Rusko se chystá vystoupit z WTO a WHO

Rusko již vystoupilo z Rady Evropy. Teď je na řadě odchod ze Světové obchodní organizace a Světové zdravotnické organizace, které vůči naší zemi ignorovaly veškeré závazky. Prohlásil místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj. Ruské ministerstvo zahraničí poslalo Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, návrhy na vystoupení Ruska ze Světové obchodní organizace (WTO) a Světové zdravotnické organizace (WHO), napsal v úterý na svém webu list Kommersant s odvoláním na místopředsedu sněmovny.

Ministerstvo poslalo dumě seznam dohod Ruska s mezinárodními organizacemi kvůli možnému vypovězení. Posuzovat se bude i odchod z WTO a WHO, uvedl místopředseda dumy Pjotr Tolstoj. Poslanci podle něj všechny návrhy posoudí společně se senátory. Podle Tolstého je zapotřebí přehodnotit všechny dohody, které „nepřinášejí užitek, ale přímé škody“. Rusko již vystoupilo z Rady Evropy. „Teď je na řadě odchod z WTO a WHO, které vůči naší zemi ignorovaly veškeré závazky“, prohlásil Tolstoj.

Kommersant připomněl, že v reakci na ruskou vojenskou operaci na Ukrajině, což je oficiální termín Kremlu pro invazi nařízenou 24. února prezidentem Vladimirem Putinem, začal Západ zavádět proti Rusku sankce.

Ruské úřady jsou přesvědčeny, že tyto sankce ničí systém pravidel WTO. Již 14 členů této organizace zbavilo Rusko režimu největších výhod. Státní dumě byl v březnu předložen návrh zákona o vystoupení Ruska z WTO, o kterém ovšem poslanci zatím nerozhodli. Ukrajina rovněž iniciovala debatu o uzavření kanceláře WHO v Moskvě. Usnesení v tomto smyslu přijal evropský výbor organizace 10. května.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *