Index společenských nálad se v Rusku zhroutil na minimum

Podle výsledků průzkumu veřejného mínění byla zaznamenána skutečná nejistota v hodnocení možností Rusů v příštích měsících.

Představy o tom, jak například nejlépe ušetřit úspory, zůstaly nezměněny: dotazovaní dávají přednost vkladům v rublech a hotovosti.

Koncem září a začátkem října spotřebitelské a spořicí nálady nebyly určeny ekonomickými, ale politickými událostmi. Ovlivnily nálady a pocity Rusů, což zase ovlivnilo dynamiku ekonomických ukazatelů. Přestože společenské nálady nejsou rozhodujícím faktorem při vytváření ekonomických odhadů, současné zhoršení spořicího sentimentu je způsobeno především celkovým nárůstem úzkosti ve společnosti. Změny, které nastaly, nejsou definovány ani tak pesimismem, jako spíše zmateností před novými okolnostmi, nejistotou ohledně toho, co bude zítra, neschopností plánovat svůj život.

V září prudce vzrostl počet respondentů, kteří považují současnou dobu za špatnou. Na konci září 2022 téměř polovina dotázaných Rusů zažívá strach, úzkost, napětí nebo podráždění. Index jejich nálady dosáhl minima za 14 let. Vyplývá to z průzkumu Centra Levada. Ekonomická očekávání Rusů klesla, jak ukazuje studie, radikálně se zhroutila. Většina krajanů očekává, že za rok budou žít hůř než nyní. Nejvíce, na minimum za posledních 20 let, klesl index, který ukazuje, jak se za rok změnil život respondenta a jeho rodiny. V září 2022 většina dotázaných uvedla, že jejich život se letos dramaticky zhoršil.

Prudký pokles vykazují i všechny složky indexu sociálních nálad Rusů. Tak prudký pád se ještě nikdy nekonal.


Komentář Naší Pravdy:

Události posledních měsíců v Rusku zjevně nevzbuzují pocity optimismu. Nepředvídatelnost situace v geopolitickém směru spolu se zhoršením kontraproduktivních socioekonomických trendů předurčují zvláštnost rozvíjejících se společenských nálad. Nejhorší je, že všechny tíhy „elit“ se přesouvají na bedra národa. A to se odráží v „utahování opasků“, v úsporách na sociálních programech a dokonce i v dezorganizaci zásobování ozbrojených sil. Přitom hrstka boháčů si stále žije jako prase v žitě. Není divu, že společnost stále více ovládají skeptické nálady. Ovšemže, situace zdaleka není růžová. Samozřejmě to neznamená, že východisko z nastalé situace není.

Přechodem k socialismu by se Rusko zbavilo oprátky na krku lidu, ve skutečnosti by se tak Rusko mocně posílilo. Dříve nebo později, samotný průběh událostí přinutí ruský národ k příslušnému rozhodnutí. Jiné cesty není.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Analytika, Z Ruska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *