Slavíme Den vítězství, ale které datum je to správné?

Opakovaný a slavnostní podpis bezpodmínečné kapitulace Německa se konal 8. května 1945 v německém hlavním městě Berlíně. Vzhledem k průtahům provázejícím tento akt, zejména vynucení si delegáta Francie, aby na dokumentu byl také francouzský podpis, se ceremonie protáhla do pozdních hodin 8. května.

A v té době vzhledem k časovému posunu již bylo v Moskvě 9. května, proto možná SSSR, jeho nástupnické státy a střední Evropa slavila konec 2. světové války 9. května.

Původní podpis německé kapitulace se uskutečnil 7. května v Remeši. Sovětský svaz v té době zastupoval neznámý generál Susloparov. Stalin o podpisu nevěděl a vynutil si slavnostní podepsání kapitulace o den později v Berlíně. Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu. Nakonec se k aktu připojil i podpis francouzského zástupce.

Dobývání Berlína Rudou armádou ve dnech 16. dubna až 2. května 1945

Unikátní, dosud nezveřejněné záběry
Rudé armády v dobytém Berlíně.

Maršál Georgij Konstantinovič Žukov, vrchní velitel Rudé armády, kontroluje město 3. května 1945 po kapitulaci Berlína. Doprovází ho Arthur Pieck, pozdější generální ředitel východoněmecké letecké společnosti Interflug a syn prvního prezidenta NDR Wilhelma Piecka. Kromě toho jsou oslavy Rudé armády před Braniborskou bránou, vítězným sloupem a Lustgartenem zobrazeny se vzácným originálním zvukem.

Data oslav konce 2. světové války se liší

5. květen
Den osvobození v Dánsku a Nizozemsku

8. květen
Je slaven jako Den vítězství v Česku, Francii, Norsku, Slovensku a zemích britského Commonwealthu, nově na Ukrajině

9. květen
V Rusku, Kazachstánu, Bělorusku, Ukrajině a dalších zemích bývalého Sovětského svazu je Den vítězství 9. května. Kromě nich je tento den slaven také v Bosně a Hercegovině a Srbsku.

15. srpen
Je jako Den vítězství nad Japonskem slaven v Jižní a Severní Koreji.

2. září
Den vítězství nad Japonskem byl ve Spojených státech slaven 2. září jako federální svátek.

3. září
Datum 3. září je jako Den vítězství slaveno v Čínské lidové republice.

Takže, jak je vidět, datum oslav je někde spojeno opravdu s konečným datem války na území toho kterého státu, ale někde jde také o politické rozhodnutí, které datum budeme uznávat.

Poslední výstřely druhé světové války na československém území padly u Milína na Příbramsku, kde se jednotka SS vzdala až 12. května.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Dějiny a současnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *