Prezident Bašár al-Asad, který uprchl ze Sýrie, dorazil do Moskvy se členy své rodiny (video)

22:00, 8. prosince 2024 (foto Michail Těreščenko / TASS)

Bašár al-Asad a jeho rodina
přijeli do Moskvy

Sám vládl zemi téměř 25 let, ale nakonec nedokázal odolat ozbrojené opozici.

Syrský prezident po příletu do Moskvy

Píše o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje v Kremlu (mluvčí agentury):

Rusko jim na základě humanitárních důvodů poskytlo azyl.

Syrský prezident Bašár al-Asad s manželkou a dětmi před útěkem do Ruska

Dříve se objevovaly různé domněnky o tom, kam mohl rezignovaný syrský prezident uprchnout. Existovaly verze, že mohl zamířit buď do Moskvy, nebo letět do některé z afrických zemí. Agentura Reuters navíc uvedla, že Asad „velmi pravděpodobně“ zemřel při letecké havárii. Vojenské letadlo, které mohlo politika nést, zmizelo z radaru v oblasti vesnice Ram Al-Anz, poblíž které se později objevily informace o explozi.

Jak mohl Asad letět do Ruska?

V noci na 8. prosince dorazilo několik letadel, včetně vojenských transportérů AN-124 RUSLAN a IL-76, na ruské základny v Chmejmim, Latakia. Jednalo se pravděpodobně o evakuační lety. Poté se objevila informace, že na letecké základně Chmejmim přistála dvě íránská dopravní letadla.

Snímek obrazovky: flightradar24.com

Není známo, jakým letem Bašár al-Asad a jeho rodina podnikli svůj útěk. Ruská služba BBC s odvoláním na data z Flightradar24 uvedla, že by mohlo jít o ruské letadlo, které před pár hodinami vzlétlo z Latakie, poté vypnulo svůj transpondér a zamířilo k Rusku. Letadlo mohlo vzlétnout z ruské vojenské základny Chmejmim nebo z letiště Latakia.

Ruská armáda je obklíčena

Ruští vojáci zůstávají v Sýrii a čekají na evakuaci. Někteří vojenští blogeři z Ruské federace hlásili, že minimálně jedna skupina vojáků může být obklíčena a s rebely probíhají jednání o vytvoření koridoru.

Situace v Damašku v neděli 8. prosince 2024

Vůdci ozbrojené syrské opozice později zaručili Rusku bezpečnost vojenských základen a diplomatických institucí. A v Moskvě vyjádřili naději na pokračování dialogu v zájmu syrského lidu a rozvoje oboustranných vztahů.

Přechod moci v Sýrii

Předávání moci v zemi již začalo. Šéf skupiny Hayat Tahrir al-Sham Abu Muhammad al-Julani podle agentury Reuters řekl, že vládní instituce „zůstanou pod dohledem bývalého premiéra, dokud nebude moc oficiálně převedena“. Premiér Mohammed Ghazi al-Jalali vyzval ke svobodným volbám a zdůraznil, že je připraven spolupracovat s jakoukoli vládou zvolenou lidmi.

Turecký list Karar zveřejnil seznam možných kandidátů na vedoucí pozice v Sýrii. Jde především o přední Asadovy politické odpůrce, mezi které patří bývalý syrský premiér Rijád Hidžáb a vůdce syrské ozbrojené opozice Abú Mohammed al-Julani.

Co se vlastně v Sýrii stalo?

Ofenziva syrských protivládních sil začala 27. listopadu v provinciích Idlib a Aleppo. Během několika dní dobyli několik velkých měst, včetně Aleppa a Hamy. Syrské hlavní město padlo do rukou opozičních ozbrojených sil 8. prosince.

Situace v Damašku v neděli 8. prosince 2024

Důležitou roli v opozici hrají teroristická skupina Hayat Tahrir al-Sham a určité jednotky Syrské národní armády, které dříve podporovaly Spojené státy a Turecko. Dovolíme si poznamenat, že klan Asádů vládl zemi 53 let, sám Bašár Asad se stal prezidentem v roce 2000.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *