Scott Ritter: Používají bojovníci Hamásu americké zbraně určené pro Ukrajinu?

Pokud jde o dodávky zbraní,
jsou USA nejhorším nepřítelem svých přátel

V nedávné historii byla považována za nejlepší zbraň teroristů (nebo bojovníků za svobodu, záleží na úhlu pohledu) útočná puška AK-47.

Dnes, v důsledku takzvané „globální války proti terorismu“ po 11. září, není neobvyklé vidět takové bojovníky s pistolí Glock ráže 9 mm nebo karabinou Colt M4.

Jedná se o zbraně placené americkými daňovými poplatníky a údajně poskytované jednotkám, které se zapojily do boje proti teroristům a/nebo bojovníkům za svobodu (opět v závislosti na politickém přesvědčení pozorovatele), které však místo toho končí v rukou těch druhých. To samozřejmě nikdy není výsledek, který Washington zamýšlí. A přesto tyto zbraně nakonec nějakým způsobem vyzbrojují právě ty síly, které se USA a jejich spojenci snaží porazit.

Nejnovějším příkladem tohoto jevu se zdá být Hamás a útoky, které militanti napojení na tuto organizaci páchají na vojenské a civilní cíle v jižním Izraeli. Na videozáznamu, jehož pravost zatím nebyla ověřena, údajně bojovník Hamásu děkuje Ukrajině za poskytnutí ručních zbraní, munice a ručních granátů. Další videa pořízená během skutečných útoků ukazují bojovníky Hamásu vyzbrojené množstvím zbraní americké výroby.

Tato videa znepokojila některé americké zákonodárce, jako například poslankyni Marjorie Taylorovou Greeneovou, republikánku ze 14. okrsku v Georgii, která bezprostředně po útoku Hamásu napsala na Twitteru/seznamu:

Musíme spolupracovat s Izraelem na sledování sériových čísel všech amerických zbraní, které Hamás používá proti Izraeli. Pocházely z Afghánistánu?“ ptá se kongresmanka. „Pocházely z Ukrajiny? S vysokou pravděpodobností je odpověď obojí.

Americké zbraně poskytnuté Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům za účelem boje proti jemenským povstalcům Hútíům byly Hútíi na bojišti zabaveny a obráceny proti původním majitelům. Některé z těchto zbraní se navíc dostaly do rukou bojovníků Hizballáhu v Libanonu. Zbraně, které USA poskytly bývalé afghánské armádě, se objevily v Kašmíru, kde byly nalezeny z těl propákistánských islamistických teroristů/bojovníků za svobodu, kteří před smrtí v Kašmíru bojovali po boku afghánského Talibanu proti USA a jejich afghánským spojencům.

Další americké zbraně z Ukrajiny se začaly objevovat v Africe, v oblasti Čadského jezera, v rukou povstalců Boko Haram, kteří bojují proti vojákům z Čadu, Nigeru a Nigérie vyzbrojeným USA.

Skutečnost je taková, že USA se staly jedním z hlavních zdrojů zbraní pro teroristy/bojovníky za svobodu po celém světě. Marjorie Taylorová Greeneová sice správně požaduje odpovědi, pokud jde o otázku bezpečnosti Izraele, dlouholetého amerického spojence, ale stejné otázky lze klást prakticky u každého programu bezpečnostní pomoci, který USA zavedly v době po 11. září 2001.

Zdá se, že americký přístup k boji proti globální válce s terorismem nakonec vedl k tomu, že ti, které označuje za teroristy, jsou schopnější provádět násilné činy, které se americká politika snaží zastavit. Smutnou pravdou je, že Amerika se ve svém spěchu vyzbrojit svět v mnoha ohledech stává největším nepřítelem svých přátel.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *