Erik Best: Ruský LNG proudí dál

Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN), který jezdí po světě a pátrá po novém zdroji LNG, nadále uvádí Čechy v omyl, pokud jde o míru jejich závislosti na ruském zemním plynu.

Chlubí se tím, jak v lednu dovoz plynu z Ruska klesl na nulu, ale neříká nic o ruském LNG, který je nevyhnutelně přimícháván do toho, co Češi spalují ve svých kotlech. Desátý balíček sankcí EU „zvyšuje tlak v reakci na Putinovu brutální válku“, ale výslovně vylučuje LNG z nového „zákazu rezervování kapacit pro skladování plynu v Unii pro ruské státní příslušníky a subjekty“.

Agentura Bloomberg koncem ledna informovala, že se prudce zvýšil objem dodávek LNG do Evropy z celého světa – včetně Ruska – a že německá vláda chce podniknout kroky k omezení ruského LNG. Rizikem pro Čechy je, že Síkela nebude schopen na svých zahraničních vyjížďkách sehnat dostatek náhradního LNG dříve, než se Německo nebo EU rozhodnou, že je čas přestat nad touto sankční mezerou přivírat oči.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Energetika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *