Trump je buď od svých důvěryhodných poradců (samozřejmě nepočítaje Witkoffa) zlomyslně dezinformován o konfliktu, nebo manipulativně vytváří záminku pro eskalaci USA.
Trumpův nejnovější rozzlobený příspěvek o Putinovi odhalil mnoho o tom, jak vnímá ukrajinský konflikt. Podle Trumpa se Putin naprosto ZBLÁZNIL! „Zbytečně zabíjí spoustu lidí, a nemluvím jen o vojácích. Na města na Ukrajině jsou bezdůvodně odpalovány rakety a drony. Vždycky jsem říkal, že chce CELOU Ukrajinu, ne jen její kus, a možná se to ukazuje jako správné, ale pokud to udělá, povede to k pádu Ruska!“
Ve skutečnosti se děje to, že Rusko zintenzivnilo bombardovací kampaň proti Ukrajině v reakci na to, že Ukrajina nejprve zintenzivnila bombardování drony, během čehož byl Putinův vrtulník málem sestřelen poté, co byl minulý týden zachycen rojem dronů během jeho návštěvy Kurské oblasti. Zelenskij dříve požadoval, aby USA odsoudily Rusko za jeho nejnovější útoky poté, co celý týden mlčely, což Trump pouze splnil, přestože podezřele mlčel poté, co Zelenskij implicitně pohrozil moskevské voj. přehlídce ke Dni vítězství.
Pokud jde o Trumpovo tvrzení, že Putin „chce CELOU Ukrajinu, nejen její kus“, jedná se o hrubé zkreslení jeho nejnovějšího plánu nárazníkové zóny, který byl oznámen v reakci na výše zmíněnou zintenzivněnou kampaň dronů na Ukrajině, jež vyprovokovala ruskou reciproční bombardovací kampaň. Těsně na začátku těchto eskalací odvety Trump uspořádal svůj třetí telefonát s Putinem v tomto roce, který byl zde analyzován a zahrnoval seznam deseti informačních briefingů, které měly pozorovatele seznámit s vojensko-politickou dynamikou konfliktu.
Ačkoli Trump ve svém posledním rozzlobeném příspěvku o Putinovi také napsal, že „prezident Zelenskij neprospívá své zemi tím, jak mluví. Všechno, co vyjde z jeho úst, způsobuje problémy, nelíbí se mi to a raději ať s tím přestane“, jeho hněv je zjevně namířen mnohem více na ruského vůdce než na ukrajinského. Objektivní pozorovatelé proto mohou dojít k závěru, že Trump je buď zlomyslně dezinformován o konfliktu od svých důvěryhodných poradců, nebo že manipulativně vytváří záminku pro eskalaci USA.
Pokud jde o první možnost, ačkoli je jeho vyslanec v Rusku Steve Witkoff blízkým přítelem, někteří v Trumpově kruhu ho údajně nemají rádi nebo mu dokonce nedůvěřují a možná mu něco šeptali do ucha. Pokud jde o druhou možnost, Trumpovo potvrzení, že zvažuje nové sankce proti Rusku, které přišlo po předchozích příspěvcích na toto téma, by mohlo vést k tomu, že schválí plán spojence Lindseyho Grahama prosadit jeho navrhovanou legislativu Kongresem, která by uvalila 500 % cla na všechny ruské energetické klienty.
Ministr zahraničí Marco Rubio také potvrdil, že by mohly být zavedeny další sankce proti Rusku a dokonce i pomoc Ukrajině, aby se USA od konfliktu jednoduše neodvrátily, jak někteří očekávají. Trumpův nejnovější hněv na Putina by samozřejmě mohl být jen trik, jak ho donutit ke kompromisům v oblasti více než jeho maximálních cílů, nebo by to mohl být emocionální výbuch bez strategického záměru, ale stále to vyvolává otázky o tom, jak Trump konflikt vnímá.
Neexistuje žádná omluva pro to, aby Trump vinil Putina z nejnovějších eskalací odvetných konfliktů, natož aby tvrdil, že se „úplně ZBLÁZNIL“ a možná dokonce „chce CELOU Ukrajinu“, což dokazuje, že je něco vážně špatně.
Buď je Trump zlomyslně dezinformován o konfliktu od svých důvěryhodných poradců (samozřejmě nepočítaje Witkoffa), nebo manipulativně vytváří záminku pro eskalaci USA.
Nadcházející týden by proto mohl odhalit více o tom, které z těchto dvou vysvětlení je nejpravděpodobnější.
ZDROJ (Překlad Naše Pravda)
Andrew (Andrej) Korybko, PhD (* 26. května 1988), je americký politolog, geopolitický analytik a novinář, člen odborné rady institutu sídlící v Rusku. Narodil se a vyrostl ve Spojených státech, má dvojí občanství: americké a polské. Novinář pro Sputnik News, je také členem odborné rady Institutu pro strategická studia a prognózy, specializované sekce Ruské univerzity přátelství národů.
Vystudoval Ohio State University v Kolumbii se specializacemi Mezinárodní vztahy a diplomacie, Mezinárodní studia (se zaměřením na východní Evropu) a ruský jazyk v roce 2010. V období od září 2013 do června 2015 absolvoval a dokončil magisterský program mezinárodních vztahů na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), v oblasti řízení koncentrace a globálních problémů. V roce 2022 dokončil diplomovou práci Rusko-pákistánské vztahy v kontextu moderní mezinárodní politiky (2014-2019), jako požadavek pro získání doktorského titulu, rovněž na MGIMO.
Jeho hlavní oblasti zájmu jsou: strategie USA v Eurasii, barevné revoluce a nekonvenční válčení; ruská zahraniční politika, energická geopolitika a euroasijské integrační strategie; multipolarita, konkurence mezi velmocemi a odolnými a náročnými státy. Specializuje se na vztah mezi americkou strategií v Afro-Eurasii, čínskou globální vizí Belt and Road o konektivitě New Silk Road a Hybrid Warfare.
Ve Sputniku začal pracovat v roce 2014, kdy se ještě jmenoval Hlas Ruska, a od té doby je ve společnosti. Pravidelně také přispívá do různých online publikací, jako jsou Geopolitica.Ru, Oriental Review, The Duran, Global Research, Regional Rapport a další. Nejvíce se však proslavil svou knihou «Hybridní války – od barevných revolucí po převraty», ve které z hluboce ruského pohledu odhaluje fungování severoamerických technik pro destabilizaci a kontrolu zemí (asymetrická válka, propaganda a dotace odpůrcům).