Putin udělil ruské občanství americkému whistleblowerovi Snowdenovi

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí schválil ruské občanství pro bývalého spolupracovníka amerických tajných služeb Edwarda Snowdena. Ten zveřejnil utajované informace o americké elektronické špionáži a již několik let žije v ruském exilu.

Rozhovor je pro mladého a odhodlaného odborníka povětšinou tísnivý. Reálné nebezpečí mu hrozí i v jeho hotelovém pokoji: „Možná už jsou za rohem“, usměje se jinak vážný Snowden.

Devětatřicetiletý Snowden je jedním z více než sedmi desítek cizinců, kterým nyní úřady udělily ruské občanství. Výnos s jejich jmény byl zveřejněn na oficiálních vládních stránkách.

Snowden býval spolupracovníkem americké Národní agentury pro bezpečnost. V roce 2013 zveřejnil utajované informace o využívání telefonních záznamů amerických občanů tajnými službami. Za vyzrazení těchto dat je v USA obviněn ze špionáže a krádeže a hrozí mu 20 let vězení.

Od roku 2013 se před americkou justicí ukrýval v Rusku, které mu po jeho útěku ze Spojených států udělilo azyl. Předloni mu ruské úřady daly povolení k pobytu na neomezenou dobu. Snowden tehdy prohlásil, že plánuje zažádat o ruské občanství a zároveň si chce ponechat to americké.

Na frontu Snowden nepůjde

Ačkoli prezident Putin v minulém týdnu vyhlásil v Rusku částečnou mobilizaci, která se má dotknout 300 tisíc mužů, Snowden podle svého právníka Anatolije Kučereny do bojů na Ukrajině povolán nebude. A. Kučerena agentuře Interfax dále řekl:

Ohledně těch, kteří v souvislosti s mobilizací podléhají odvodu, existuje postup stanovený ruskou legislativou. Vzhledem k tomu, že Edward nesloužil v ruské armádě a nemá zkušenosti s vojenskou službou ani aktivním bojem, nepodléhá odvodu.

K Snowdenově reakci na udělení ruského občanství Kučerena uvedl, že „je Rusku vděčný, že se od něj v těžké chvíli neodvrátilo“. Dodal, že o získání ruského občanství nyní usiluje také jeho manželka – Američanka Lindsay Millsová. Jejich syn přišel na svět v Rusku a občanství má od narození.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *