JUDr. Ján Čarnogurský: Jak to bylo a jak bude s Ukrajinou

Budoucnost se rodí ze současnosti a minulosti a minulost a přítomnost ovlivňují budoucnost. Celý svět si klade otázku, jak a kdy válka na Ukrajině skončí, píše Ján Čarnogurský, disident a expremiér Slovenské republiky.

Dr. Fiona Hillová, ředitelka odboru východní Evropy a Ruska Americké rady národní bezpečnosti (Kancelář prezidenta Bílého domu), se k této otázce nedávno vyjádřila, nyní odborník na Brookings Institution ve Washingtonu. Několik let se účastnila schůzek klubu Valdai v Moskvě. Pracuje na ruských otázkách po celá desetiletí, mluví dobře rusky a zná ruské odborníky na zahraniční politiku.

Článek v časopise Foreign Policy  píše o dohodě mezi Ruskem a Ukrajinou v Istanbulu v březnu až dubnu loňského roku:

Moskva se zavázala ukončit svou zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině, stáhnout své jednotky a zaručit bezpečnost Ukrajiny, pokud se Ukrajina zaváže nepřipojit se k NATO, zakotvit v ústavě svou neutralitu a zaručit status populace v ruském jazyce.

Rusko dokonce stáhlo své jednotky z Kyjeva, jak píše Hillová. Dohoda se dostala na Bidenův stůl, ten ji zamítl a Boris Johnson, který byl tehdejším britským premiérem ji také zamítnul. Dosáhli toho, že dohodu také odmítl ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Slíbili mu vojenskou a mediální podporu a rozkvět Ukrajiny.

Hillová dále píše, že Rusko podstoupilo velké riziko, protože dohoda byla již druhým pokusem o dohodu se Západem. Prvním pokusem byla Putinova nabídka v prosinci 2021, kterou Západ odmítl. Putin se dostal do rizika, ale předpokládal, že ji Západ znovu odmítne. Tak se to stalo. Ale velká hra vyžadovala velké sázky. Fiona Hillová píše, že Západ nechtěl jednat. Přijetí dohody považovali za slabost vůči Rusku. Rusko bylo tak znovu podvedeno. Cena lhaní bude vysoká.

Joe Biden a Boris Johnson v podstatě zničili Ukrajinu ve své současné podobě. Někdejší poradce amerického prezidenta dodává, že v současné době neví, zda stát jménem Ukrajina zůstane na mapě vůbec, a pokud ano, v jaké formě. Rusko již nebude pokračovat v jednáních a dosáhne konce války. Někde poradce amerického prezidenta dodává, že v současné době neví, zda stát jménem Ukrajina zůstane na mapě vůbec, a pokud ano, v jaké formě. Rusko již nebude pokračovat v jednáních a dosáhne konce války.

O vojenské operaci na Ukrajině se denně diskutuje v ruských televizních debatách. Denně informují o průběhu fronty, o ukrajinských ztrátách. (Ukrajinská strana, která není v Rusku zakázána, informuje o ruských ztrátách.) Záběry dronů ukazují, jak hoří německé tanky Leopard nebo tanky British Challenger. Ruská televize také ukazuje stopy amerických kazetových bomb používaných ve městech v Doněcku. Používání kazetových bomb je zakázáno mezinárodní dohodou.

Ukrajinská armáda již zjevně není schopna radikálně pokročit ve své protiofenzivě. Neprotrhla ani první ze tří ruských obranných linií. V říjnu se bojiště promění v bláto, těžké zbraně se stanou nepoužitelné. Nejpozději pak by měla ruská armáda válku rozhodnout. Současná válka se nedá rozhodnout bez převahy ve vzduchu. Převahu má jednoznačně Rusko a do konce roku ji nezmění ani letadla F-16, i kdyby je Ukrajina dostala.

Pokud se tak stane, americký prezident a britský předseda vlády budou mít na svědomí jeden slovanský národ. Pokud, pravda, mají svědomí.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *