Erik Best: Až přestane proudit ruský LNG…

Místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr v květnu pro Hospodářské noviny uvedl, že Rusko na drahých potravinách v Česku vydělává, protože se do Evropy dováží velké množství LNG z Ruska.

Ekonom České spořitelny Michal Skořepa Hospodářským novinám v polovině srpna zase řekl, že Česká ekonomika přežívá energetický šok možná i proto, že jsme hospodářské vazby s Ruskem zpřetrhali méně, než jak to vypadá. Část zemního plynu, který do Evropy přichází, je podle něj stále z Ruska, jen prošel nějakým „očistným procesem“ třeba někde na Dálném východě.

Přesto si ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) včera opět pochvaloval, že z Ruska do České republiky minimálně od začátku tohoto roku nedotekl ani kubík plynu. Poprvé jsme na tuto Síkelovu lest upozornili v listopadu loňského roku, ale nyní je to naléhavější. Česká vláda kupuje RWE Gas Storage CZ, aniž by veřejnosti sdělila celou pravdu o původu a budoucí dostupnosti plynu, který by tam mohl být uskladňován.

Co se stane, až ruský LNG přestane proudit do Evropy? Je s touto eventualitou v ceně počítáno?

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Energetika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *