Ochota Kongresu podporovat Ukrajinu klesá

Jak v sobotu uvedl americký deník The Wall Street Journal (WSJ), dosavadní široká podpora amerického Kongresu pro rozsáhlou pomoc Ukrajině, včetně vojenské, klesá. Článek cituje tucet kongresmanů a kongresových úředníků z Republikánské i Demokratické strany.

Široká podpora v Kongresu pro čerpání pomoci Ukrajině se začíná hroutit, protože mnoho republikánů ve Sněmovně reprezentantů se ptá, zda by nebylo lepší utratit tyto peníze na boj proti Číně a řešení ekonomických problémů, kterým čelí USA, píše list.

Vliv na postoje kongresmanů má mimo jiné skutečnost, že začátkem listopadu si Američané zvolí zcela nové složení Sněmovny reprezentantů, kde mají v současnosti většinu demokraté, a nahradí třetinu Senátu, v němž mají navrch republikáni. Jak volební kampaň nabírá na síle, v Republikánské straně se stále více ozývají hlasy, aby USA omezily vydávání masivních částek na vojenskou pomoc Ukrajině.

WSJ poukazuje na to, že mezi republikány jasně ztrácí na oblibě názory na nutnost neustále zásobovat Ukrajince zbraněmi. Politici hledají ospravedlnění pro zahraniční výdaje, zatímco USA mají své vnitřní problémy, jako je vysoká inflace nebo recese. List se domnívá, že pokud republikáni získají většinu v Kongresu, mohla by taková rétorika eskalovat.

Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Steve Scalis z New Orleansu a někteří další již veřejně odmítli příslib nadále podporovat Ukrajinu v případě vítězství republikánů. Scalise řekl, že „je mnoho členů“ strany, „kteří by rádi viděli více odpovědnosti na straně ministerstva obrany a věnovali více pozornosti existujícím hrozbám.“ Čína velmi aktivně rozšiřuje své námořnictvo a naše flotila je v současnosti zanedbávána.

Americký Kongres musí do konce měsíce schválit návrh zákona o dočasném rozpočtovém financování. Podle tohoto zdroje aktuálně předpokládá, že na pomoc Ukrajině bude přiděleno 13,7 miliardy dolarů. Předpokládá se přijetí zákona, další požadavky Ukrajiny adresované USA však „mohou narazit na jasný odpor“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *