Dr. Paul Craig Roberts: Putin se střelil do hlavy

Putinův poslední projev je projevem, který neměl být nikdy pronesen. Svým neuváženým projevem Putin dodal váhu americké neokonzervativní propagandě, že je v oslabené a zpochybněné pozici a že USA mohou na Ukrajině zvítězit.

Vzhledem k tomu, že ukrajinské síly jsou v podstatě poraženy, je falešná zpráva o „vzpouře“ přesně tím, co neokonzervativci potřebovali, aby udrželi konflikt při životě, a proto se Scott Ritter domnívá, že „převrat“ mohla podnítit Victoria Nulandová.

I kdyby to, co Putin řekl, byla pravda – a to není, neměl to nikdy říkat. Ověřil si tak propagandu amerických neokonzervativců. Důsledkem budou další provokace Ruska. Nebezpečí plynoucí z těchto provokací činí stále důležitějším, aby Rusko použilo dostatečnou sílu k ukončení konfliktu dříve, než se neokonzervativcům vymkne z rukou.

Je zřejmé, že Putin má poradce třetí kategorie. Místo ověřování neokonzervativní propagandy o Putinovi oslabeném vnitřními rozpory měl Putin říci, že Prigožinův protest ho upozornil na špatné vztahy mezi botičkami na zemi a vojenským vedením v Moskvě a na přání vojáků, kteří bojují za Kreml, aby použil dostatečnou sílu k ukončení konfliktu. Wagnerovi vojáci jsou unaveni umíráním za válku, která nikam nevede, ani nemá vyhlídky na konec.

To by však znamenalo Putinovu chybu, nikoliv Prigožinovu, a v domnění, že chrání Putina, ho jeho poradci ve skutečnosti ohrožují tím, že ověřují obraz Putina jako slabého a vnitřně rozporuplného, jak ho vykreslují neokonzervativci.

Generál Michael Thomas Flynn

Ruské vojenské špičky se snažily Prigožina zbavit, protože odmítl podřídit svou skupinu Wagner jejich velení. Vojenské špičky se mu odvděčily nedostatkem munice a dalšími způsoby. Je možné, že skutečně zasáhli jeden z jeho táborů raketou, aby mu zapálili pojistku. Ať už se stalo cokoli, vojenskému velení se podařilo zbavit se ho, stejně jako se demokraté a CIA zbavili poradce prezidenta Trumpa pro národní bezpečnost, generála Flynna.

Je možné, že se Prigožinovi podařilo upoutat Putinovu pozornost, ale že Putinovi připadal příběh o „ozbrojené vzpouře“, „vzpouře“ příliš ustálený na to, aby mu unikl. Pokud Putin skutečně považuje události z minulé soboty za vlastizradu, proč dal Prigožinovi a Wagnerovým vojákům průchod?

Začlenil by je vůdce ohrožený Wagnerovými vojáky do armády, nebo by je rozpustil a stíhal?

► Už jsem vysvětlil, proč nešlo o převrat.

Jevgenij Prigožin

Jevgenij Prigožin je dlouholetým blízkým Putinovým spojencem. Na Putinovu žádost založil skupinu Wagner Group. Skupina, tak jak vznikla, je oddělena od ruské armády, ale byla vybavena ministerstvem obrany a využívala ruské vojenské základny k výcviku. Spekuluje se, že Putin chtěl skupinu proto, aby mohl provádět vojenské operace s věrohodným popřením. To nedává příliš smysl, protože Wagnerova skupina je ruskou placenou vojenskou silou, která působí pro Rusko. To není možné popřít.

Nevím, proč Putin nechal Prigožina vytvořit Wagnerovu skupinu. Wagnerovu skupinu si představuji jako francouzskou cizineckou legii a jako náhradu za odvod.

Zda se Prigožinovi podařilo získat Putinovu pozornost, se dozvíme, pokud dojde ke změnám ve vyšších armádních kruzích a pokud Putin nakonec pověří síly, aby konflikt dovedly do konce. Pokud Putin konflikt nedovede do konce, bude pravděpodobným důsledkem jaderná válka.

Plukovník Douglas Macgregor

Plukovník Douglas Macgregor vidí situaci stejně jako já, jen si nejsem jistý, zda si uvědomuje, jakou škodu si Putin způsobil na Západě prohlášením, že Rusko je na pokraji občanské války a velkého vnitřního ozbrojeného konfliktu, a v Rusku svým odsouzením velitele Wagnera a jeho jednotek jako zrádců, kteří chtějí, aby se Rusové navzájem zabíjeli. Níže uvedený videozáznam je cenný nejen kvůli vysvětlení plukovníka Macgregora, ale také kvůli videoklipům, které ukazují nadšení a velkou úctu, kterou ruské obyvatelstvo Rostova projevilo Prigožinovi a jeho vojákům při jejich příjezdu do města minulou sobotu. Rusové jsou na Vagnerovy vojáky hrdí a to, že je Putin odsoudil, pravděpodobně poškodilo Putina více než Prigožina.

Na videu jsou také záběry ministra zahraničí Blinkena, který tvrdí, že Putin je odmítán vlastním lidem, a záběry Bidenova námořního admirála, který slibuje stále více zbraní pro Ukrajinu. Je zřejmé, že reakce Washingtonu na falešné zprávy o „převratu“ je taková, jak jsem ji popsal. Je smutné, že Putin byl tak naivní a skočil do pasti.

Nejen Prigožin a jeho vojáci chtějí válku rychle ukončit. Chce to i ruský lid. Vítězství je pro ně důležité jako vyjádření jejich suverenity a zdatnosti. Neexistuje žádná omluva pro Putinovu válku bez cíle, která dělá Rusko neefektivním. Jediné, čeho Putin dosáhl, je velké rozšíření konfliktu se zapojením NATO a USA. Rusové umírají bez jakéhokoli pokroku. Ta úmrtí jsou zbytečná.

Nezapomeňte, že ruská zimní ofenziva se nekonala. Výmluvou bylo, že se nikdy neochladilo natolik, aby zmrzla půda a tanky, dělostřelectvo a vojenské konvoje neuvízly v blátě. Teď je skoro červenec a letní ofenzíva stále žádná. Pokud bude Putin dál vyčkávat se svou válkou, budou mít USA a NATO čas vytvořit další ukrajinskou armádu, možná s polskými jednotkami, možná s jednou z džihádistických armád CIA.

Putin také poškozuje bojovou efektivitu tím, že ustupuje vojenskému vedení a rozděluje skupinu Wagner na oddíly a začleňuje je do skupin ruské armády. Ruští vojáci budou závidět, protože nemají úspěchy Wagnerových jednotek. Wagnerovi vojáci jsou starší a zocelení muži a nebudou snášet uštěpačné poznámky. To by nemuselo dobře fungovat a bojová zdatnost Wagnerových vojsk by mohla utrpět ztrátou soudržnosti. V podstatě je Wagnerova skupina speciální jednotkou o velikosti armády. Její zánik by byl pro Západ velkým vítězstvím.

Je velmi snadné pochopit frustraci Wagnerovy skupiny, která propukla v protest. Povinností vrchního velitele je dovést válku k rychlému a vítěznému konci. Putin svou povinnost nesplnil.

Falešné zprávy o „ozbrojené vzpouře“ přičítám Putinovu selhání. Neřešil doutnající spor mezi Prigožinem a generály a vojákům a zemi předložil nekonečnou válku, která demoralizovala ruský lid. Pokud Rusko nedokáže porazit ubohou Ukrajinu, jak se může postavit Západu?

Skutečnost, že se ruská a západní média shodují na falešném zpravodajském narativu, který je nyní vytesán do kamene, dále vzdaluje konflikt od pravdivého chápání, čímž maximalizuje šance na výbuch, který negativně ovlivní celý svět.

ZDROJ (překlad Zvědavec)


Komentář Zvědavce (27.6.2023)

Andrej Korybko přináší Prigožinovo vysvětlení „ozbrojené vzpoury“ z minulé soboty a tvrdí, že jde o překroucení pravdy. Prigožinovo vysvětlení mi však připadá věrohodné. Spočívá v následujícím. Prigožin se dozvěděl, že vojenské špičky, které se proti němu spikly, což je fakt, se dohodly na rozpuštění nebo převzetí Wagnerovy skupiny 1. července. Prigožin to považoval za zánik hlavní bojové síly, kterou Rusko má. Jeho „pochod na Moskvu“ nebyl ničím jiným než protestem. Jakmile bylo jasné, že dojde ke krveprolití, pochod odvolal.

Pokud je Prigožinova výpověď alespoň z poloviny pravdivá, je Putinova výpověď stejně nepravdivá jako výpověď CNN a amerického ministra zahraničí Blinkena. Vzhledem k tomu, že oficiální narativ je stejně pevně zakotven v Rusku i na Západě, je nepravděpodobné, že by Prigožinova výpověď byla vyslyšena nebo že by se o ní někdo zamyslel.

Domnívám se, že Prigožin má pravdu v tom, že ruská vláda a armáda vedly válku na Ukrajině neuspokojivým způsobem, který přivedl svět na cestu k jaderné konfrontaci.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Z Ruska se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *