USA: veteráni v Oregonu pálí své uniformy na počest upáleného Aarona Bushnella a odsuzují genocidu v Gaze

Obrázky kolující po sociálních sítích ukazují bývalé americké vojáky, jak pálí své uniformy na počest amerického letce Aarona Bushnella.

Ten nedávno zemřel poté, co se zapálil na protest proti totální podpoře své země pokračující genocidní válce izraelského režimu proti pásmu Gazy.

Na vzpomínkové vigilii za Aarona Bushnella v Oregonu ve středu večer američtí veteráni provedli dojemný akt uctění památky spálením svých vojenských uniforem v hořícím odpadkovém koši. Tímto symbolickým gestem chtěli nejen uctít památku zesnulého amerického letce, ale také vyjádřit svůj hluboký nesouhlas s tím, co vnímají jako americkou spoluvinu na pokračující genocidě Palestinců v Gaze.

Jeden z nich je několikrát viděn, jak rozdmýchává plameny a přitom skanduje heslo „Vzpomeňte si na Aarona Bushnella, není sám“. Demonstranti nesli velký transparent s nápisem: „Veteráni říkají svobodná Palestina“:

Aaron Bushnell, 25-letý americký voják letectva Spojených států, se v neděli 25. února zapálil před izraelským velvyslanectvím ve Washingtonu na protest proti izraelské ofenzívě v Gaze. O několik hodin později svým zraněním podlehl:

Oblečen ve vojenské uniformě s rozhodným tónem vysvětloval, že svůj život ukončil proto, aby už nebyl „spoluviníkem genocidy“. Uživatelům internetu sdělil, že se chystá provést „extrémní protestní čin“: „Ve srovnání s tím, co Palestinci trpí v rukou kolonizátorů, není můj čin vůbec ničím.“ Když dorazil před vchod do budovy izraelského velvyslanectví, klidně předvedl svou choreografii: odložil telefon, polil se benzínem, nasadil si čepici, zapálil zapalovač a zapálil si kalhoty. Než se zhroutil na zem, třikrát bolestně vykřikl: „Svobodná Palestina“.

Spojené státy plně podpořily izraelský útok na Gazu 7. října 2023, který následoval po překvapivé operaci Al-Aksá Storm provedené odbojovými skupinami sídlícími v této palestinské enklávě.

Americká administrativa šla ještě dál a třikrát vetovala rezoluce Rady bezpečnosti OSN vyzývající k okamžitému ukončení izraelské agrese. Washington také od začátku války vyzbrojil Tel Aviv více než 10 000 tunami vojenského vybavení.

Válka si dosud vyžádala více než 30 000 mrtvých, z nichž většinu tvoří ženy a děti.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *