Ing. Marián Vitkovič: Sto nejbohatších Slováků má majetek ve výši osmi státních rozpočtů

Ing. Marián Vitkovič, ekonomický konzultant v Nezávislém institutu ekonomie, má ve zvyku o sobě říkat, že se stal prvním disidentem po transformaci na Slovensku.

Důvodem je to, že zejména v akademické sféře převládla poplatnost neoliberálnímu režimu a neschopnost kriticky myslet a oponovat tvz. reformním konceptem ekonomické a sociální politiky. Naznačil, že to má globální souvislosti.

Svět je v krizi již 50 let od aféry Watergate v USA, kdy byla zahájena demontáž tzv. státu blahobytu: nastoupila neoliberální kontrarevoluce, která začala postupně likvidovat sociální stát. Tato politika se u nás začala realizovat po pádu států východního bloku. Výrazný zlom nastal v roce 1995, kdy Mezinárodní měnový fond přijal rozhodnutí o úplné liberalizaci kapitálových toků – státy přestaly mít kontrolu nad tím, jaký kapitál přichází a odchází z jejich zemí, čímž ztratily vliv na měnovou politiku z hlediska vlastních národních potřeb.

Po globální krizi, která začala v roce 2008, podle jeho slov systém prožívá křeče a dochází k deindustrializaci USA a západní Evropy a likvidaci střední třídy. Stoupá majetek hrstky miliardářů a prudce roste chudá vrstva obyvatel, tvořící velkou část populace i na Slovensku.

Marián Vitkovič na základě vlastních výzkumů tvrdí, že střední třída u nás téměř neexistovala již v roce 1998:

60 % Slováků mělo maximálně 15-20 % majetku a příjmů, 15 % tvořila skupina lidí, kterou bylo možno považovat za vyšší střední vrstvu a přibližně 4 % populace vlastnilo 60 % majetku a zdrojů.

Dodal, že momentálně má sto nejbohatších lidí na Slovensku majetek ve výši osmi státních rozpočtů, přičemž Slovensko dlouhodobě reálně řídí pět lidí.

Součástí hospodářské a sociální degradace Slovenska je debilizace školství, protože hloupý národ se dobře ovládá a snadněji se jeho prostřednictvím dosahuje elitami požadovaného volebního výsledku.

To vše se děje pod ideologickým a ekonomickým dohledem Bruselu. Marián Vitkovič říká, že zánik EU v současné podobě je pro neudržitelnost její politiky nezbytný. Unie skončí jako skanzen – převálcují ji pracovití Asiaté, z Evropanů se stává „líná lůza“, žijící v neefektivním a nevyváženém společenství. Navíc, Evropa dnes financuje americký blahobyt. Myslí si, že seskupení BRICS, představující téměř polovinu výkonu světové ekonomiky, by mělo začít reorganizaci globálního měnového systému a eliminovat vliv dolaru. Jiné cesty, že svět se bude časem deglobalizovat a vrátí se zpět k národním státům, podle jeho názoru není – k tomu je však zapotřebí „radikální řez“.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Politika, Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *