Filmový režisér Oliver Stone: Třetí světová válka může být nevyhnutelná

Filmový režisér Oliver Stone není optimistický. Když mluvil o konci vietnamské války, filmový režisér řekl, že Amerika je závislá na násilí a intervenci.

Padesát let po skončení vietnamské války a téměř 35 let po premiéře jeho filmu Četa je Amerika stále beznadějně zamilovaná do násilí a Washington, posílený tandemem Wall Street a mediálních velmocí, je stále nakloněn válce.

Naše země sabotuje sama sebe. Proč se stále vracíme a hledáme nutného nepřítele? Postupujeme podle vzoru intervence, opakujeme se, to nás nakonec povede k další světové válce.

To jsou temné myšlenky vyjádřené v rozhovoru, který moderoval penzionovaný plukovník Greg Daddis, válečný veterán v Iráku a ředitel Centra pro válku a společnost na Státní univerzitě v San Diegu. Daddis je také předsedou moderní vojenské historie USA na USS Midway (čtvrteční akce se konala v USS Midway Museum) a členem správní rady Quincy Institute, který s akcí spolupracoval.

Stoneovy vlastní zkušenosti jako 20letého pěšáka v armádě během nejbouřlivějších let 1967-1968 ve Vietnamu (a politicky a společensky doma ve Spojených státech) vytvořily základ pro film Četa, který v roce 1987 získal Oscara, za nejlepší film a nejlepší režii a je považován za jeden z nejdůležitějších a nejsilnějších filmů o vietnamské válce v historii Hollywoodu. Jde o první díl trilogie o vietnamské válce, která zahrnuje také Narozen 4. července (1989) a Nebe a země (1993).

Jako mladého muže, inspirovaného příběhy mytologického Odyssea a otce, který sloužil ve druhé světové válce, ho do války hnala touha po dalekých místech a frenetická, nesoustředěná energie mládí. Po návratu do „země, kterou už neznal“, se vydal na cestu objevování, na níž se jeho mysl a kreativita soustředily kolem spalujícího skepticismu vůči vládě, společenským konvencím a konformitě.

To vše je podrobně popsáno v jeho vynikající autobiografii Honba za Světlem, která sleduje Stoneovo mládí, jeho čas ve Vietnamu a jeho kariéru spisovatele a velitele čety.

Ve čtvrtek večer se přímo nevyjadřoval k nedávným volbám ani současnému konfliktu na Ukrajině, ale zdůraznil, že politika Washingtonu se stále vyznačuje „silným nutkáním“ učinit z války nejen motor průmyslu, ale také, na prvním místě, použít prostředky k řešení zahraničních sporů. Přes všechna neúspěchy posledních 50 let se nepodařilo osvobodit kolektivní psychiku od války. Ani film Četa, který odsuzuje tři lži armády a války, nedokázal postavit společnost proti intervencionismu.

Žádný film nezmění lidi, pokud nechtějí být změněni, řekl režisér Stone s tím, že nábor vojáků se po uvedení filmu ve skutečnosti zvýšil.

V posledních letech Stone vyvolal kontroverzi sérií rozhovorů s Vladimirem Putinem a jeho zpochybňováním Washingtonu a západních zobrazení války. Jediný komentář, který uvedl, byl, že „Byl jsem poháněn vášní a zaplatil jsem za to cenu“ a kritizoval cenzuru. Jeho dokumentární film Ukrajina v plamenech z roku 2016 byl na You Tube zakázán a odstraněn. S výjimkou slovenské verze, ta zázrakem dosud vydržela.

Svoboda projevu je právo, nikoli výsada, řekl za potlesku přítomných. Při pohledu na současnou politickou dynamiku litoval, že „neokonzervativci jsou přítomni v minulé i této vládě a nezmizí“.

V zahraniční politice jsme dělali jednu chybu za druhou. Neexistuje žádný důvod, proč bychom nemohli být partnery Ruska a Číny. Válku nepotřebujeme.

Bohužel láska k válce je „náboženstvím“. Jediné, co můžete udělat, je odolat. Zdá se, že celý život Olivera Stone po Vietnamu pramení z tohoto rčení. Buď rebel, to je nejlepší.

ZDROJ


Pozn. Naší Pravdy:
K poslednímu odstavci článku dlužno dodat, že láska k válce vůči Rusku se stala nejen „náboženstvím“, ale až posedlostí na hraně šílené nenávisti, zejména mezi Slovany. Jmenujme především Čechy, Poláky a Ukrajince. Jejich nenávist vůči ruskému národu je nebetyčná. Přesvědčit se o tomto je docela snadné, stačí na Seznamu.cz si otevřít diskusi pod články o Rusku a Ukrajině. To jsou mnohé tisíce nenávistných výlevů, ze kterých nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels by byl více než nadšen.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Dějiny a současnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Filmový režisér Oliver Stone: Třetí světová válka může být nevyhnutelná

  1. Albi napsal:

    Já tu situaci zas až tak černě nevidím. Poté co Putin poslal „vzkaz“ Orešnikem, na Západě zavládla panika a „jestřábové“ změnili tón.
    Víc v analýze Štěpána Kotrby tady:
    https://42tcen.com/entry/vyber-cile-a-utocici-rakety-povazuji-za-adekvatni-vzkaz-orisek-k-rozlousknuti-kotrba-k-odvete-rf
    Technickým popisům jsem moc pozornosti nevěnovala, to přenechám vám 🙂 ale jsou tam i jiné zajímavé postřehy, které tu náhle opravenou rétoriku dobře vysvětlují. Např.:

    „Rusko se tímto úderem rozloučilo se slavnou raketovou minulostí SSSR. Zničilo jedním úderem to nejpokročilejší, co SSSR vytvořil, Ukrajina měla a čím mohla Západu opravdu prospět. A zničilo symbol staré Ukrajiny jako technologického srdce Sovětského svazu i přátelské spolupracující Ukrajiny po rozpadu SSSR.
    To je hodně silný vzkaz.

    Očekával Západ takovou odvetu?

    Myslím, že Západ se svými užvaněnými politiky doteď nevěřil, že vše, co Putin řekne, myslí vážně a taky udělá. Šachista nejdříve přemýšlí a pak táhne. U politiků je to naopak. Snad tato demonstrace stačila.
    30 minut před odpálením balistické rakety Orešnik na cíl na Ukrajině bylo Ruskem automaticky zasláno oznámení do Spojených států prostřednictvím Centra pro snížení jaderného rizika. UFFF. Alespoň že tak.

    • admin napsal:

      Jano, za Kotrbův článek děkuji.

      Napsal to hezky. Technické stránce jeho výkladu jsem porozuměl. Vše, jak má být. Ale jako sociálně orientovaný člověk si nemohu pomoci, kdekdo se ohání zbraněmi, ale co bude s životem plebsu? Rozumíme si. Tohle je popsáno jednoduše a jasně nejnověji např. ZDE.

      Bohužel, současný stav věcí pramení především z toho, že voličská základna je politicky v zásadě negramotná, a proto nám vládne, však víte kdo.

      • Albi napsal:

        A já děkuji za článek p. Votavy. V něm nejen že se nedá jediné slovo třeba jen zpochybnit, ale ani něčím doplnut. Všechno tam je a přesně!

        Taky doufám, že tahle vláda to má spočítané. Alespoň i podle mainstreamových diskuzí to tak vypadá. I když co už do teď všechno zlikvidovala – hmotně i morálně, to se bude dávat dohromady moc těžko a moc dlouho, pokud to vůbec půjde. Protože ti odborníci všech profesí, které nemáme, protože učňovské školství je totálně pohřbeno a vysoké s převahou tzv. „žvanivých věd“, což dnes jsou převážně genderové, LGBTQ+, sociologické a podobné obory, nic konkrétního nevytvoří.
        A i kdyby se někomu – Fialovi rozhodně ne – podařilo situaci zlepšit, kde už bude svět!

        Stejně jako vy vidím Ukrajinu – a už hodně dlouho.
        Hromady mrtvých na obou stranách a pořád se volá po dalších zbraních, po dalších mrtvých – a nazývají to POMOCÍ.
        A „plebs“? Koho zajímá. Vládu jen do výše jeho schopnosti platit daně.

        Mějte se a pěkný víkend.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *