JAK SE V ČESKU LŽE

Sdružení CZ.Nic oznámilo před koncem května, že okamžitě odblokovává dosud vypnuté weby ProtiProud.cz, CeskoBezCenzury.cz, VoxPopuliblog.cz, PrvniZpravy.cz, CzechFreePress.cz, ExanPro.cz a SkrytaPravda.cz., které byly vypnuty na popud vojenského zpravodajství a vlády na konci února. CZ.Nic ohlásilo, že jediný mimo provoz zůstane ze jmenovaných Aeronet.cz.

Abych parafrázoval Václava Havla v jeho prvním novoročním projevu v roce 1990, nic se tu nenapravuje. Právě naopak. Ani jeden ze jmenovaných webů na svém vyhledávači nenajdete. A teď nevíme, zda za to může provozovatel domén CZ.Nic, nebo někdo jiný, třeba mobilní operátoři, internetoví provideři, nebo třeba čert Trepifajksl z Ladovy pohádky.

Dobře je ten příběh vidět na webu První zprávy, který mimochodem je možná všechno jiné, ale určitě ne dezinformační, konspirační a agitačně prokremelský, což byly ty přívlastky dávané vypnutým webům z úst politické vrchnosti.
 
První zprávy byly obětí onoho prvého vypnutí. Zareagovaly na to vcelku bystře a během několika dnů se rozjel web Regionální novinky, kam přešli autoři (namátkou Z. Zbořil, J. Bašta a mnozí další) z Prvních zpráv. Byla tedy zajištěna kontinuita osobnostní, ale i tématická a hlavně kvalitativní. První zprávy postupovaly jinak, než třeba Protiproud, který se přestěhoval na doménu .info, kam CZ.Nic nedosáhne. První zprávy se prostě zachovaly umírněně. Nevyrazily do boje s politickou hydrou vedenou obrýleným politologem, známým svým kamarádšoftem se sudeťákem Posseltem. Prostě pokračovaly ve své práci, jak byly zvyklé, jen pod jiným vývěsním štítem.

Zrekapitulujme si vývoj. Už 24.5. CZ.Nic ohlásil přes média, že 8 dezinformačních webů den poté odblokuje s tím, že pominuly důvody zablokování a teď že bude nízká čtenost, atd., takže nehrozí nebezpečí indoktrinace velké části veřejnosti nějakou infekční ideologií. To samo o sobě stojí za facku. Kdo je CZ.Nic, aby posuzoval, co je a není „nebezpečné“? Nejde náhodou o trestný čin pomluvy podle trestního zákoníku 40/2009 Sb. § 184? Tvrdím, že ano. A apodikticky prohlašovat, že vlastně šlo o to od těch webů odehnat čtenáře, je jako přímé přiznání k trestnému činu podle zákona č. 143/2001 Sb. o ochraně hospodářské soutěže. Navzdory tomu všemu se dnes, kdy píši tyto řádky, tj. 2.6., více než týden po prohlášení CZ.Nic, nestalo – NIC. Žádný z výše jmenovaných webů není k mání, jak již výše řečeno.

Následně se staly cílem i samotné Regionální novinky. Nejprve jim začaly vypadávat na RN všechny bannery, nasadili je znovu, doplnili, a během hodiny zmizely, úplně ze systému vždy zmizela sekce Bannery. Souběžně zmizely články za poslední roky, nejprve ty před březnem 2022 (přechod PZ na RN zřejmě), pak už všechny do konce května a poté někdo vygumoval i aktuálně dávané články. IT specialista PZ/RN žádné napadení nezjistil a VShosting, také o napadení žádný záznam nemá, alespoň to tvrdí. Začaly se dít až takové (kdyby nešlo o zločin, řeklo by se skoro komické situace). Redakce RN nasadila článek. Někdo ho během pár chvil odstranil, celý nebo část. Reakce text doplnila, načež zmizel opět, a rovnou celý.

► Schneider: Společnost musí zastavit nástup tohoto autoritářského režimu 

Kdo to všechno má na svědomí? Nepochybně zpravodajské složky, ministerstvo vnitra, jeho špiclovací oddíl Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, a potažmo celá dnešní vláda, která předvádí, jak si z ústavní Listiny práv a svobod vyrobit trhací kalendář.

Čistě technické vysvětlení lze najít v domněnce, že CZ.Nic sice weby odblokovalo, ale dál se činí mobilní operátoři, kteří se k „iniciativě“ CZ.Nic, v překladu brutální webové cenzuře, přihlásili už v březnu. 

Pointa? Na odkazu k Regionálním novinkám jste ještě 2.6. našli strohé oznámení: „Po masivním útoku na stránky webu Regionální novinky.cz probíhá obnova stránek. Děkujeme za pochopení. Na webu PrvniZpravy.cz bylo ono již smutně známé: „Hmm, tuto stránku se nám nedaří najít.“
 
A pak kdo v Česku lže, nebo, chcete-li, dezinformuje?

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *