Ing. Alena Vitásková: Energetická krize není zdaleka u konce, varuje Vitásková

Energetická expertka Ing. Alena Vitásková upozorňuje, že by měli být naši spotřebitelé i přes pokles ceny plynu připraveni na to, že se tento trend může již brzy opět zvrátit a ceny energií opět porostou.

Ruské napadení Ukrajiny podle někdejší šéfky Energetického regulačního úřadu Ing. Aleny Vitáskové není ani zdaleka hlavním důvodem prudkého růstu cen energií v uplynulých letech. Z konfliktu na Ukrajině se dle ní stalo téma, na něž se energetická krize „svedla“ a politici jej využili pro zdůvodnění toho, proč ceny energií rostou. Pravého původce tohoto růst cen energií podle vyjádření Vitáskové pro Rádium Universum však máme hledat již mnoho let předtím, a přestože ceny energií již klesají, měli by spotřebitelé dle energetické expertky aktuálně raději začít šetřit. Energetická krize prý totiž není ani zdaleka u konce.

Nakolik zvládla česká vláda energetickou krizi, by dle někdejší šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové měli zhodnotit sami občané a majitelé firem dle toho, jaké pocítili její dopady. Současná energetická krize dle ní sice odeznívá, avšak není zcela u konce. V rozhovoru pro Rádio Universum Ing. Vitásková uvedla:

Nemáme zajištěný dostatek jak zemního plynu, tak elektrické energie. Proč nemáme zajištěný dostatek elektrické energie, když jí máme do jisté míry nadbytek, a de facto ji vyvážíme? Protože máme elektrickou energii za velmi vysokou cenu, než za jakou bychom ji mohli mít. Tak, jak vyzněly některé informace, statistiky Eurostatu, tak máme snad nejvyšší cenu energií ze zemí Evropské unie, což je pozoruhodné, když sami vyrábíme levnou elektrickou energii, a pak ji draho prodáváme pro naše spotřebitele. Takže tak, jak to vypadá pro spotřebitele, pro občany, tedy že energetická krize odeznívá, tak myslím, že vyřešena není, že neodeznívá, protože nejsou napraveny kroky jak v oblasti plynu, tak v oblasti elektrické energie.

Energetická expertka také upozorňuje, že i přes pokles ceny plynu musejí být spotřebitelé připraveni na to, že se tento trend může již brzy opět zvrátit a ceny energií opět porostou.

Ceny klesají teď, v tomto období, ale jak to bude na podzim, v zimě, jakým způsobem jsme si zajistili plyn? A jestli to bude LNG, to znamená zkapalněný, tak to musí být podstatně dražší, než byl zemní plyn, který jsme dováželi, nebo nakupovali přes tranzitní plynovody z Ruska. Ať se to někomu líbí, nebo ne, tak to byly nejvýhodnější dodávky prostřednictvím tranzitních plynovodů přímo z těžby u producentů. Takže tato cena bude muset mít už v prvopočátku vyšší náklady, když budeme dovážet LNG.

Otázkou dle ní bude také to, odkud zkapalněný plyn bude pocházet. Tedy zdali přijmeme, kvůli lodní přepravě méně ekologický, břidlicový plyn ze Spojených států, anebo i nadále budeme dovážet ruský plyn, akorát přes překupníky.

Jenom se projede, a bude tam vyšší marže pro další a další účastníky tohoto obchodu. A o tom se moc nemluví, to se tak nějakým způsobem veřejnosti neříká. A ten, kdo to náhodou řekne, tak je pak nazván dezolátem. Takže situace v energetice bude ještě velmi složitá, a my musíme hledat prapůvod někde jinde, dodala Vitásková s tím, že ruský útok na Ukrajinu není ani zdaleka původcem aktuální situace a akorát se to na něj svedlo. Bylo toho využito, politicky využito.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Energetika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *