Marek Řezanka: S ochranou – a bez ní

Pavel Novotný dne 15.5.2023 na Twitteru zveřejnil následující vzkaz: „Mezi dezoláty na FB se šíří, že jsem měl porušit podmínku a půjdu sedět, od rána mi píší. Kdyby vemena tušila, že jsem nemusel ani jít podávat vysvětlení. PČR mě poprosila, ať pošlu mailem nějaké své vyjádření k věci. Nebudu stíhán. Mám ochranu pětikolky…“

Opravdu je možné, aby se politicky činná osoba veřejně chlubila, že díky svým politickým konexím se vyhne trestu, který má platit pro všechny stejně – bez rozdílu? Horší signál občanům vyslat nelze, zvláště, čelí-li lidé žalobám za „šíření dezinformace“ či „předsudečné nenávisti“. Status Pavla Novotného je potvrzením, že Česká republika není právním státem, neboť v právním státě nelze přihlížet k politické příslušnosti stíhaného. Nikdo nesmí být před zákonem zvýhodňován – ani pro svůj majetek, ani pro své společenské postavení – a již vůbec ne pro své politické vazby. Před zákonem mají být lidé rovni. Pavel Novotný se nám vysmívá, že pro něj toto základní pravidlo demokratického uspořádání neplatí. A není sám. Vít Rakušan je ministrem kauze Dozimetr navzdory, Petrovi Hladíkovi pro změnu nijak ve výkonu ministerské funkce nepřekáží kauza Taxis.

Vzniká velice nebezpečný precedens, kdy řada lidí může pociťovat, že tresty se aplikují selektivně – jen na někoho.

Kabinet Petra Fialy pak napíná všechny své síly, aby co nejdříve podepsala takzvanou obrannou smlouvu mezi Českou republikou a USA. Ministryně obrany chvátá, aby byla za oceánem, co nejdříve to půjde.

O takto závažné věci by měli rozhodovat občané v referendu. Každého z nás se týká, nakolik bude narušena suverenita našeho státu – i nakolik se zesílenou přítomností vojáků a vojenských objektů USA na našem území zhorší bezpečnostní poměry v naší zemi. Fialův kabinet se vydává cestou vojenské eskalace, ale zájmem našeho státu je usilovat o mír a bezpečný středoevropský prostor.

Jakub Jašek byl (zatím nepravomocně) odsouzen k 6 měsícům vězení s dvouletou podmínkou. Prahu má zakázanou na rok – a zaplatit má 12 tisíc korun pokuty. Na rozdíl od Pavla Novotného za sebou „pětikolku“ nemá. Jakub Jašek se 11.3.2023 zúčastnil demonstrace Česko proti bídě. Na batohu měl odznak s písmenem „Z“ a na bundě nášivku Wagner group.

Pro něho jsou to symboly „osvobozování východní Ukrajiny od neonacismu“. Pokud by soud tvrdil, že pan Jašek svým počínáním popírá genocidu, bylo by dobré soudu připomenout, že o tom, co byla či nebyla genocida, se rozhodne až po skončení válečného konfliktu a stanovení vítězů a poražených. Zatím má pan Jašek plné právo veřejně dávat najevo svůj postoj, jakkoli se jeho názory jiným lidem líbit nemusí. Pokládám za skandální a nepřípustné, že je vyšetřován a souzen.

Soudce Lukáš Svrček se odvolává na zprávu vyšetřovací komise OSN. Ani tato komise však není v době válečného konfliktu nestranná. Vyšetřování teroristického útoku na Nord Stream neprošlo, neboť si ho USA nepřejí. Rovněž bychom měli přihlížet ke skutečnosti, že válečné zločiny USA v Iráku byly prokázány – a přesto nehrozí postih nikomu, kdo USA adoruje a jejich zločiny v Iráku bagatelizuje.

