Ing. Jiří Paroubek: Budou z nás špindírové?

Provládní média, jako je opravdu fenomenální ultrapravicové médium Forum24, přichází se vskutku inspirativním návodem pro špindíry. Posuďte sami: „Koupat a sprchovat se vůbec nemusíme, říká odbornice na hygienu. Jde o společenskou normu.“

Redaktor Forum24 V. Besser vyhledal, možná pracně, možná ne, skutečně „zajímavé“ názory dvou „odbornic“ na hygienu. S. Bloomfieldová, údajně profesorka z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny, nás chce dostat, pokud jde o osobní hygienu, o pár desetiletí nebo dokonce století, zpět.

Druhá „odbornice“, Dr. Nazarianová z Schweiger Dermatology Group z New Yorku, vysvětluje, že prý „agresivní každodenní techniky čištění způsobí rozpad kůže, vzplanutí atopické dermatitidy, ekzému a často způsobí nepříjemné svědění a zarudnutí kůže“.

Chci sdělit oběma skvělým dámám, že se desítky let sprchuji dvakrát denně, ráno a večer a že se tak cítím lépe. A to po všech stránkách. A to především fyzicky. Sprcha anebo dokonce koupel – což je zřejmě taková zvrhlost, že už o tom obě dámy ani nemluví (spotřeba energií a vody je tak velká, že by posílila Putina) – mi přináší, zejména v pracovně únavných dnech velkou úlevu. A ještě jsem za ty desítky let, co to dělám, nechytil ani atopický či jiný ekzém, ani netrpím zarudnutím kůže…

Chápu příspěvky obou dam, potažmo portálu Forum24 jako společné úsilí směřující k přesvědčení českého obyvatelstva, tedy alespoň těch slabších mozků, že je možné bez společenské či jiné újmy šetřit spotřebu vody, elektrické energie či energií obecně i na tak triviálním úkonu, jako se zdá být sprchování či koupání. Jsou to smutné starosti, které zažíváme v současné době v souvislosti s nejistotou kolem dodávek plynu do Evropy v průběhu zimy.

Zkrátka zahalme se v zimních měsících do svých kožichů, do dvou svetrů podle Pekarové Adamové, neplýtvejme vodou na mytí… A možná, že by nějaký rozumbrada měl ještě vymyslet něco, jak ušetřit vodu při splachování WC a „vědecky“ to zdůvodnit.

Nebo rozvinout myšlenku, zda by v určitý den v týdnu nemělo být vůbec vypnuto veřejné osvětlení v českých městech a zda bychom pak neměli chodit po městě vyzbrojeni baterkami či loučemi.

Nejrozumnější by ale bylo, a říkám to opakovaně, začít konečně jednat s Ruskem tak, aby byla ukončena válka na Ukrajině a došlo k postupnému snižování cen energetických surovin.

Cestu nevidím v receptu, jenž navrhuje ministr Lipavský, který se zmínil, že Rusko musí dostat „na budku“, aby přijalo ukrajinské mírové podmínky. To asi prožijeme ještě hodně studených zim ve svých domácnostech a možná také, že budeme rádi, že se tu a tam umyjeme aspoň v dešťové vodě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *