Erik Best: Společný česko-německý problém s elektřinou

Den poté, co německý ministr pro hospodářství Robert Habeck v Praze podepsal „Společné prohlášení o energetické bezpečnosti“, řekl ve Vídni, že jeho země má „problém s vytápěním a dodávkami, nikoliv problém s elektřinou. A jaderná energie nám v tom nijak nepomáhá“.

Odmítal tak domácí výzvy k pozdějšímu odchodu od jaderné energetiky. Přesto polský expremiér Jerzy Buzek včera v Deníku prohlásil, že Německo je z hlediska dodávek energie nejvíce ohroženou zemí v EU.

Německá závislost na ruském zemním plynu je podle Buzka jen 40 %, ale těch 40 % znamená desítky miliard kubíků plynu. „A pokud nebude plyn, tak německé hospodářství je v ohrožení“, řekl. Habeckův setrvalý odpor k jaderným reaktorům je pro Čechy významný, protože jeho společné prohlášení s Jozefem Síkelou se zabývá i možným nedostatkem elektřiny: „Zdůrazňujeme, že i posílená spolupráce v oblasti elektroenergetiky bude nezbytná.“ To zdůrazňuje skutečnost, že pokud Německo nemá problém s elektřinou, je to jen díky tomu, že Češi mají jadernou energii. V určitém okamžiku by hluboce zakořeněné německé odmítání výroby jaderné energie mohlo způsobit, že Němci a Češi budou mít společný problém s elektrickou energií.


Dovětek Naší Pravdy: zde by se slušelo, v rámci dějinné pravdy, říci, že bez socialistického plánování energetiky ve spolupráci se SSSR by dnes neměl kdo jak krást levnou elektřinu z českých JE Temelín a Dukovany.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *