Dluh USA dosáhl rekordní výše 34 biliónů dolarů

Americké ministerstvo financí má chorobný zvyk odhalovat velká, kulatá čísla dluhu kolem významných kalendářních milníků a nový rok 2024 není jiný.

Protože podle posledního Denního výkazu ministerstva financí, který byl zveřejněn 3. ledna 2024 po uzavření trhu a odráží finanční výkazy amerického ministerstva financí k 29. prosinci 2023, celkový dluh USA na konci roku poprvé v historii činil něco přes 34 biliónů dolarů.

V lednu 2009 celkový dluh USA činil pouze 10,6 biliónu dolarů:

Dluh USA se zvýšil o:

  • 1 bilión dolarů za poslední 3 měsíce
  • 2 bilióny dolarů za posledních 6 měsíců
  • 4 bilióny dolarů za poslední 2 roky
  • 11 biliónů dolarů za poslední 4 roky

… a tak dále. Obrázek je exponenciální. V tuto chvíli každý ví, jak to skončí.

Ale protože neexistuje žádný způsob, jak katastrofický výsledek zvrátit, nemá smysl o tom ani mluvit. V nejlepším případě se lze pouze připravit na nevyhnutelný hyperinflační výsledek, který by byl dobrou zprávou pro to, co nyní činí více než 1 bilión dolarů úrokových nákladů: někdo přece musí devalvovat měnu, v níž jsou všechny tyto úroky splatné.

A když už není východisko, můžeme si z toho udělat i legraci, takže uvažujme takto: ve třetím čtvrtletí, kdy americký HDP údajně rostl tempem 4,9 % ročně – což je sotva věc recese – vzrostl o 547 miliard dolarů v nominálních (nikoli reálných) dolarech, se rozpočtový deficit USA zvýšil o neuvěřitelných 622 miliard dolarů.

To nejen vysvětluje, odkud se vzal americký „růst“, ale vyvolává otázku, jak velký dluh bude potřeba, až se USA dostanou do oficiální recese.

Nebo vlastně ne, protože v tuto chvíli může kdokoli leštit mosaz na Titaniku a čekat na nevyhnutelné, které tak názorně zachycuje následující graf konce hry.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Ekonomika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *