Prof. Alan Dershowitz: Je to horší než za mccarthismu

Prof. Alan Dershowitz upozorňuje na skandální skutečnost, že metody, které používá bidenovský režim proti Donaldu Trumpovi, překračují všechny myslitelné meze dané ústavou, která, právě tak jako u nás, je v případě nepohodlných nepodvolených jenom cár papíru.

Bývalý prezident Donald Trump byl nyní obviněn, ale on sám svoji vinu odmítl. Zastupovali ho dva právníci, z nichž ani jeden zřejmě nechce vést Trumpovu obhajobu u soudu. Donald Trump jednal s floridskými právníky, ale několik špičkových právníků jeho nabídku odmítlo. Vím to, protože jsem s nimi mluvil. Objevují se znepokojivé náznaky, že právníci tento případ odmítají mimo jiné proto, že se obávají právní i kariérní odvety.

Objevují se znepokojivé náznaky, že právníci tento případ odmítají mimo jiné proto, že se obávají právní i kariérní odvety. Musíme udělat vše pro to, abychom zajistili, že se všem obžalovaným, včetně Donalda Trumpa, dostane profesně kompetentního právního zastoupení, které naše Ústava zaručuje všem Američanům. Na snímku: Bývalý prezident Donald Trump při svém projevu 13. června 2023 ve městě Bedminster v New Jersey.

Temný Project 65

Existuje hanebná skupina, která si říká Projekt 65, jejímž cílem je zastrašit právníky, aby nezastupovali Trumpa ani kohokoliv s ním spojeného. Tato skupina pohrozila, že proti každému takovému právníkovi vznese profesní žalobu. Když se tyto hrozby poprvé objevily, napsal jsem komentář v novinách, kde jsem nabídl pro bono obhajobu všech právníků, jímž půjde skupina Projekt 65 po krku.

Projekt 65 po mně okamžitě šel, a vymyslel obvinění na základě případu, ve kterém jsem byl ústavním poradcem, a jehož cílem bylo poslat zprávu potenciálním Trumpovým právníkům: Pokud budete hájit Trumpa nebo kohokoliv s ním spojeného, tak se na vás zaměříme a najdeme něco, kvůli čemu vás zažalujeme. Právníci, se kterými jsem mluvil, si tuto hrozbu plně uvědomují – a berou ji vážně.

Mohou samozřejmě existovat i jiné důvody, proč se právníci Donalda Trumpa zdráhají hájit. Trump není nejsnazším klientem a v minulosti některé své právníky soudně napadl. A na druhé straně se někteří jeho předchozí právníci zrádně obrátili proti němu. Tento poslední Trumpův soudní případ bude obtížný a u mnoha právníků i v obecné populaci nebude populární.

Horší než za mccarthismu

Dobří právníci však obecně vítají výzvy, zejména v podobě vysoce sledovaných případů. Tato kauza je ale jiná: výhružky právníkům jsou nyní daleko vážnější než kdykoliv dříve od dob mccarthismu. A srovnání s mccarthismem není nijak přehnané. Vzpomínám si, jak byli v 50. letech 20. století profesně ničeni právníci hájící občanské svobody, z nichž mnozí komunismem opovrhovali, a jak byli napadáni, pokud se odvážili zastupovat lidi obviněné z příslušnosti ke komunistům.

Dokonce i organizace na ochranu občanských svobod se podobným případům vyhýbaly ze strachu, že by to ovlivnilo jejich financování a obecné postavení v komunitě. Dnes to může být ještě horší – mohu to potvrdit ze svých osobních zkušeností získaných v roce 2020, kdy jsem hájil Donalda Trumpa proti protiústavnímu impeachmentu. Členství mi bylo zrušeno místní knihovnou, komunitním centrem i synagogou. Staří přátelé se se mnou odmítali bavit a vyhrožovali ostatním, kteří se mnou mluvili. Ostrakizována byla také moje žena, která přitom s mým rozhodnutím hájit Donalda Trumpa nesouhlasila. Bylo mi také fyzicky vyhrožováno.

Náš soudní systém je založen na standardu Johna Adamse: i on byl napaden za obhajobu britských vojáků obviněných z Bostonského masakru, ale jeho právní zastoupení těchto obviněných vrahů nyní slouží jako symbol práva na právního zástupce podle 6. dodatku. Tento symbol je nyní ohrožován skupinou Projekt 65 a dalšími, kteří se podílejí na jeho mccarthyovském pronásledování těch právníků, kteří byli požádáni, aby zastupovali Donalda Trumpa a osoby s ním spojené.

Ústava platí jen pro podvolené?

Trumpovi právníci nyní uvedli, že údajně jeden ze žalobců naznačil Stanleymu Woodardovi, právníkovi Trumpova spoluobžalovaného Waltina Nauty, že pokud bude pokračovat v jeho energické obraně, místo toho, aby ho povzbuzoval ke spolupráci s obžalobou proti Trumpovi, tak to může negativně ovlivnit jeho žádost o pozici soudce. Pokud je to pravda – neviděl jsem důkazy, které by to podpořily – pak to představuje přímý útok na 6. dodatek.

Ať už si o Trumpovi nebo obviněních proti němu myslíme cokoliv, tak se my Američané musíme jednotně postavit proti snahám zastrašovat právníky a odrazovat je od obhajoby neoblíbených klientů podle 6. dodatku. Advokátní komory se musí zabývat hrozbami a jednáním Projektu 65 a státních zástupců, kteří se snaží rafinovanými nebo jinými prostředky ovlivnit právníky klientů tím, že jim hrozí poškozením jejich kariéry nebo jinými prostředky.

Složité soudní kauzy mohou vyústit ve špatné zákony, ale soudní případy, v nichž hraje závažnou roli stranická příslušnost, ohrožují ústavní práva. Musíme udělat vše pro to, abychom zajistili, že se všem obžalovaným, včetně Donalda Trumpa, dostane profesně kompetentního právního zastoupení, které naše Ústava zaručuje všem Američanům.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *