Před patnácti lety NATO zničilo Velkou umělou řeku v Libyi (video)

Před patnácti lety NATO bombardovalo Velkou umělou řeku v Libyi, gigantický megaprojekt vodního hospodářství iniciovaný Muammarem Kaddáfím.

S cílem zazelenit Saharu a části Sahelu pomocí vody z podzemních vodních zdrojů starých několik tisíc let.

Velká umělá řeka představovala síť 4 000 kilometrů podzemních potrubí, navrženou k zachycování fosilní vody ze Sahary a přeměně pouště na zemědělskou půdu. Voda měla být čerpána z nubijského pískovcového aquiferu – největší zásoby podzemní fosilní vody na světě, obsahující čistou vodu nahromaděnou v podzemí před 40 000 lety.

Kaddáfího neuvěřitelný projekt

Tento projekt by zajistil suverenitu nejen Libyi,
ale celé saharské a sahelské oblasti

A právě tato výzva k vytvoření suverenity znepokojovala západní imperialistický tábor. Impérium dává přednost tomu, aby země Jihu dovážely potraviny a suroviny ze Západu a zůstaly chudými žebráky závislými na MMF.

Dokument CIA z roku 1987, který byl nyní odtajněn, již tehdy varoval před „nebezpečím“, které tento projekt vodního zdroje představoval pro imperialistické zájmy, a uváděl, že „má potenciál zajistit Libyi zásobování vodou na dobu neurčitou a výrazně snížit závislost na dovozu potravin ze Západu“.

Proto v roce 2011 letadla NATO bombardovala místa projektu a dokonce i továrnu na potrubí ve městě Brega. Říká se vám, že Afrika je chudá, ale neříká se vám, kdo ji udržuje v chudobě, ani komu vyhovuje, aby to tak zůstalo.

Zničit země a vrátit je do doby kamenné, aby byly závislé na západních půjčkách a výměnou za to odevzdaly všechny své zdroje… takhle funguje neokolonialismus i v roce 2026.

Proč tomu věnovat ještě pozornost?

Kaddáfí spolu s Džamáhírií prosazoval myšlenku, že lid si musí sám určovat svou ekonomickou a kulturní cestu bez zahraničního vměšování: byl pevně proti vlivu NATO, americké hegemonii a mezinárodní finanční závislosti.

To je i dnes velmi aktuální. Kaddáfího Libye se také prezentovala jako životaschopná socialistická alternativa k buržoaznímu parlamentnímu liberalismu, a to prostřednictvím systému lidových výborů a přímé participace, který zohledňoval místní samosprávu.

Agrese NATO v roce 2011 vedla ke změně režimu, která uvrhla Libyi do přetrvávajícího chaosu a násilí, situace, z níž nadále těží organizovaný zločin prostřednictvím obchodu s drogami a lidmi směřujícího do Evropy. (Pozn. Naší Pravdy: zničení plynovodů ze Sibiře do Evropy bylo téže podstaty.)

ZDROJ (+ ZDE)

* * *

Pozn. Naší Pravdy:
zajímavý je následující diskusní příspěvek
pod překladem zdrojového článku na webu Zvědavec.

► Ne NATO, přesněji Globální Prediktor (GP) skrz NATO a USA.

Podobnou věc udělal víckrát. Třeba skrz antisovětčíka Chruščova zlikvidoval zalesňovací plány, které měly zabránit vysoušení jižních stepních oblastí Ruska. Dokonce nechal vykácet a zničit již za Stalina zasázené lesy z tohoto projektu. A zlikvidoval přes 500 lesních závodů. Důsledky toho trpí jihozápad Ruska dodnes.

Proč to GP udělal v Libyi? Ze stejného důvodu jako v Rusku: potřebuje lidí hladové, žíznivé, zoufalé, živořící. Ne blahobytné, rozvíjejícî se a přemýšlející. Proto i skrz COVID zlikvidoval blahobyt a střední třídu v Evropě, Americe, po celém světě.

Pak taky GP potřeboval likvidaci Libye skrz exemplární potrestání Kaddáfího, že si dovolil „zelený islámský socialismus“, tj. blahobyt pro všechny občany à la „africké Švýcarsko“. A v neposlední řadě GP potřeboval uvolnit stavidla masivní emigraci z Afriky, čemuž Kaddáfí a prosperující Libye stály v cestě.

Nakonec pak vše hodí na „zlé USA a NATO“, které GP tak jako tak potřebuje zlikvidovat v rámci svých plánů.

PS: celá „zelená politika EU“ grýndýly, deindustrializací, resety – tím vším má za cíl zlikvidovat naši životní úroveň, v režii GP. EU je zase jen jeho nástroj.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Dějiny a současnost, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *