehodnotili kroky směrem k NATO a odrazili tlak zvenčí.