Uvědomme si, že nemůžeme věřit ničemu, co k nám po dobu trvajícího vojenského konfliktu na Ukrajině z oficiálního zpravodajství doléhá, neboť musíme počítat s propagandou. Ve chvíli, kdy vládne propaganda, nelze určit, kdo má či nemá pravdu – a nakolik se mýlí. To vše jednou zhodnotí až historie. Je absurdní, že soudy by svůj ortel nad tím, kdo se choval či nechoval jako fašista, kdo co způsobil a kdo na čem nese značný podíl viny, měly vynášet mnohem dříve než historikové. Možná se pan Jašek v úsudku, kdo je nacista, mýlí. Ale rovněž je možné, že má pravdu či se pravdě blíží. Za to nemůže být souzen. A pokud za to souzen je, měli bychom se proti takovému postupu vymezit a bouřit. Z principu.

Nyní jsme přesvědčováni, že v ukrajinském městě Chmelnickij sklad střel s ochuzeným uranem zasažen nebyl – a není důvod k panice. Přesně takto kdysi byli chlácholeni občané Československa, že se v Černobylu nic zásadního nestalo, a že se šíří nepodložená panika.

Situaci nepomáhá, když podezření dementuje Dana Drábová, která nedávno popírala výskyt jedů v ukrajinské mouce. Bohužel pro ni se ukázalo, že ukrajinská mouka skutečně závadná je, což její důvěryhodnost v žádném případě neposílilo.

Právem každého občana je být pravdivě informován. Pokud se mu tohoto práva nedostává, má právo se po informacích pídit sám. Kriminalizace pochybování je ze své podstaty zrůdná. Lidé mají právo pochybovat – mají právo být nedůvěřiví – mají právo veřejně sdílet své obavy. Na vládní moci je, aby je přesvědčila důkazy, nikoli represí.


Zbavme se jich…

S vládou, která lidem nedá,
jen jim všechno bere,
vyhlídka je velmi bledá,
a to každým směrem.

Plat vám sníží, daně zvýší,
rostou všechny ceny.
Jako když jsou v spíži myši:
Stát je rozvrácený.

Na stíhačky, na munici
peníze být musí.
Penze se má každý zříci,
v nulách vidět plusy.

Dluh je obří, stále stoupá,
bankrot se již blíží.
Když je v čela vláda hloupá,
lidem lupe v kříži.

Je to vláda zaprodaná,
odjinud ji řídí:
Slouží jiným – kašle na nás,
pochopte to, lidi.

Proto Jana Černochová
za oceán pádí.
Kdo se k vlastním špatně chová,
s cizím kamarádí.

Vidí, jak jim koudel hoří,
celé bandě křivé.
Proto míří do zámoří.
Na občany plive.

Na nás zvou si zabijáky,
základnu jim dají.
Prodají nás klidně taky:
S Fialou jsme v háji.

Vzbuřme se, než pozdě bude
(pozdě bylo včera).
Nenechme se krmit bludem
z Fialova pera.

Léky nejsou, důchod není:
Díry máme v lodi.
Zbavme se již bez prodlení
všech těch, kdo nám škodí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Marek Řezanka: S ochranou – a bez ní

 1. Jiří Jírovec napsal:

  Referendum by nemělo být o smlouvě. Mělo do Ústavy ČR přidat neodstranitelný zákaz přítomnosti cizích vojáků, jejich základen a instalací na našem území. Jinak by totiž mohlo jiné politické seskupení pozvat třeba ruskou armádu. Bilaterární smlouva, podepsaná slouhy, má charakter vlastizrady, protože si nikdo nedovolí žádostem Velkého Bratra nevyhovět. Alternativně by referendum mohlo být o otázce: „Souhlasíte, aby dluh za nákup amerických zbraní platily naše děti a vnuci?“

  • admin napsal:

   Pane Jírovec, zdravím Vás.

   No ano, máte naprostou pravdu, byť si myslím, že ze strany Ruska nám tohle již nehrozí ani náhodou. Osobně se stavím za snahy o voj. neutralitu ČR, jako je tomu u Irska, Rakouska, Švýcarska či Srbska. Jsem pevně přesvědčen, že tohle je naprosto nejlepší řešení i ve smyslu ekonomické a sociální politiky státu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *