Erik Best: Financování svobody internetu

Vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma a další pracovníci pod vedením premiéra Petra Fialy na Úřadu vlády navrhují v rámci „akčního plánu pro boj s dezinformacemi“ vyplácet 100 miliónů Kč ročně „nezávislým médiím“ a 50 miliónů Kč neziskovým organizacím, které vládě v boji s dezinformacemi pomohou.

To je dost těžko obhajitelné v době rekordně vysokých rozpočtových schodků a za situace, kdy je zapotřebí stále rozsáhlejší sociální síť pro naplnění slibu vlády, že „nikoho padnout nenechá“. Americká vláda je také znepokojena tím, co se děje na internetu, a do svého obranného rozpočtu na rok 2023 zařadila 75 miliónů dolarů pro ministerstvo obrany a USAID a 49 miliónů dolarů pro Agenturu pro globální média (která zastřešuje Rádio Svobodná Evropa) na podporu svobody internetu v zemích důležitých pro národní zájmy USA (viz Sect. 9707, začínající na straně 1521).

Je tu však požadavek, že tyto peníze mají být cíleny na země, „jejichž vlády omezují svobodu projevu na internetu“. Což vyvolává otázku, zda by se o takové prostředky měla ucházet česká vláda, anebo česká opozice.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *