Dr. Paul Craig Roberts: Establishment odzbrojuje Trumpovu rebelii

Pro Trumpovy příznivce je nebezpečné věřit, že boj skončil volebním vítězstvím. Boj ještě nezačal a nezačne, pokud se Trumpovi nepodaří vybudovat mocnou administrativu.

V exekutivě je kolem 4000 politických jmenovaných, 1200 z nich musí potvrdit Senát. Tato potvrzovací pravomoc dává Senátu možnost kontrolovat personální složení prezidentské administrativy.

Trump a jeho přechodový tým nezná 1200 lidí, natož 4000. Když se zoufale snaží ustavit vládu, jejich hledání vyústí ve vstup z mnoha zdrojů, zejména od vládnoucího establishmentu. V nejlepším případě se prezident a jeho přechodový tým mohou zaměřit na několik klíčových oblastí, kde leží prezidentovy nejdůležitější agendy. A ani tady Trump neodvádí dobrou práci.

Elise Stefaniková

Podívejme se nejprve na dějiště války. Trump řekl, že by mohl okamžitě ukončit válku na Ukrajině, stejně jako izraelsko-palestinský konflikt a napětí s Hizballáhem a Íránem na Blízkém východě. Ale jeho jmenovaní do pozic amerického velvyslance při OSN, poradce pro národní bezpečnost, ministra zahraničí, amerického velvyslance v Izraeli a ministra obrany jsou známí jako zastánci vojenské eskalace. Velvyslankyně při OSN Elise Stefaniková (českého a italského původu) je považována za zastánce tvrdé linie izraelských zájmů. Poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz obhajoval posílení energetických sankcí proti Rusku a zrušení omezení na rakety dlouhého doletu dodávané Ukrajině. Ministr zahraničí Marco Rubio je také vnímán jako zastánce tvrdého kurzu.

Trump jmenoval Mikea Huckabeeho americkým velvyslancem v Izraeli, k velké radosti extremistických kruhů v Izraeli. Huckabee prohlásil, že Izrael má právo na území Palestiny. Trump také jmenoval Stevena Witkoffa zvláštním vyslancem pro Blízký východ. Od Witkoffa, který je Žid, se očekává, že bude pokrývat íránskou hrozbu, válku mezi Izraelem a Hamásem, konflikty mezi Izraelem a Hizballáhem a izraelsko-palestinský konflikt.

Peter Brian Hegseth

Za ministra obrany si Trump vybral spoluhostitele a komentátora Fox News Peta Hegsetha, neprobuzeného muže, který nevěří v armádu DEI (diverzita, rovnost, inkluze). Nevýhodou je, že věří v oficiální narativy vytvořené vojensko-bezpečnostním komplexem a neokonzervativci o ruských, čínských a íránských nepřátelích Ameriky. Írán nazývá „zlým režimem“ a chce modernizovat americkou armádu tak, aby byla srovnatelná s čínskou. Vypadá to, že čelíme navýšení rozpočtu na obranu a zavírání základen, což stojí v cestě Muskova plánu snížit z rozpočtu 2,5 bilionu dolarů. Spolu se Stefanikovou, Waltzem a Rubiem dává Hegseth Trumpovi čtveřici pro válku. Má někdo z Trumpových kandidátů flexibilitu, aby viděl ruskou, íránskou, čínskou a palestinskou perspektivu?

Trump ve svých komentářích o Johnu Boltonovi naznačil, že věří, že dokáže přesvědčit své oponenty k ústupkům, pokud je konfrontuje s válečnými štváči. Pochybuji, že to bude fungovat s Ruskem, Čínou a Íránem.

Nyní se podívejme na vyhlídky RFK Jr. a Elona Muska. Britský list The Telegraph uvádí, že Trumpovi poradci se od Bobbyho Kennedyho distancují. Jak jsem předpověděl, Trumpovi poradci se ptají, zda lze Kennedyho potvrdit. Velká farmaceutická a fluoridová lobby zvítězila a vypadá to, že Trumpovi poradci ustupují. Nejsou dostatečně inteligentní, aby si uvědomili, že blokáda Kennedyho Big Pharmy by hrála do karet Trumpovi. Ale jak všichni víme, republikáni prostě nejsou bojovníci. Většina Kongresu nespálí mosty s establishmentem.

The Telegraph jsou nespolehlivé noviny, o čemž svědčí jejich zcela falešné zprávy o rusko-ukrajinském konfliktu. Zpráva Telegraph může být dílem společnosti Big Pharma, aby vyvolala otázky ohledně Bobbyho Kennedyho v myslích členů přechodového týmu. Howard Lutnick, člen Trumpova přechodového týmu, již oznámil, že Bobby tuto práci nedostane. Místo toho, aby měl výkonné pravomoci jako ministr zdravotnictví a sociálních služeb nebo ředitel Food and Drug Administration, bude Bobby shromažďovat údaje o vakcínách. Zdá se, že Big Pharma a agrobyznys vymazaly jakékoli zlepšení bezpečnosti léků a potravin v Trumpově druhém funkčním období.

Vypadá to, že Elonu Muskovi bude odepřena také pozice v exekutivě. První zprávy uváděly, že nejvhodnějším kandidátem na ředitele Úřadu pro řízení a rozpočet by měl být jmenován vedoucím Komise pro efektivitu vlády. Komise se nyní stala novým vládním oddělením, Department of Government Efficiency (DOGE), které společně vedou Musk a Vivek Ramaswamy.

Trump říká, že „tito dva skvělí Američané připraví cestu mé administrativě ke snížení vládní byrokracie, odstranění zbytečných regulací, snížení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“. Jak to mohou udělat, když nemají žádnou výkonnou pravomoc nad výdaji?

Je paradoxní, že Trump svůj útok na byrokracii a plýtvání ve vládě začíná vytvořením nové byrokracie. Trump vytvořil novou vládní byrokracii, která bude růst a růst a růst.

Tulsi Gabbardová

Je talent Tulsi Gabbardová také promarněna? Byla by mnohem lepší ministryní zahraničí než Rubio. Které komisi bude předsedou?

Nemůže být jasnější, že toto není administrativa, která obnoví Ameriku. Vše, co teď potřebujeme, je přípitek mlékem pro generálního prokurátora a můžeme odepsat obnovení americké velikosti.

Trump jmenoval bývalého amerického poslance Lee Zeldina šéfem EPA (Agentura pro ochranu životního prostředí). Zeldin získal 14 % hlasů od Ligy voličů ochrany přírody, což naznačuje, že legislativa v oblasti životního prostředí bude uvolněna, aby se usnadnilo frakování břidlic, na které Trump sází, aby se Amerika stala předním producentem ropy a plynu, což je klíčový prvek v Trumpově plánu „učinit Ameriku znovu skvělou“.

Trumpova administrativa zatím jen dodržela slib, že zabezpečí hranice. Trump jmenoval Thomase Homana „hraničním carem“ a Kristi Noem ministryní vnitřní bezpečnosti. Ale ve skutečnosti je Homeland Security, protiamerická operace zahájená během „války proti terorismu“, hrozbou pro americké občanské svobody a měla by být zrušena. Vnitřní bezpečnost má jen nevýhody, žádné výhody. Naše hranice můžeme zabezpečit i bez nich. Připomeňme, že to bylo ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, které oznámilo, že těžiště terorismu se přesunulo z muslimů na bílé Američany, zejména na „domácí teroristy“, kteří podporovali Trumpa.

Jakýkoli pokus o kontrolu hranice naráží na nekonečné soudní spory. Demokratičtí guvernéři a městské vlády už přislíbili, že ochrání nelegální přistěhovalce před Trumpovou agendou. Demokratičtí guvernéři Massachusetts, Kalifornie a Illinois uvedli, že využijí své pravomoci k udržení otevřených hranic a ochraně imigrantů před deportací.

Guvernér Kalifornie Newsom slíbil, že bude „chránit kalifornské hodnoty“, přičemž nerozlišuje mezi občanem a ilegálním. Kalifornie je útočištěm, jehož zákony brání spolupráci mezi státní a místní policií a federálními agenty pro imigrační a celní orgány. Newsom svolal zvláštní zasedání zákonodárného sboru, aby „odolal Trumpovým“ státním zákonům proti deportacím.

Ostražitý guvernér státu Illinois Pritzker řekl Trumpovi: „Pokud chcete získat mé lidi, budete mě muset obejít.“ „Moji lidé“ jsou imigranti. Pritzker je nazývá Illinoisany a říká, že „každý, kdo chce Illinoisany připravit o jejich svobodu, jejich příležitosti a jejich důstojnost“, čeká boj.

Pozorná guvernérka státu Massachusetts Maura Healeyová zakázala státní policii jakýmkoli způsobem pomáhat s deportací ilegálů. Massachusetts je také „státem svatyně“.

Jinými slovy, tři demokratičtí guvernéři nedělají žádný rozdíl mezi občanem USA a nelegálním občanem.

Nyní se podívejme na vůdce senátní většiny. Po obsazení Senátu a rezignaci Mitche McConnella je potřeba obsadit pozici zásadní pro Trumpův úspěch. McConnell dnes organizuje volbu vůdce většiny Senátu. Představil dva kandidáty, z nichž oba nejsou MAGA (Make America Great Again neboli Udělejme Ameriku znovu skvělou): John Thune a John Cornyn. V závodě je senátor Rick Scott, který má tendenci podporovat Trumpovu agendu. Vzhledem k tomu, že většina republikánských senátorů jsou RINO (republikánci jen naoko), jsou Scottovy šance mizivé.

Nejenže Trump svými neuváženými jmenováním ohrozil mírovou zahraniční politiku, ale neokonzervativci, představitelé Bidenova režimu, britský premiér a francouzský prezident se také snaží zajistit Bidenův souhlas s vypuštěním raket dlouhého doletu na Rusko. The Telegraph před třemi dny uvedl, že „Sir Keir Starmer a Emmanuel Macron plánují poslední pokus zmařit snahy Donalda Trumpa omezit americkou podporu Ukrajině“. Jak jsem varoval, dva a půl měsíce mezi Trumpovým zvolením a jeho inaugurací jsou dost času na to, aby jeho nepřátelé nasměrovali americkou politiku směrem, který Trump nezamýšlel.

Snad nejdůležitějším personálem je ministr spravedlnosti. Pokud Trump jmenuje nezkušeného hocha, Trumpova vláda ten den zemře. Zde bude také použit argument potvrzení. Kdokoli, kdo zvedne notebook Huntera Bidena nebo vyšetřuje jednání Hillary Clintonové, nebo představitelé ministerstva spravedlnosti, kteří se spikli se státními a místními generálními prokurátory, aby vymysleli trestní obvinění proti Trumpovi nebo kriminální aktivity členů vládnoucí elity, Epsteinova seznamu, zločinec uniká do médií a řada dalších obviněných zločinů je zjevně mimo limity. Establishment nepřijme ani zlomek toho, co Trumpovi vnutil.

Trump prohlásil, že nemá žádný seznam nepřátel. Bylo by lepší nechat tuto otázku otevřenou, protože by to omezilo některé útoky, kterým bude čelit.

Guvernérka New Yorku Kathy Hochul říká, že měla s Trumpem srdečný telefonický rozhovor a je otevřená spolupráci. Toto je guvernér, který označil Trumpovy příznivce za „neamerické“ a „mizogynní“ (nenávistné vůči ženám) a vypustil generální prokurátorku George Sorose v New Yorku Letitii Jamesovou na Trumpa a jeho příznivce. Spolupráce samozřejmě znamená kompromis a ne všechny kompromisy dělají demokraty a vládnoucí elity. Existuje značné riziko, že Trump bude integrován přímo do establishmentu.

Nakolik je pravděpodobné, že Trump chce zopakovat stres ze svého prvního funkčního období? Jak pravděpodobné je, že dokáže získat i 200 z 1200 jmenovaných, které má potvrdit Senát, kteří za něj budou bojovat a riskovat vlastní kariéru tím, že budou pálit mosty s vládnoucím zakořeněným, institucionalizovaným establishmentem a opouštět pole?

Vyhlídky na americkou obnovu mohou být ve skutečnosti horší, než se vykresluje v médiích. Alan Sabrosky vykresluje ponurý obraz voleb a jejich vítěze.

ZDROJ


Paul Craig Roberts je americký ekonom, spisovatel a komentátor známý svými kritickými názory na ekonomiku a zahraniční politiku. V 80. letech 20. století působil jako zástupce ministra financí za prezidenta Ronalda Reagana a hrál klíčovou roli při utváření hospodářské politiky té doby. Roberts publikoval řadu knih a článků analyzujících témata, jako je ukrajinská krize, americké volby v roce 2024 a pandemie COVID-19.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *