NATO je terčem obřího korupčního vyšetřování. Bylo zatčeno už několik úředníků, provedeny razie a vyšetřování stále pokračuje.
NATO čelí obřímu korupčnímu skandálu. Dodavatelská agentura NATO je cílem korupčního vyšetřování. Policejní razie v několika státech. Několik úředníků bylo zatčeno. NATO potvrdilo, že její dodavatelská agentura je předmětem vyšetřování kvůli korupci zahrnující několik zemí. Eurojust, orgán trestního soudnictví EU, koordinoval razie v šesti zemích včetně USA jako součást vyšetřování. Lucemburské úřady získaly dokumenty spojené s obviněními týkající se sebe-obohacení zaměstnanců dodavatelské agentury NSPA. Dva jedinci byli zadrženi v Blegii, zatímco tři byli zatčeni v Nizozemsku.
Belgické úřady říkají, že hlavním cílem probíhajícího vyšetřování jsou smlouvy NATO týkající se nákupu dronů a munice. Vyšetřování se zaměřuje na možné úplatkářství, praní špinavých peněz a ilegální sdílení utajených dodavatelských informací.
Bývalý nizozemský úřadník ministerstva obrany byl zatčen na letišti Schiphol pro podezření z úplatkářství v rámci smluvních dohod z roku 2023. Mluvčí NATO říká, že agentura spolupracuje s úřady a posiluje ochrany proti korupci. Generální tajemník NATO Mark Rutte slibuje, že odhalí příčinu skandálu, jak uvedl v Ankaře. Sídlo NSPA v Lucembursku zahájilo vyšetřování, které vedlo k raziím napříč Evropou a Spojenými státy. Evropská komise předložila návrh plánu na posílení obrany v hodnotě 800 miliard eur uprostřed korupčního skandálu. Členové NATO se snaží rozšířit dodávky zbraní pro Ukrajinu, zatímco korupce v agentuře znesnadňuje snahy o jejich nákup.
Překlad: David Formánek