Dr. Paul Craig Roberts: Je Putin schopen strategického myšlení?

Moje pochybnosti o Putinově schopnosti strategicky myslet sahají do roku 2008. Vždy jsem byl obráncem Putina, protože jsem věřil, že agrese Washingtonu byla namířena proti Rusku, nikoli naopak, a že za konflikt na Ukrajině může Washington, nikoli Putin.

Přesto jsem měl zpočátku pochybnosti o Putinově strategické vizi. Mluvil, jako by měl vidění, ale choval se, jako by neměl. Když Američany vycvičená gruzínská armáda vtrhla do Jižní Osetie a zabila obyvatelstvo a ruské mírové síly, ocitl se Putin na olympijských hrách v Pekingu, zřejmě zcela bezradný a zcela nepřipravený. Jak mohl Putin nevědět, že USA a někteří tvrdí, že Izrael cvičí gruzínskou armádu? Co si Putin myslel, že s tím dělají?

Poté, co Rusko porazilo Američany vycvičenou armádu a dobylo Gruzii, Rusko shromáždilo své jednotky a Putin se vrátil do Ruska, zřejmě aniž by dosáhl dohody, že se Gruzie bude držet stranou od NATO a západních aktivit proti Rusku. Přemýšlel jsem o Putinově nedostatku strategického myšlení, ale souhlasil jsem s ním, protože jsem si myslel, že Putin chce ukázat, že věří v nevměšování se do vnitřních záležitostí zemí a využívá příležitosti k tomu, aby ukázal, že nemá zájem na reformě sovětského impéria.

Přesto mě zajímalo, jak je možné, že Putin a Lavrov na jedné straně jasně prohlašují, že Západ chce zničit Rusko, a na druhé straně označují ruské uznávané nepřátele za „naše západní partnery“.

Další věc, které jsem si všiml, bylo, že Putin buď nevěděl nic o puči, který Washington připravoval na Ukrajině, nebo o něm neměl žádné strategické úvahy. Ruská rozvědka si musela být vědoma toho, že Washington léta naléval miliardy dolarů – podle Victorie Nulandové pět miliard – do západem podporovaných nevládních organizací, studentských skupin a zkorumpovaných politiků v rámci přípravy na převrat. Kde byl tedy Putin, když došlo k převratu? Byl na olympiádě v Soči. (Pozn. Naší Pravdy: Pro ruské vedení je nejdůležitější dolarový zisk oligarchátu, ostatní hraje jen podružnou roli. Ostatně, ze stejného důvodu Rusko záměrně prodlužuje válku na Ukrajině ve jménu zisku oligarchátu. ZDE a ZDE je důkaz.)

To mě velmi ovlivnilo. Jak mohl ruský vůdce, který učinil jasná prohlášení o záměrech Washingtonu vůči Rusku, považovat olympiádu za důležitější než americký převrat na Ukrajině? Ale Putin zřejmě ano. (Pozn. Naší Pravdy: Putina zajímá okázalost více než politika ve jménu ruského národa.)

Právě Putinova nedbalost způsobila stále se rozšiřující válku na Ukrajině.

Putin ukázal svůj nedostatek strategické předvídavosti, když v roce 2014 odmítl hlasování Ruska na Donbasu o opětovné integraci do Ruska spolu s Krymem. Bylo to katastrofální rozhodnutí, které by diskvalifikovalo každého nacionalistického vůdce.

A věci se odtamtud zhoršily. Putin, který upřednostňoval papírovou a tudíž bezcennou dohodu se svými nepřáteli před pevnou, odstrašující oporou, přišel s idealistickým plánem Minské dohody. Putin přiměl Donbas a Ukrajince, aby s dohodou souhlasili, a Francie a Německo souhlasily, že budou jednat jako vymahači. Putinův plán Minsk ponechal ruský Donbass na Ukrajině, ale dal Rusům na Donbasu určitou autonomii, aby je ochránili před pronásledováním a vražděním.

Poté, co bylo dosaženo této dohody, o níž německá kancléřka a francouzský prezident později veřejně prohlásili, že ji Západ použil k oklamání nevinného Putina, stál Putin osm let stranou, zatímco Washington vybudoval a vycvičil velkou, silnou ukrajinskou armádu a vyzbrojil.

Když byly zoufalé pokusy Putina a Lavrova o uzavření smlouvy o vzájemné obraně v prosinci 2021 a únoru 2022 brutálně poraženy a ukrajinsko-americká invaze do dvou odtržených ruských republik Donbasu byla na spadnutí, Putin, jako vždy nepřipravený, zasáhl nedostatečnou silou. Ředitelka jeho centrální banky zřejmě Putina přesvědčila, že si Rusko nemůže dovolit válku. V důsledku toho Putinovi chyběly prostředky na účinný zásah, který se nyní vleče tři roky.

Skutečnost, že Rusko i po třech letech stále bojuje na ruském území, zničila pověst ruské armády na Západě. Dokonce i Britové jsou připraveni zaútočit na Rusko.

Putin měl okamžitě odstranit Ukrajinu. Ale ať už kvůli nedostatečné přípravě, nebo nedostatku strategické předvídavosti, Putin vyhlásil dočasnou vojenskou operaci k vyčištění Donbasu od ukrajinských sil.

Těžko si představit hloupější rozhodnutí, které zcela postrádá strategickou předvídavost. Putinovo rozhodnutí poskytlo Washingtonu příležitost znovu a znovu otestovat situaci a zjistit, zda další provokace vyvolá v reakci více než jen slova.

Protože žádná z Putinových červených čar nic neznamenala, provokace pokračovaly až do bodu, kdy Washington a NATO útočí na Rusko raketami dlouhého doletu a ruský ministr zahraničí říká, že to neznamená, že Západ je ve válce s Ruskem.

Takže Putinova naprostá neschopnost myslet strategicky přivedla Rusko do bodu, kdy ruská vláda není schopna uznat, že rakety vyslané do Ruska Washingtonem a NATO jsou válečnými činy.

A teď tu máme zničení Sýrie, země, za kterou Rusko bojovalo 8 let. V Putinově jediné proaktivní akci Putin přesunul ruské letectvo do Sýrie, čímž zmařil rozhodnutí amerického prezidenta Obamy o invazi do Sýrie. Jednotky ruského letectva a syrské armády porazily džihádistické žoldáky CIA, které poslal Washington, aby svrhli Asada.

Na Putinově intervenci mě zarazilo, jak byla omezená.

Předal Washingtonu kontrolu nad zásobami ropy v Sýrii. Dal Turecku kontrolu nad okupovanou severní Sýrií. Putin vytrvale bránil Sýrii používat ruské systémy protivzdušné obrany, aby zabránil izraelským a americkým náletům na Sýrii. Přemýšlel jsem, proč byl Putin takový minimalista v používání síly.

Zničení Sýrie způsobené ruskou a íránskou nedbalostí je katastrofální strategickou porážkou pro Rusko a Írán a velkým vítězstvím pro Izrael a Washington.

Kolaps Sýrie, se kterým Putin zjevně souhlasil a o kterém se v ruských médiích nediskutuje, zanechal Hizballáh v Libanonu bez dodávek a znemožňuje mu nadále odrazovat od izraelské okupace. Vzhledem k tomu, že nárazník v Sýrii je odstraněn, cesta k útoku na izolovaný Írán je volná. Sionistická, neokonzervativní agenda sedmi zemí během pěti let se nyní dokončuje.

Úspěch Washingtonu a Izraele je způsoben nedostatkem strategické vize v Kremlu. Jak lze tuto absenci vysvětlit?

John Helmer

Možná John Helmer ví. Helmer se na Putina nevymlouvá. Helmer říká, že Putin nikdy neudělá dobré rozhodnutí, protože Putin je „balancér“. Zvažuje každý pohled proti druhému a nikdy neučiní nezávislé rozhodnutí na základě skutečných okolností.

Možná někoho napadne lepší vysvětlení. Mezitím čelíme riziku, že Západ bude na Putina nahlížet jako na muže slov, ale ne činů. Jak jsem psal v nedávném sloupku, rok 2025 bude rokem, kdy se dozvíme, zda Putin bude bojovat nebo kapitulovat.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Politika, Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: Dr. Paul Craig Roberts: Je Putin schopen strategického myšlení?

  1. garik napsal:

    To je kapitalizmus!

  2. SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

    SYRIE ZBYLA STREJDOVI PUŤKOVI JAKO DÉDICTVI CCCP A UDRŽET NEŠLA

    Zda se nám tu,že si dal si jiné úkoly.Všimnete si všichni,že pro bankstery jsou státy ,které jim nic nedluží,hrozbou.
    Tak banksteři zajistili,že se země bývalého RVHP zadlužuji 35 let všemi silami.svych politiku.
    Dlužníci tj státy tak mají dluh a jsou tím pádem postupně ztraceni.

    Přemyšlejte.

    15 balíku sankcí na Rusko navrhlo EU a nikoli USA.Namísto zničení Ruska začalo ničení EU a nikdo z voliču nechápe ,že je to výsledek lstí, kdy konkurence USA tj EU, bude rozemletá na sračku a proto prÿ odokonce do čela EU komise byla dosazena odbornice na dámská přirozeni a nikdo neví zda to přes tu Makrelu nezajistiil nakonec ten car sám.
    Pohlupavi politici plní její EU směrnice tj směrnice banksteru a nikdy ti Ničemové nebudou zastupovat své voliče a musí plnit ne to co potřebuji voliči,ale co nařídí bankksteři prostřednictvím EK politbyra.
    Proto jsou všechny tzv politické subjekty k ničemu už 35 let a proto také je zákeřné blokovana diskuse nad 5 PNZ a 4 BRNO Blahynka,který určitě musi co se děje vědět.
    Dokud nebude nastolen jiný systém ,to je možné jen prostřednictvím osvěty a odstraněním temna z SV nic se nezmeni a dokonce světe div se i pan Babuš na ten krach prý dostal kredit od starých londýnských bank.

    VZHURU přàtele a nepřátelé do naši budoucí Banánové republiky.Tak co rozuměli jste nebo ne💥🔔?

    • admin napsal:

      Máte pravdu v jedné zásadní věci. A sice, že dluhy jsou motorem i prokletím kapitalismu. Pokud je nelze umořit, řeší se to za kapitalismu válkami, aby se začalo znovu, tedy s dalšími úvěry. Z uvedeného plyne, že tuhle nemoc kapitalismu sám režim vyřešit není sto. Jinak řečeno, bez systémové změny k socialismu není z tohoto neblahého stavu cesty ven.

      Dokonce ani komunisté v bývalém SSSR tohle nepochopili, a proto socialismus násilně zničili, poněvadž došli k pevnému přesvědčení, že bez kapitalismu jak Rusko, tak i celé lidstvo, nepřežije. A současný režim v Rusku v čele s Putinem je toho více než zářným dokladem. Je to však slepá vývojová linie, která Rusko zákonitě zničí, pokud se nevrátí zpět k socialismu. Bohužel, samotný Putin tohle naprosto nechápe…

      Dokladem správnosti mých úvah je současná válka na Ukrajině, jakožto produkt restaurovaného kapitalismu na území bývalého SSSR. Kdyby nedošlo k řízené destrukci SSSR rukama kom. elity v Moskvě, nikdy by nikoho ani nenapadlo, že by válka na území SSSR vůbec kdy vznikla. Resumé? Jen jedno: válka na Ukrajině není izolovanou vinou jen samotné Ukrajiny a Západu, ale je zároveň produktem politiky kapitalistického Ruska. Rusko, jako kapitalistická země, nutně potřebuje ke svému životu to, co dosud nemělo – tedy kolonie pro svůj hospodářský rozvoj. Západ tyto kolonie po staletí měl a doposud má, proto je natolik vyspělý. Bez kolonií, které kapitalismus drancuje, by zanikl. Stejně jako bez dluhů. Politika násilného zadlužování a vlastnictví zahraničních kolonií, to je know-how systému pod názvem kapitalismus.

    • SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

      Pan admin napsal SVUJ názoru ,že by se měl snad vrátit socialismus

      Ten,ale vycinkali samotní příslušníci SV a i mnozí clenové KSČM a SPD ješté v Parlamentu tak odhajlovali systém „Policejní stát“ a to pomocí tzv přílepkú což při chybějícím artikulu 2 PNZ nikdo z voliču nesmí dodnes zpozorovat a vadné stanovy KSČM degradují tuto stranu jako nepotřebnou.
      U strejdy Puťky se vidí jeho usilí o ROVNOVÁHU v jeho systému MSK,který by mohl být další možnosti.
      Tyto další možnosti nikdo z intelektuàlu, zda se jakoby neumel voličum předložit a proto je republika jen republikou čumilu avic oblblych GŘ tv a s prázdným prostorem pro chaos stovek pobouchanych politických separátních formaci,které kolabují do zničujícího, asociálního státu řízeného bankstery.
      Nyní dostává SV sama příležitost zajistit si pro sebe změnu systému a tím nemuže být jen návrh návratu k socialismu,když ODS rabuje republiku za prispeni svých podpindostniku o 106 % za potlesku prý jakési většiny „Neomarxistú“ ,které se daří jak v jejich neziskovkach ,za peníze voliču jak prasatům v žite. . .

  3. SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

    Elita Společnosti Voličú rada doporučí starat se o nás Česko a teprve pak o Puťku

    Formace ,které by to dokázaly existují prozatím jen virtuálně a Satanističti kapitalisté,řídící zezadu vládu je už přesto chtějí zničit svým tzv Emechtigungsgesetzem stejné obdoby jako kdysi za pana Hitlera ,zavřít všem zákonem možnost použití internetu jako poradního orgánu k tvorbe vyvážených programu samých voliču s cílem realizace opravdové změny systému, kterou doposud nikdo z našich politiku nedokázal konkrétně jmenovat a stanovit i když po něm prý „jednotné“všichni touži.
    Něco takového by mohly proto zajistit jen zcela nové formace ApČ,SPOJENI VOLIČI a KSH to jest Alternativa pro Česko,SV a Křesťansko Sociální Hodnoty ,ty však nesmí prý v Policejním státě prý nikdy existovat a programy většiny voličú nyní už konkrétní 5 PNZ a 4BRNO Blahynka ,prý nikdy nesmí ,pod hrozbou basy ,být zdiskutovany a nedej bože zrealizovany ,ačkoli jsou vizi budoucnosti a ne špinavych ideologii Satanistu typu ***neomarxismus***což je konstrukt banksteru úmyslneho, blufu a mohutného ohlupovani davu GR tv ,který je žene podobné jako lumiky ke srazu do záhuby a pobouchani politici to nesmí ani znát ani vidět.
    Proč si všichni politici nekoupil radši bílé hulky je záhada,kterou by mohli,voliči znali svého programu ,rozseknout na sračku a hotovo,no ni?

  4. Albi napsal:

    Pan P.C. Roberts je snad „pod vlivem“ – a to velmi silným!

    Takovou snůšku nesmyslů jsem ještě nikdy nerčetla ani od něho – a že se nikdy nejevil jako nějaký mimořádně nadaný analytik.
    V r. 2025 „se dozvíme, zda Putin bude bojovat nebo kapitulovat“ – když už pěkně dlouho štěbetají vrabci snad i na americkém Kapitolu, že Rusko dávno vyhrálo?

    Admine, tohle si přečtěte:
    https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2024/12/jen-buh-bude-s-ruskem-navzdy-tri-ukoly.html
    Rozdíl v mentalitě – žádný div, že Západu to dělá vážné potíže, ale to co stvořil P.C.R – to je tedy síla! Takže – na rozdíl od „pozorování“ P.C.R Putinovo řízení státu vypadá takto:

    „Jednou z hlavních Putinových předností, kterou mnozí považují za nevýhodu, ale díky níž vyhrál všechny zásadní bitvy svého prezidentství, je to, že nikdy nespěchá, umí vyčkat na příznivý okamžik a připravit si půdu pro účinnou akci, až tento okamžik nastane. To je pro politika vzácná ctnost. Obvykle se politici snaží urychlit běh dějin. Někdy vede snaha předběhnout dějiny ke katastrofě, častěji je dosaženo úspěchu, ale za mnohem vyšší cenu, než jaká byla možná při přirozeném běhu událostí. Prostě lidé, kteří emotivně spěchají utřít „dětskou slzu“, nepřemýšlejí o tom, že svým jednáním způsobí smrt desetitisíců, a pak, naléhavě zachraňujíce desetitisíce, mohou pokřivit osud milionů.
    Schopnost vyčkat, navzdory touze spěchat na pomoc, tedy nebýt bez emocí suchý, ale ovládnout se navzdory přetékajícím emocím – je pro politiky velmi cenný a velmi vzácný dar. Mnohem častěji se setkáváme buď s cynickými bezcitnými „ledovci“, nebo se „sopkami“ překypujícími ohnivou lávou a překypujícími emocemi. Vyrovnaný „aritmetický průměr“ se neobjevuje v každé zemi a ne v každém století.“

    Vás by ale možná nejvíc zajímala otázka „spolupráce“ Putina s oligarchy. I to je tam vysvětleno – a ta – podle p.C.R – Putinova neschopnost, váhavost, žádná strategická vize? 🙂 🙂 🙂

    „Putin zničil oligarchický konsensus, který ovládal státní moc, a vytvořil nový – spojenecký se státní mocí v boji proti Berezovskému, Gusinskému a Abramovičovi. Oligarchové platili zvýšené daně, aby porazili své kolegy oligarchy. Na úkor těchto nových peněz (zpočátku velmi malých, ale následně úsporně a efektivně vynaložených) však Putin posílil orgány činné v trestním řízení (zároveň tím mezi nimi zvýšil svou autoritu a zahájil čistku nejodpornějších a nejzkorumpovanějších představitelů orgánů činných v trestním řízení) a poprvé v postsovětských letech se staral o sociální sféru, což znamenalo počátek formování nikoli oligarchického, ale celonárodního konsensu, který výrazně posílil mocenské postavení a Putinovu osobní autoritu.

    Najednou si oligarchové uvědomili, že už nejsou oligarchy – už to není prezident, kdo na nich závisí, ale oni na prezidentovi.“

    Víc samozřejmě v článku. Autor Rostislav Iščenko

    • admin napsal:

      Vámi doporučený článek „Jen Bůh bude s Ruskem navždy“ jsem si přečetl. Mimochodem, na Boha se odvolával i Hitler, vojáci wehrmachtu měli na opascích nápis „Gott mit uns“, tedy „Bůh s námi“.

      Co se Vašeho názoru na Paula Robertse týče, mrzí mě to, ale nemohu s Vámi souhlasit. Roberts má totiž pravdu. Už jen fakt, jakým způsobem Putin podle zradil Sýrii, když vyklidil pozice ve prospěch Izraele, USA a islamistů, je do nebe volající. Očividně z toho plyne, že Putin je zrádce jeho vlastních přátel. Jen si vzpomeňte, není to zase tak dávno, jak po 20 letech Američani ve spěchu opustili Afghánistán, protože potřebovali síly pro Ukrajinu. Putin tento zběsilý úprk z politické šachovnice zopakoval v Sýrii.

      Ostatně, stejně tak se Rusi zachovali vůči Srbům v 90. letech, ponechali je nejen v Kosovu napospas Západu. O Libyi raději ani nemluvě, to byla naprostá katastrofa, když ji Rusi přepustili Američanům i s Kaddáfím jako i nedávno Sýrii, Západ Libyi dostal doslova na stříbrném podnosu. Asi Putinovi nešmakoval Kaddáfího vyspělý socialismus. A v bledě modrém Putin zradil ve velkém stylu ruskojazyčný Donbas s milióny jeho obyvatel na jaře 2014. Jistě víte, že tam tehdy proběhlo referendum o výstupu Donbasu ze svazku Ukrajiny, s drtivě kladným výsledkem. A jak reagoval tehdy Putin? Opět stejně, jako i ve všech mnou popsaných případech. Putin Donbas zradil a předhodil jej ukrajinským voj. bandám, aby pak 8 let tyto banderovské bandy ostřelovaly Donbas z děl až na šrot, včetně 14 tisíc mrtvých Rusů na Donbasu, o desítkách tisíc mrzáků ani nemluvě. Příšerné.

      Aby toho nebylo málo, tak ještě Putin během svého vládnutí doslova ruinoval ruskou ekonomiku a sociální politiku. A dělá to chytře, aby si toho naivní lid nevšiml – skrze politiku ruské centrobanky, jejíž ředitelku Nabiullinovou Putin jmenoval 3x po sobě. Asi proto, že je s její prací spokojen. 21 % úroky poskytované CB RF jsou podle Putina asi to nejlepší, čeho se ruský průmysl mohl dočkat. Že to jsou lichvářské úroky mající za cíl umrtvení ruské ekonomiky a sociální politiky, Putina ani trochu netrápí, však hlavní je, že oligarchát si za Putina, během války na Ukrajině obzvláště, o to více nahrabal. A národ klidně ať mrzne a hladoví…

      A progresivního zdanění se Rusko za Putina nedočká asi do soudného dne. Od poč. Putinova vládnutí je v Rusku uzákoněna rovná daň pro všecky, tedy pro oligarchy i zbědovanou lůzu jakbysmet – ve výši 13 %. Chápete to, co to znamená? Nejbohatší ruská elita doslova řehtá blahem, zatímco prostý Rus tře bídu s nouzí…

      • Albi napsal:

        Omlouvám se, že jsem nedodržela svůj vlastní návrh, abychom osobu Putina nechali mimo diskuzi a zatímco vy jste mi v tom tak vyšel vstříc.
        Mne jenom naštvala ta Robertsova neobjektivita – tak neskutečná, absolutní, která se dřív v jeho komentářích i při jejich jisté naivitě, neobjevila. A nedovedu si představit, co ho k takové změně mohlo dovést.

        • admin napsal:

          Rád to s Vámi posoudím, tedy tu Robertsovu „neobjektivitu“. )) V ruských reáliích se vyznám, píšu občas na ruských webech své diskusní příspěvky, přesně v tom duchu, jak jsem Vám odepsal v noci, přičemž z 80 % se mnou diskutující Rusové souhlasí.

          Ostatně, i články na téma Ruska na mém webu se odvíjejí ve stejném duchu. Uvědomme si, prosím, že vedení Ruska není pronárodní, ale naopak. Základ ruské politiky zní: vše pro dobro oligarchátu, vše pro dobro Západu skrze vývoz surovinového bohatství Sibiře. Tohle přece není ani trochu normální!

          Rusko v nedávné době kovidové se chovalo vůči vlastnímu národu doslova darebácky, restrikce byly nezřídka až za hranou. Vím to přímo z ruských zdrojů, máte-li zájem, poskytnu Vám video, jak ruská policie mlátila 80-leté důchodce na ulici obuškem (pro ilustraci ZDE a ZDE). Na rozdíl od EU se v Rusku musely nosit nejen náhubky, ale i gumové rukavice! O čem to svědčí? Že ruské vedení, jako poslušný člen nejen MMF, ale také WHO, jde na ruku faš. programu pod názvem Agenda 2030. Již jsem na zdejším webu zveřejnil postoj Putina ke Schwabovi a jeho WEF. Toto, prosím, mějme na zřeteli, tohle není sranda! Všecky vlády, snad jen s výjimkou několika na této Zemi (např. Bělorusko v době kovidové žádné restrikce za nenošení roušek a neočkování nezavádělo), v době kovidismu postupovaly vůči vlastním národům jako fašisti! A tím to ani zdaleka neskončilo…

          P.S.
          A mimochodem, Vámi posuzovaný P.C. Roberts si již v r. 2016 zažádal u Putina o ruské občanství, dodnes ho nedostal.

          • Albi napsal:

            Díky za odkazy, pročtu si je.
            Ale jedno vyjádření P. C. Robertse ze své kritiky neškrtnu, ať se říká/píše kdekoliv cokoliv.
            Jeho slova o očekávání, bude-li Putin dál bojovat, nebo k a p i t u l u j e.
            Takové faux pas by se renomovanému komentátorovi stávat nemělo.

            Kdy v historii vítěz kapituloval a přijal podmínky poraženého!
            A dokonce už i naše mainstreamová média pod patronací vládních válkychtivých „mírotvůrců“ opatrně a jak se asi domnívají nenápadně, přiznávají ruské vítězství.

            • admin napsal:

              Jak jsem už napsal – v Sýrii se to Putinovi stalo. Nebo-li vítěz kapituloval a přijal podmínky poraženého.

            • Albi napsal:

              Sorry, ale Rusko se v Sýrii vojensky neangažovalo, takže nemohlo být poraženo.

              Larry Johnson:
              „Putin měl dobré informace o západním plánu na odstranění Asada a na základě informací poskytnutých částečně z Číny správně vyhodnotil, že vzhledem k Asadovu odmítnutí poslouchat ruské a íránské rady si Turecko a Západ vytvoří sendvič plný průserů. Ani jeden z nich nebyl připraven řešit důsledky rychlého zhroucení Sýrie. Domnívám se, že Putin si správně spočítal, že Západ a Turecko vytvářejí v Sýrii takový chaos, který nedokážou ani kontrolovat, ani zvládnout. Rusko sice mohlo vojensky zasáhnout a porazit HTS a její turecko-západní podporovatele, ale Putin a jeho poradci věřili, že se to pro Turecko a Západ nakonec ukáže jako noční můra, a Rusko jim to rádo dalo sežrat. …..
              https://www.pokec24.cz/blog/larry-johnson-ukrajina-a-syrie-zapadni-plan-se-zvrtl/

            • admin napsal:

              Jano, úvodem mi dovolte popřát nejen Vám,
              ale i všem lidem dobré vůle do r. 2025 jen to dobré.

              A nyní k věci. K ruské voj. přítomnosti v Sýrii uvádím to, co píše česká a ruská wikipedie. Se slovy Larry Johnsona souhlasit nemohu. Rád to vysvětlím. Nuže tedy…

              Tím, že Rusko vyklidilo své zastoupení v Sýrii, byly uvolněny ruce USA ve voj. nástupu na Írán, s čímž Pentagon váhat rozhodně nebude. A Trump to podepíše, ne snad proto, že po tom touží, ale proto, že jinak by nepřežil. V USA, jak jistě víte, prezidenti nevládnou. Vládnou tam dvě instituce: FED a Pentagon, ostatní jsou v závěsu. A kdo vytvoří předpolí k velké akci? Izrael a Turecko. Oba si rozdělí Sýrii. Jako i Západ si rozdělí Ukrajinu, Rusku připadne ruskojazyčný jihovýchod, tedy Donbas, jako závdavek ke Krymu. Jakmile bude Sýrie rozdělena na sféry zájmů, cesta na Írán bude pro Američany volná. A Írán snadno podlehne, nikdo se ho nezastane.

              Resumé? Američanům tak padnou do rukou na stříbrném podnosu kromě Iráku veškerá ropná a plynová pole Sýrie a Íránu, aby tak na horší časy šetřili vlastní plyn a ropu v sev. Americe. A ruská buržoazie v čele s Putinem bude i nadále drancovat bohatsví Sibiře ve prospěch Západu. No, nekup to!

              P.S.
              Jano, uvědomme si, prosím, že v Sýrii vůbec nešlo o Asada, ale o celý arabský svět a jeho nezměrné přírodní bohatství. Muammar Kaddáfí byl po čertech chytrý chlap, řekl to s velkým předstihem pořádně nahlas. A nejenom naivní Asad se mu tehdy smál… A Asad měl oproti Kaddáfímu obrovské štěstí, že ho Putin laskavě uklidil do Ruska i s jeho rodinou.

            • admin napsal:

              A ještě mi dovolte dovětek – více než pozoruhodný: ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *