Je úžasné, jak obtížné je pro západní zahraničněpolitickou komunitu a média rozpoznat a uznat fakta. Obecně řečeno, analytici, kteří vám říkají rozdíl mezi pravdou a narativem, jsou odsunuti stranou.
Na nás několik málo lidí se aplikují nejrůznější pohrdavá jména a převládají falešné narativy sloužící určitým agendám. Tvůrci politik nakonec falešným narativům uvěří, a to zvyšuje riziko nebezpečných chybných odhadů.
Například jedním z nejnebezpečnějších falešných narativů je, že pomalost ruského vojenského postupu proti Ukrajině je důsledkem ruské vojenské slabosti, vysokých ruských obětí na bojišti, zranitelnosti ruské ekonomiky vůči americkým sankcím a Putinova nerealistického očekávání, že ho Ukrajinci budou považovat za osvoboditele.
Pravda je zcela jiná. Pokaždé, když Putin schvaluje jednání, zdůrazňuje, že se musí zabývat „příčinou“ konfliktu. Touto příčinou je absence dohody o velmocích. Putin využívá vleklou válku, kterou je Západ unavený, k zahájení „mírových jednání“, která Putin doufá proměnit v dohodu o velmocích, jako je ta, které se jemu a jeho ministrovi zahraničí nepodařilo dosáhnout v zimě 2021-2022.
Washingtonští politici dospěli k závěru, že slabost Ruska umožňuje USA stáhnout se z Ukrajiny a předat válku Evropanům, zatímco se Washington připravuje na řešení nebezpečnějšího nepřítele – Číny. Neúspěšná mírová jednání o Ukrajině jsou zamýšlenou výmluvou pro to, aby si Trump umyl ruce a odešel. Znamená to, že se Washington znovu zaměřuje na Čínu jako nejnebezpečnějšího protivníka.
Podle mého názoru Čína není protivníkem o nic víc než Rusko a Írán, ale narativ vyžaduje, aby jimi byli. Americký vojenský/bezpečnostní komplex nemůže bez protivníků existovat. To je důvod, proč Amerika má protivníky. Co by bez protivníků dělaly CIA, NSA, Obranná zpravodajská služba, think-tanky jako Centrum pro strategická a mezinárodní studia, organizace jako Rada pro zahraniční vztahy, katedry mezinárodních studií na univerzitách a publikace jako Foreign Affairs? Spojené státy mají obrovský zájem na tom, aby měly protivníky, čím nebezpečnější, tím lepší.
Vyvstala otázka: Jak se USA vypořádají s tolika protivníky? Dříve nám bylo ujišťováno, že dokážeme porazit všechny protivníky současně. Dnes se uznává, že to nedokážeme. Wess Mitchell v nedávném článku v časopise Foreign Affairs uvádí, že politikou Trumpovy administrativy je řadit své konflikty do sledu.
Vzhledem k tomu, že Washington považuje Rusko za slabšího ze svých dvou hlavních „protivníků“, předává ukrajinský konflikt svým evropským loutkám, zatímco Washington se utkává s Čínou.
Wess Mitchell, bývalý vysoký úředník Trumpova ministerstva obrany, vymazává narativy a sděluje nám, jaká je politika. A nikdo jiný než John Helmer a já se k tomu nevyjádřil.
Ministr zahraničí Marco Rubio v Senátu USA pronesl to, co jsem vám řekl já, co vám řekl John Helmer a co vám řekl Wess Mitchell:
Účelem „mírových jednání“ o Ukrajině je, aby USA opustily konflikt a zaměřily se na Čínu.
Rubiova slova jsou následující:
Válka proti Číně, řekl ministr zahraničí Marco Rubio v úterý (20. května) na slyšení senátního výboru, je nyní strategickou prioritou USA. Její realizace vyžaduje stanovení pořadí válek Washingtonu.
Každá minuta, kterou utratíme za tento konflikt v Evropě [na Ukrajině], odvádí naši pozornost i zdroje od potenciálu mnohem vážnější a mnohem katastrofálnější konfrontace v Indo-Pacifiku…
Rubio jasně uvádí, že hlavním cílem je Čína.
Podle mého úsudku, založeného na znalostech, které mám v současnosti, Putin a ruští komentátoři zahraniční politiky nechápou, co se děje. Putin je ztracen v naději, že mírová jednání se mohou proměnit ve velmocenskou dohodu, novou Jaltskou konferenci. To by byl větší úspěch než pouhé vítězství ve vojenském konfliktu s Ukrajinou, a proto by to stálo za oběti ruských vojsk v konfliktu, v němž Putin brání vítězství, stejně jako by vítězství bránilo jednáním, která by se podle Putina mohla stát velmocenskou dohodou.
Kdyby Putin okamžitě rozdrtil Ukrajinu, Rusko by bylo považováno za velmoc a získalo by dohodu o velmocích. Místo toho Putin vytvořil obraz slabého Ruska, které může být odsunuto na vedlejší kolej pro Evropu, zatímco Washington bojuje s Čínou.
Paul Craig Roberts: Trumpova temná šachová hra:
Kdo jsou ďáblové v jeho rohu?
Je skvělé znovu slyšet bezchybnou logiku Dr. P.C. Robertse, jeho zdravý rozum a slušnost jsou v tomto světě plném psychopatů a zlých politiků velmi potřebné. Tohle je nejlepší shrnutí dnešní moderní doby, jaké vůbec zaznělo.