Caitlin Johnstoneová: V této dystopii je odpor proti genocidě zločinnější než její páchání

Ze všech těch zběsilých řečí o propalestinských demonstracích na univerzitách v posledních dnech jasně vyplývá, že naše civilizace je natolik zvrácená a vyšinutá, že odpor proti genocidě považuje za mnohem horší než její páchání. To je tak zaostalé, jak jen společnost může být.

Vážně, zkuste si představit ještě zvrácenější a nevyrovnanější civilizaci, než je ta, která se více pohoršuje nad těmi, kdo protestují proti genocidním zvěrstvům, než nad těmi, kdo je páchají. Civilizaci, kde lidé nosí kalhoty přes hlavu a celý den chodí pozpátku? Ta by byla méně nebezpečná. Civilizace, kde jsou psi pány lidí a děti chodí do práce, zatímco jejich rodiče do školy? Ta by byla ještě méně šílená.

Nic absurdnějšího na tomto světě být nemůže. Vlastně je těžké si představit něco horšího. Pokud si myslíte, že každodenní masakry nevinných civilistů jsou normální a přijatelné a že jakýkoli odpor proti této praxi považujete za zrůdnou a ďábelskou ohavnost, pak jste stejně narušení a slepí vůči realitě jako kterýkoli jiný šílenec ve městě. Možná ještě horší.

Považovat masové vojenské masakry za morální a odpor vůči nim za nemorální čin znamená žít v etickém a mentálním vesmíru zcela převráceném naruby. Znamená to vstoupit do imaginárního tunelu zcela odtrženého od reality. Ale právě takový dominantní světonázor se nám politicko-mediální třída této společnosti snaží vnutit do chřtánu, den co den, po celý náš život.

Právě jsem viděla tweet komentátorky Briahny Joy Grayové, že aby v New York Times našla jakoukoli zmínku o stovkách Palestinců v masových hrobech objevených v Gaze, musela prolistovat nejméně čtyři články o propalestinských protestech na univerzitních kampusech – včetně dvou názorových článků kritizujících protestující.

Co je to za zvrácenost, co je to za krvavou dystopii, že lidé získávají informace a utvářejí si názory z těchto zpravodajských serverů? Celá naše civilizace je nasycena takovouto realitu zkreslující propagandou a lidi to přivádí k šílenství. Naše morální kompasy byly otočeny o 180 stupňů od pravého severu a naše vnitřní senzory jsou naladěny na zcela parazitické frekvence.

Potřebují, abychom se takhle zbláznili, aby mohli dál podporovat planetární impérium, které doslova nemůže existovat bez permanentního násilí a tyranie.

Potřebují, abychom věřili, že nahoře je dole a černá je bílá. Nejenže potřebují, abychom nebyli schopni rozlišovat mezi dobrem a zlem, ale také potřebují, abychom věřili, že špatné je správné a správné je špatné. Proto den co den buší do našeho kolektivního vědomí nesmírně agresivními psychologickými operacemi v podobě propagandy v mainstreamových médiích, aby zajistili, že naše vnitřní mechanismy budou dostatečně narušeny, abychom souhlasili s takovým stupněm zvrácenosti, který je nutný k tomu, aby nás naši vládci mohli na této planetě nadále ovládat.

To se naše vládnoucí třída rozhodla považovat za samozřejmost, jak se vyjádřil Aaron Bushnell chvíli předtím, než se upálil na protest proti genocidě v Gaze. Společnost, kde se masovým hrobům dostává méně mediální pozornosti než univerzitním demonstrantům. Společnost, kde politiky více zajímá zastavení propalestinských demonstrací na univerzitních kampusech než vražedný útok Izraele na oplocenou enklávu plnou dětí. Společnost, kde je snaha zastavit genocidu považována za zločin a páchání genocidy za čestný čin.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *