Erik Best: Nemocný muž nemocného muže Evropy

Premiér Petr Fiala včera nastoupil na třídenní nemocenskou a my mu přejeme brzké uzdravení, aby mohl pomoci „nemocnému muži Evropy“, jak Českou republiku pojmenoval německý deník Die Welt, i k jeho uzdravení.

K tomu bude ale Fiala muset nejdříve rozpoznat, kterými problémy Česko trpí. Die Welt uvedl, že neúspěch Fialovy vlády přilákat gigafactory Volkswagenu je „příznačný pro stav české ekonomiky a její budoucí vyhlídky“, ale toto tvrzení je samo o sobě problematické.

Důvody rozhodnutí Volkswagenu nepochybně zahrnovaly nižší než očekávanou poptávku po elektromobilech, rostoucí konkurenci z Číny, americké dotace v souvislosti se zákonem o snížení inflace (Inflation Reduction Act) a potřeba Vokswagenu snížit náklady kvůli celkově nižší poptávce po automobilech v důsledku vysokých úrokových sazeb a drahých pohonných hmot. To jsou potíže Západu obecně. Česká republika se může uzdravit jedině tak, že vláda Petra Fialy identifikuje všechny problémy a na národní úrovni podnikne takové kroky, které zmírní – nikoliv zhorší – faktory, nad nimiž má malou nebo žádnou kontrolu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Ekonomika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *