Erik Best: Plíživé efekty Pearl Harboru

Eventuální efekt Pearl Harboru, který by náhle změnil politiku USA a NATO proti přímému vojenskému nasazení na Ukrajině, o kterém jsme dvakrát psali v březnu loňského roku (zde a zde), zatím nenastal.

Místo toho dochází k plíživým efektům Pearl Harboru, díky nimž země NATO, včetně ČR, stále zvyšují své vojenské závazky vůči Ukrajině. Těsně před českými prezidentskými volbami přinesl New York Times zprávu, že dalším krokem v této eskalaci vojenského nasazení západních spojenců Ukrajiny bude pravděpodobně vyslání západních tanků, čímž podle listu dojde k prolomení dalšího tabu.

Nové billboardy Andreje Babiše pro druhé kolo voleb v následujících dvou týdnech téměř znemožní racionální debatu o tom, co tato eskalace může pro Českou republiku znamenat. Kabinet by nicméně měl firmám sdělit, jaká bude jeho strategie, pokud se Rusko rozhodne reagovat například přerušením dodávek fosilních paliv do zemí, které na Ukrajinu posílají stále těžší zbraně.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *