Erik Best: Proč jel Fiala do Asie

Ministr zahraničí Jan Lipavský včera po jednání se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem ve Washingtonu uvedl, že region Indo-Pacifiku je pro obě země jednou z priorit zahraniční politiky a že cílem je postup v tomto regionu koordinovat a navázat na spolupráci s tamními demokratickými partnery, včetně Tchajwanu.

To by mohlo znít jako pouhá fráze, dokud si člověk nepřečte dokument Národní obranná strategie USA: „Nejkomplexnější a nejobtížnější výzvou pro národní bezpečnost USA je nátlak a stále agresivnější snaha ČLR [Číny] o přetvoření regionu Indo-Pacifiku a mezinárodního systému tak, aby vyhovoval jejím zájmům a autoritářským preferencím“. Všech šest zemí, které premiér Petr Fiala v Asii navštívil, je součástí buď americké indo-pacifické strategie, nebo nové středoasijské politiky USA. I Blinken se nedávno setkal s vedoucími představiteli všech těchto šesti zemí. Když oba šéfové českého Parlamentu cestují na Tchaj-wan, je jasné, o co jim jde. Fialův vklad k zahraniční politice USA není na první pohled zdaleka tak rozpoznatelný.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *