Fatální krach: Zastavení Slovnaftu způsobí deficit pohonných hmot ve Střední Evropě

Tiskové oddělení společnosti rafinerie Slovnaft uvedlo, že sankce EU, které zakazují dovoz ruské ropy, znemožní vyvážení výrobků Slovnaftu. Výroba se bude muset snížit až pod technické minimum. Tak bude ohrožena bezpečnost dodávek ze Slovenska i na Slovensko.

Slovenská společnost ze skupiny MOL tvrdí, že sankce EU týkající se ruské ropy znemožní bratislavské rafinerii nadále vyvážet svoji produkci do ČR, Rakouska a Polska, kam Slovnaft většinou svoje výrobky vyváží. Pokud to dojde tak daleko, že podnik bude muset snížit výrobu pod technické minimum, nebude možno využít výrobní kapacitu.

SLOVNAFT a.s. je největší rafinérie na Slovensku. Založena byla v roce 1957. Nachází se v Bratislavě, v městské části Ružinov. Navazuje na rafinérii Apollo, založenou v roce 1895, blízko dnešního mostu Apollo, která byla v červnu 1944 zničena nálety amer. bombardérů. V roce 1946 byly zbylé provozy Apolla znárodněny a v roce 1949 přejmenovány na Slovnaft.

Výrobní kapacita Slovnaftu je propočítána na uspokojení určitými výrobky nejen pro Slovensko, ale i další země regionu. Dodává 27 % své produkce do ČR, 20 % do Rakouska, 8 % do Polska a 7 % do Maďarska. Do ČR jde také 23 % benzínu, do Polska 19 % a do Maďarska a Polska po 8 %.

Mluvčí společnosti Molnár řekl: „Kvůli omezení dodávek výrobků schopných prodeje v regionu a omezení kapacity Slovnaftu nebudou možné dodávky pro slovenský trh.“ Dodal, že budou muset upozornit své partnery na exportním trhu, že po osmiměsíčním přechodném období budou ukončeny dodávky na zahraniční trhy. Střední Evropa se ocitne v deficitu pohonných hmot a dalších ropných výrobků.

V prohlášení slovensko-maďarské společnosti se praví, že nynější forma sankcí EU proti ruské ropě určuje jen osmiměsíční přechodné období a nestanovuje tříleté období, které pro technologické změny v zařízení rafinerie žádali. Proto podle sdělení Slovnaftu nemohou přijmout zodpovědnost za možné následky takového rozhodnutí pro slovenské hospodářství a zásobování.

Šéfredaktor slovenského ekonomického týdeníku Trend Ronald Isip okomentoval situaci, která Slovnaft čeká jako výsledek sankcí EU proti Rusku. Podle jeho slov to, co se stalo Slovnaftu, svědčí o fatálním selhání slovenské diplomacie a může znamenat, že rafinerie, která prodává dvě třetiny produkce do zahraničí, bude muset od února příštího roku uzavřít provoz. Tak by se muselo dovážet a ceny pohonných hmot by dál rostly.

Předseda rady ředitelů Slovnaftu Oskar Ley uvedl v maďarském týdeníku Magyar 7, že ropné embargo proti Rusku ze všeho nejvíc postihne šest zemí Střední Evropy, protože právě sem jde 80 % dovozu ruské ropy do Evropy. Řekl: „K potrestání Ruska bylo více možností, ale Západ vybral tu, kterou pocítíme v našem regionu a oni tak postiženi nebudou. My platíme 80 % důsledků sankcí, oni ten zbytek.“

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Ekonomika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *