Caitlin Johnstoneová: Šílená propaganda se snaží normalizovat válečné zisky na Ukrajině

Na Ukrajině probíhá překvapivě bezostyšná propagandistická snaha o normalizaci válečných zisků, protože Kyjev koordinuje své kroky se zbrojním průmyslem a západními vládami s cílem přeměnit válkou zničenou zemi na hlavního domácího výrobce zbraní, čímž by se z Ukrajinců stali zmocněnci vojensko-průmyslového komplexu i Pentagonu.

Na akci v Kyjevě, která v pátek hostila 250 korporací „obranného“ průmyslu z 30 různých zemí, vystoupil prezident Zelenskij s projevem, v němž vyzval válečné ziskovce, aby na Ukrajině otevřeli továrny a zbavili se tak prostředníka, který zajišťuje a dodává tolik zbraní ze zahraničí. To je investice, na jejíž zřízení by měl zbrojní průmysl zdánlivě dost času, vzhledem k tomu, že západní představitelé se nyní předhánějí ve sdělování veřejnosti, že se tato válka protáhne ještě na mnoho let.

Zelenského projev dvakrát použil výraz „obranně-průmyslový komplex“ a ne méně než třikrát použil spojení „arzenál svobodného světa“.

Ukrajina rozvíjí zvláštní ekonomický režim pro obranně-průmyslový komplex, řekl Zelenskij:

Aby každé firmě, která pracuje ve prospěch obrany na Ukrajině a s Ukrajinou nebo která chce na Ukrajinu přijít – poskytla všechny možnosti k realizaci svého potenciálu.

Právě teď se určují nejsilnější vojensko-průmyslové komplexy, jejich priority a světový standard obrany. To vše se určuje na Ukrajině.

Tento krok byl v posledních týdnech doprovázen těmi nejděsivějšími titulky v masmédiích, jaké jsem kdy viděla, a všechny byly zaměřeny na normalizaci vojensko-průmyslového komplexu v očích veřejnosti.

V úžasně příšerném článku deníku Wall Street Journal s názvem „Na obranu obranného průmyslu“ a podtitulem „Populisté zprava i zleva útočí na americké společnosti, které vyrábějí zbraně. Kdo nás podle nich chrání?“ Ira Stoll z Future of Capitalism tvrdí, že vojensko-průmyslový komplex je vlastně úžasná věc, kterou bychom měli všichni milovat a podporovat.

Zbrojní průmysl chrání Ameriku a její spojence a udržuje nás v bezpečí před bezohlednými nepřáteli, kteří by nás jinak vyhladili nebo zotročili, píše Stoll:

Raytheon pomáhá vyrábět zbraňové systémy, které chrání izraelské civilisty před útoky teroristických skupin podporovaných Íránem. Patří mezi ně Iron Dome, David’s Sling, stíhací systémy SkyHunter a rakety Tamir. Raytheon také vyrábí protitankové střely Javelin, které Ukrajina používá proti ruským obrněncům, a radary včasného varování, které by odhalily přilétající rakety namířené na USA.

Stoll nejmenuje alternativní vesmír, který popisuje a v němž je americká armáda využívána spíše k zajištění bezpečnosti Američanů než k prosazování imperiálních zájmů v zahraničí.

Jiný nedávný článek listu Wall Street Journal s názvem „Válka na Ukrajině je také obřím veletrhem zbraní“ a podtitulem „Výrobci zbraní dostávají objednávky na zbraně, které se testují na bojišti“ oslavuje způsob, jakým se válečná technika testuje v terénu na lidských tělech ve prospěch válečných spekulantů.

Houfnice Panzerhaubitze je součástí arzenálu zbraní, které se testují na Ukrajině v rámci největšího světového veletrhu zbraní, píše Alistair MacDonald z WSJ:

Společnosti, které vyrábějí zbraně používané na Ukrajině, získaly zakázky a vzkřísily výrobní linky. Nasazení vybavení za miliardy dolarů ve velké pozemní válce dalo výrobcům a armádě také jedinečnou příležitost analyzovat výkonnost zbraní na bojišti a naučit se, jak je nejlépe používat.

Dva týdny starý článek agentury Reuters s názvem „Na londýnském veletrhu zbraní jsou obavy z globální války dobré pro byznys“ se rozplývá nad tím, kolik peněz v důsledku této války shrábnou výrobci zbraní, přičemž jeden nejmenovaný manažer zbrojního průmyslu agentuře Reuters řekl: „Válka je dobrá pro byznys.“

Zrovna nedávno moderátorka CNN Erin Burnettová navázala na několik klipů, v nichž „krajně pravicoví zákonodárci“ vyjadřují svůj nesouhlas s financováním zástupné války na Ukrajině, a pozastavila se nad tím, aby svým divákům vysvětlila, že toto financování je ve skutečnosti pro Američany dobré, protože jde přímo do amerického zbrojního průmyslu.

S tím vším, co se dostává do povědomí veřejnosti, stojí za to si ujasnit některá fakta, řekla Burnettová:

V první řadě jde naprostá většina těchto peněz do amerických firem a pracovních míst, že ano, protože to jsou lidé, kteří vyrábějí tanky Abrams, munici a všechno ostatní. A když si vezmete Lockheed Martin, který vyrábí HIMARSy, jež byly jádrem ukrajinské protiofenzívy, tak tato společnost oznámila, že zvýší počet svých zaměstnanců v Camdenu v Arkansasu o 20 procent, právě kvůli této nové poptávce.

Tyto peníze půjdou do Ameriky, dodal Burnett.

Všechna ta propagandistická energie jde na normalizaci aktu válečného ziskuchtivství, protože kdybyste nechali tuto myšlenku stát samostatně, lidé by křičeli hrůzou.

Skutečnost, že se záměrně vyvolaná válka používá jako obří polní demo, které má potenciálním kupcům a investorům ukázat, jak účinné mohou být různé zbraňové systémy při trhání lidských těl, aby se na vší té smrti a destrukci vydělalo, je děsivější než cokoli, co kdy vymyslel nějaký dystopický spisovatel.

Ukrajina je obří reklamou na zbraně hromadného zabíjení a cenou této korporátní reklamy nejsou peníze, ale lidská krev. Když se na tu věc podíváte přímo, naprosto vás zamrazí v zádech. Proto se vynakládá tolik úsilí na to, aby se na ni lidé nedívali.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *