Alex Dhaliwal: Kanadský parlament tleskal ukrajinskému nacistovi vestoje

Nejméně 2 000 vojáků Waffen SS ukrajinského původu, včetně Jaroslava Hunky, změnilo svou identitu a vydávalo se za „uprchlíky“, než byli v 50. letech 20. století zajati a uchýlili se do Kanady.

V pátek se v Dolní sněmovně parlamentu zvedla vlna chvály na ukrajinského „uprchlíka“ s vazbami na protisovětskou nacistickou divizi SS. Předseda sněmovny Anthony Rota vzdal hold 98letému Jaroslavu Hunkovi za jeho službu v „první divizi“ ukrajinské národní armády před emigrací do Kanady.

Premiér Justin Trudeau ho přivítal jako čestného hosta v rámci návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Kanadě.

Dnes je s námi ve sněmovně ukrajinsko-kanadský veterán z druhé světové války, který bojoval za nezávislost Ukrajiny proti Rusům a který dodnes podporuje vojáky, řekl pan Rota.

Všechny strany ve sněmovně, senátní skupiny a zahraniční hodnostáři ocenili Hunku potleskem vestoje za jeho tehdejší i současné úsilí v boji proti Rusům. Je to ukrajinský hrdina, kanadský hrdina a my mu děkujeme za všechny jeho služby, uzavřel pan Rota.

Hunka byl parlamentu představen jako 98-letý voják, „který bojoval… proti Rusům… hrdina“.

David Pugliese, přední kanadský novinář specializující se na vojenské záležitosti, však v roce 2020 napsal článek, v němž tvrdí, že tato „první divize“ za druhé světové války neexistovala.

Příslušníci divize sloužili v 14. divizi Waffen SS Adolfa Hitlera v Haliči – podle norimberského tribunálu pro válečné zločiny označené za zločineckou organizaci, uvedl vojenský časopis Esprit de corps.

Až 2 000 vojáků Waffen SS ukrajinského původu, včetně Hunky, údajně změnilo svou identitu a vydávalo se za „uprchlíky“, než byli v 50. letech zajati a uchýlili se do Kanady.

V té době z Evropy do Kanady uprchlo asi 30 000 ukrajinských uprchlíků.

Před kapitulací spojeneckým silám skrývali členové jednotky v posledních dnech války své spojení s SS tím, že se přejmenovali na „První divizi Ukrajinské národní armády“. Pugliese uvedl, že Ukrajinci ochotně sloužili nacistické válečné mašinérii a „ochotně se přihlásili“ do Waffen SS.

Zde je to, co Pugliese napsal ve vojenských novinách Esprite de Corps:

Ve snaze zakrýt spojení s SS si jednotka změnila název. V posledních dnech války se přejmenovala na První ukrajinskou divizi.

Poručík Bohdan Pančuk, příslušník Královského kanadského letectva (RCAF) a zakládající člen Asociace ukrajinských kanadských vojáků (UCSA), předložil „pozitivní příběh“ popisující bývalé haličské jednotky jako „protisovětskou“ jednotku německé armády.

Nicméně haličská divize „byla oddána německému vítězství, novému evropskému řádu a osobně Adolfu Hitlerovi“, vysvětlil Per Anders Rudling, historik východoevropských dějin a docent na katedře historie na univerzitě ve švédském Lundu.

Zatímco kanadští imigrační úředníci dva tisíce „uprchlíků“ z řad SS dostatečně neprověřili, jejich britští kolegové přesně věděli, odkud pocházejí, a s radostí je v Kanadě vysadili.

„Divize byla divizí SS a technicky vzato všichni její důstojníci a vyšší poddůstojníci podléhají soudu jako váleční zločinci,“ uvádí zpráva britského náměstka ministra zahraničí.

Waffen SS za druhé světové války bojovaly proti polské AK, potlačily Slovenské národní povstání a pronásledovaly protinacistické partyzány ve Slovinsku.

Nacisté byli součástí Hitlerovy 14. divize Waffen SS v Haliči. Podle vojenského historika a novináře Davida Puglieseho se jim podařilo proniknout do Kanady tak, že si změnili jména a zatajili svou minulost.

To málo, co víme o jejich válečné minulosti, je špatné, píše Beryl Hughesová, která vede souhrnné prověrky pro britské ministerstvo vnitra. Stále doufáme, že se zbavíme méně žádoucích ukrajinských válečných zajatců tím, že je pošleme do Německa nebo Kanady, dodává v dalším zápise z roku 1948.

Hughesová také napsala svému kolegovi, že Pančuk věděl, že má co do činění s „nechutnými jedinci“, ale že ho to nijak nepovzbudilo k přesunu do Kanady. Někteří Ukrajinci-Kanaďané si také byli vědomi jejich původu a byli silně proti tomu, aby se v Kanadě usadili.

Je zřejmé, že pan Pančuk a jeho sdružení zapomínají na fakta, která žádný Kanaďan nemůže zapomenout, nebo se domnívají, že Kanaďané již zapomněli na své syny, kteří padli na bojištích Evropy, uvedlo Sdružení sjednocených Ukrajinců v Kanadě.

Ukrajinská (haličská) divize byla nedílnou součástí Hitlerovy armády. Naši kanadští synové proti nim bojovali na italských bojištích. Mnoho kanadských synů tam zůstalo povražděno právě těmi, které by pan Pančuk chtěl, aby vaše ministerstvo přivezlo do Kanady, dodali.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Dějiny a současnost. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *