Americký plukovník vo výslužbe Douglas McGregor komentoval činnosť NATO v ostatných desaťročiach. Poukázal na to, že Severoatlantická aliancia expandovala na východ a porušila sľub, ktorý dala sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi.
Podčiarkol, že iba Vladimir Putin dokázal zachrániť Rusko, keď obnovil jeho vojenskú moc a obranyschopnosť. Je presvedčený, že NATO–zombie by malo zomrieť.
Vo svojom článku „NATO neumiera. Je to zombie“, zverejnenom v americkom časopise The National Interest, Douglas McGregor tvrdí, že NATO je jednoducho zombie, ktoré je periodicky reanimované rôznymi metódami, zvyčajne woodoo mágiou. „Ako sa dozviete, že je človek s určitosťou mŕtvy? Skontrolujte pulz. Veď aj reanimácia má svoje limity. Dokonca aj zombie nakoniec zomrie“, ironizuje McGregor na margo NATO.
Pripomenul, že keď so zánikom sovietskej hrozby existencia NATO fakticky stratila zmysel, senátor Richard Lugar bol medzi prvými, ktorí v roku 1993 dospeli k záveru, že NATO musí ísť zvážiť svoj koniec. Americký plukovník k tomu uvádza:
Toto sa ukázalo ako silná infúzia woodoo mágie, ktorá nakoniec nadobudla formu vojenského zásahu NATO pod vedením USA na Balkáne, kde sa NATO v rokoch 1994 až 1999 prostredníctvom zbraní snažilo rozšíriť demokraciu na Bosnu a Hercegovinu a Kosovo.
Prízvukuje, že reanimácia NATO získala veľký impulz vďaka programu „Partnerstvo pre mier“ v roku 1994. Poukázal na to, že európske socialistické štáty, ktoré po druhej svetovej vojne boli pod sovietskym vplyvom, sa ocitli pod vplyvom opačnej strany a stali sa partnermi NATO. Douglas McGregor komentuje:
Prečo by to odmietli? Ktorý východoeurópsky štát by nechcel mať priamu linku do Washingtonu, ktorá by prisľúbila vojenskú pomoc proti ruskej hrozbe, pretože všetci sa obávali, že sa tá hrozba nevyhnutne vráti?
Dôležitú úlohu zohrala aj domáca americká politika. Prezident Bill Clinton pri svojej kampani za znovuzvolenie v októbri 1996 vyšiel s návrhom expanzie NATO. Clinton práve kultivoval poľský a východoeurópsky hlas na Stredozápade, ukradol túto otázku senátorovi Bobovi Doleovi, ktorý tiež stával na platforme rozširovania NATO, podčiarkol expert.
Pripomenul štedré sľuby, ktoré sovietskemu prezidentovi Michailovi Gorbačovovi rozdávali západní partneri: americký prezident George Bush, britská premiérka Margaret Thatcherová, francúzsky prezident Francois Mitterand, nemecký kancelár Helmuth Kohl s ich ministrami zahraničných vecí v roku 1990, keď tvrdili, že sa NATO nebude rozširovať na východ; nebude sa rozširovať členstvo v aliancii NATO na bývalé členské štáty Varšavskej zmluvy. Ale všetky svoje sľuby ignorovali. „Prečo bol tento dôležitý strategický záväzok kľúčových lídrov NATO voči prezidentovi Gorbačovovi ignorovaný?“ pýta sa americký plukovník.
Tvrdí, že v deväťdesiatych rokoch minulého storočia ruská hrozba neexistovala a nebol dôvod predpokladať, že by sa vrátila:
Okrem toho prezident Clinton a senátori, ktorí boli nominálne zodpovední za dohľad nad správou zahraničnej a bezpečnostnej politiky USA, boli fascinovaní vyhliadkami, že budú tvoriť históriu a budú stať na tej správnej strane.
Vzhľadom na nenásytný apetít na hotovosť v Kongrese sa obranný priemysel jednoznačne zaujímal o rozšírenie NATO a našiel spôsoby, ako to obhajovať. Predaj zbraní východoeurópskym krajinám, ktoré boli pozvané, aby vstúpili do NATO, sľúbil obrovské zisky. Bruce Jackson, viceprezident Lockheed Martin, v rokoch 1993-2002, sa ponáhľal založiť Výbor na rozšírenie NATO a údajne využíval finančné príspevky obranných spoločností na lobovanie v Kongrese pre rozšírenie NATO.
Po roku 2001 by mohlo byť niečo, čo by mohlo byť a bolo charakterizované ako existenčná hrozba pre Američanov: islamský terorizmus alebo globálny kalifát, Čína, Irán, Venezuela, Kuba a do roku 2012 aj Rusko. Obranné rozpočty vzrástli a americké sily boli teraz v Afrike, na Strednom východe, v Ázii a vo východnej Európe. V čase, keď prezident Obama dokončil svoj prvý termín, Moskva dospela k záveru, že rozšírenie NATO v kombinácii s jeho otvorenou prítomnosťou v Afganistane a na Blízkom východe bolo skutočne koordinovaným plánom na to, aby sa strategická situácia v Rusku sa stala neudržateľnou, dodáva.
Ako poukázal George Kennan pred niekoľkými desaťročiami, ruský pocit neistoty je hlboký. Ruský národný temperament inklinuje k spoločnému pocitu, že existuje trvalý nepriateľ, ktorý sa schováva za múrom. Prezident Vladimír Putin zosobňuje tento výhľad. Prezident Putin zväčšil svoje sily na 140 miliónov občanov Ruska zákonmi a správou, ktorá urazila citlivosť Západu, ale Putinova politika pravdepodobne pomohla Rusku odolať vplyvu škodlivých sankcií po jeho pripojení Krymského polostrova – regiónu, ktorý bol pod ruskou kontrolou dlhšie ako Texas bol v Únii. Prezident Putin obnovil ruskú vojenskú moc a jej národný imidž do impozantnej pozície.
Paranoja v súvislosti s Putinom priviedla niektorých pozorovateľov k názoru, že Putin pripravuje Rusko na vojenský boj proti Západu. To je prehnané, ale bolo by chybou pochybovať o Putinovom odhodlaní chrániť ruské práva na jeho vlastnej pologuli, podčiarkol Douglas Macgregor.
Teraz Gruzínsko zintenzívňuje svoju snahu vstúpiť do NATO. Gruzínsko ako aj Čierna Hora (a väčšina členov NATO) sa pripravujú stať sa ďalším vojenským protektorátom Spojených štátov, nie spojencom. Ak prezident Trump nechce, aby Moskva dospela k záveru, že Gruzínsko bude budúcou platformou na útok proti Rusku, Iránu alebo inej regionálnej mocnosti, prezident Trump by mal povedať len „nie!“, domnieva sa americký plukovník. Americký vojenský expert plukovník Douglas McGregor uzatvára svoj komentár v časopise The National Interes:
Je čas, aby zombie NATO zomrelo. Charles De Gaulle mal pravdu: „Anglicko je ostrov a Spojené štáty nie sú v Európe.
Eugen Rusnák, HlavnéSprávy.sk, 6.4.2019