Neurolog Dr. Martin Jan Stránský: Mobil je pro dítě jako láhev vodky, IQ nové generace padá. Evolučně jsme v bodu zlomu, potřebujeme drastický reset

Když nedovolíme mladým, aby koupili karton cigaret a láhev vodky, proč jim máme dovolit, aby sedm hodin denně aktivně ničili svůj mozek? Dát dítěti do dvou let jakoukoliv digitální technologii je absolutní katastrofa.

Když na sociálních sítích sbíráme lajky, dostáváme se do uzavřeného kruhu, který neurologicky vypadá úplně stejně, jako když někdo bere heroin. Mozek má totiž evolučně jenom jednu cestu pro slast.

Posledních patnáct let jsme se odklonili od naší evoluční dráhy víc než za předchozích pár desítek tisíc let.

A pokud se té digitální závislosti nezbavíme, znamená to začátek našeho konce. V době blahobytu se priority deformují a přesouvají právě směrem ke slasti. Kdybychom tady měli zítra třetí světovou válku, nikdo nebude řešit, kolik má kamarádů na sociální síti.

Zatímco dětem připravujeme pestrou stravu, necháváme je konzumovat velmi nebezpečný obsah. Minimálně velká část rodičů. Podle neurologa Martina Jana Stránského totiž pětileté dítě stráví s mobilem průměrně čtyři a půl hodiny denně. Pro dětský mozek je to úplná katastrofa, nevytvoří se v něm určité kognitivní spoje, tvrdí a sociální sítě viní z nárůstu psychických problémů.

O závislosti na mobilních telefonech a sociálních sítích se mluví denně napříč generacemi. Denně je ale také většina lidí používá. Jak poznám, že se z dobrého sluhy stal zlý pán?

První skupina lidí si to jednoduše uvědomí, cítí, že je toho moc a působí jim to určité problémy. Druhá, daleko početnější skupina zjistí, že má problém, až když mobil zapomene nebo ztratí – najednou začne panikařit. Dosáhlo to dokonce takových rozměrů, že v nedávných průzkumech téměř polovina dětí do patnácti let řekla, že by raději přišla o končetinu než o telefon. A stejný počet dospělých by raději ztratil peněženku se všemi doklady. Polovina populace ve vyspělé zemi je patologicky závislá na technologickém produktu, to je velký problém! Pokud tráví mladý člověk na mobilním telefonu víc než pár hodin denně, už se na mozku začínají odehrávat neurologické změny.

Od roku 2010 křivka sebevražd vystřelila o čtyři sta procent. Je to období, ve kterém vznikl iPhone a na mobilu se objevila frontální kamera na selfie.

Zdroj: ZDE a ZDE

 

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Rozhovory, Soc. politika, Věda a výzkum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *