JUDr. Jiří Vyvadil: Sebezničující G7 selhává, BRICS naopak posiluje

Aby bylo jasno, tu první ostře kritickou část nadpisu jsem si nevymyslel, abych postavení Západu dramatizoval, ale je vlastním nadpisem centrálního proevropského portálu Politico.eu, který zcela určitě nenadbíhá Rusku.

Kromě současné módní mantry o ochraně klimatu, jenž rozebírá ve stínu známého a postupně mizejícího ledovce Zugspitze, článek se přirozeně věnuje Ukrajině, inflaci, potravinám i energiím. A schopnosti v médiích tolik přeceňované G7 vyznívají… velmi rezervovaně až superkriticky.

Aby ne. Totální sankční válka drtí především Západ až drakonickým růstem cen energií, obav, že v zimě bude lidem zima a absurdním ekonomickým výsledkem, že Rusko jasně pomalu neví, co s penězi a jeho postavení coby vývozce ropy, jejích derivátů či plynu do Číny i Indie překonalo veškeré očekávání.

Protože ta válka zjevně bude trvat velmi dlouho, dokud Západ neuzná, že prohrál, protože Rusko nemá kam spěchat a přes drobné neúspěchy věci jsou vedeny jasným směrem, že racionální pozorovatelé si těžko mohou porážku Ruska představit.

Na pozadí setkání zemí G7 se konalo virtuální setkání států BRICS, Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Navazuji na Jiřího Paroubka s jeho článkem o uskupení BRICS a dobavuji: V současné době je extrémní zájem států nepodléhajícím účelovému lidskoprávnímu diktátu Západu zúčastnit se uvedeného projektu. Zakladatelské státy hledají vyváženost regionální i vztahovou ke stávajícím členům. Ač počet zájemců o přistoupení čítá cca 5-9 významných zemí světa, o členství po skončení summitu jistě po předchozím konsensu zakladatelských zemí požádaly dvě regionální velmoci: Írán a Argentina. Saúdská Arábie, či Indonésie by také chtěly, ale věci bude třeba doladit, byť by jejich účast byla skvělá.

V každém případě BRICS, jako nezápadní či dokonce zčásti protizápadní ekonomické a potažmo politické uskupení, s předpokládaným politickým vítězstvím Ruska v současném střetu Západu proti Rusku, a ekonomickou superdominancí ve světě, má skvělou perspektivu.

G7 má k dispozici jenom poslušná patolízalská média. Budoucnost nic moc…

Asi tak…

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *