Nejenom ve válce jsme svědky falešných zpráv, které využívají tajné služby a nebo je naopak dešifrují. Je těch zpráv víc teď během války nebo není?
Mně se zdá, že je to dnes úplná exploze těch zpráv zvláštního druhu, které se dají špatně rozluštit, špatně analyzovat a někdy to vše může dostat se na úroveň falešné zprávy.
Když jsem se dozvěděl, že pan generál Koudelka dostal další generálský titul, nebyl jsem překvapen, protože jsem věděl, že u nás bohužel nemáme, myslím pro něho, vhodný titul generalisimus, jako byl v Sovětském svazu. A ale může být vrchním velitelem branné moci, a jeho kariérní postup by klidně mohl končit prezidentem republiky. A to není jenom případ pana Koudelky. Taková pravda a lež se vyskytuje velmi často, ne-li vždy, a za všech okolností.
Přeborníci v takových politických a vojenských lží jsou ve Velké Británii a jsou tam na to hrdí. Angličané o tom dokonce točí filmy – jak uměli někoho obelstít a tím dosáhli velkého úspěchu a byli královsky odměněni.
Včera jsem se díval na nějaký nový barevný film německé provenience o Stalingradu, a tam jsem se dozvěděl, že tuto bitvu vlastně vyhrál luštící stroj Enigma a několik géniů, kteří jej obsluhovali. Nebýt Enigmy, tak zřejmě od Stalingradu utíkala jen sovětská armáda někam do zázemí jak s keserem.
Patří to k současné politické kultuře, anebo vůbec ke kultuře, že se lže, až se politikům s prominutím od huby práší. Ale to, co by nás mohlo zajímat, je, že se také lže a neříká pravda o věcech, které jsou ekonomického charakteru.
Ekonomické lži a další…
Vydělávat na lžích a na záměrně vytvořených nepravdivých zprávách, jejichž cílem je způsobit škodu někomu jinému ve finančním světě, je nejen dědictvím evropské antiky, ale nebál bych se říct i těch prastarých sumerských a chetitských říší, kde se lhalo podobným způsobem. A vlastně i celá Bible, její starozákonní část, je postavena na obrazech, které mohou být pravdivé, mohou být vylhané a mohou sloužit k tomu, aby byl někdo oklamán ve prospěch druhého. To, že je dneska toho všeho tolik, není jen proto, že by měli současní lháři větší fantazii. Ale jen proto, že je spousta nových technických prostředků, kterými si to lidé mohou sdělit. Werich říká v jedné hře „když dnes někdo udělá e-e-e-e-e, tak to jedni vědí dřív, než to ti druzí řeknou“. Jenom naštěstí, ti dnešní politici nejsou tak hákliví.