Který agent zařadil do programu ČT film Tři dny Kondora?

Najděte mi toho agenta, který rozhodl zrovna v těchto dnech zařadit americký filmový špionážně-kriminální thriller z roku 1975 Tři dny Kondora do vysílání České televize! Tak nějak řval muž drobné postavy, kterému v českých televizích říkají cenzor a Bůh ví, kdo jej za to platí.

Tak nějak dál řval muž malé postavy směrem k lidem, kteří se na chvilku zastavili, aby zažili na vlastní kůži několik chvilek demokracie ve veřejnoprávní televizi:

Všichni víte, že to všude vře. Víte, že Putin řádí na Ukrajině a stále nevíme, zda bude dostatek plynu, nafty, energie a základních potravin, možná bude nouze o vodu a vy pustíte do vysílání film o tom, jak americká tajná služba nechá zlikvidovat jakousi Americkou literárně-historickou společnost, jejíž členové jako civilní osoby společně studují a dokumentují všelijakou světovou literaturu.

Ti lidé byli zastřeleni, protože někdo z nich odhalil v nějaké knize únik tajné státní informace. To se nikdo nezamyslel, zda třeba i v Praze nemáme nějakou Americkou literárně-historickou společnost?

To nikoho nenapadlo, komu ten film slouží? To jste provedli zrovna, když jsme oslavili čtvrtstoletí od vstupu do NATO a placení provokatéři v Česku se snaží oslabit naše pevné postavení v této vojenské alianci a v Evropské unii!

To nikoho nenapadlo, komu to může prospět v době pořádání protivládních demonstrací? Najdete mi toho agenta, který to zařadil do vysílání?

Pozn. Naší Pravdy: Film je ke shlédnutí ZDE

A víte, co je na tom filmu nejotřesnější? Hlavnímu hrdinovi filmu, který má agentní označení Kondor, jeden vedoucí tajné služby vyčte, že jeho největší chybou je, že hodně čte, prohlásil do té doby stále řvoucí muž. 

Nu a jak to dopadlo? zeptali jsme se studenta politologie, který si nepřeje být jmenován, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu a spolužáci za idiota a který nám tu příhodu o odvysílaném filmu Tři dny Kondora v České televizi vyprávěl.

Probudil jsem se, ale musím přiznat, že jsem byl celý opocený, odpověděl tazaný student politologie.

ZDROJ


V jednom z oddělení CIA, krytém jako historická literární společnost, pracuje mladý literární vědec Joe Turner. Spolu s dalšími pracovníky studují brakovou literaturu, aby odhalili, zda se někde neobjevují náznaky úniku informací ze CIA, současně pro její potřeby hledají nové informace a nápady. Když se Joe jednoho dne vrátí z nedalekého bistra, kde byl pro jídlo, nalezne všechny své spolupracovníky zavražděné. Pod svým krycím jménem Kondor informuje o šokující události centrálu a rychle pochopí, že o život jde i jemu…

Napínavý thriller byl volně zadaptován dle knihy Jamese Gradyho Šest dní Kondora (která vyšla i česky). Film vznikl na popud hollywoodské hvězdy Roberta Redforda, představitele hlavní role zaměstnance CIA Joea Turnera, který si za partnerku vybral Faye Dunawayovou pro úlohu fotografky Kathy a režií pověřil svého dlouholetého přítele Sydneyho Pollacka.

Snímek patří do série politických filmů, jež vznikaly ve Spojených státech v 70. letech po tom, kdy byla odhalena aféra Watergate (viz Pohled společnosti Parallax, Rozhovor, Všichni prezidentovi muži). Dodnes thriller Tři dny Kondora neztratil nic na své působivosti. Za pozornost stojí herecké obsazení vedlejších postav. Vedoucí pracovníky CIA Higginse a Wabashe hrají známé hollywoodské hvězdy 50. a 60. let Cliff Robertson a divadelník John Houseman. Výraznou figuru profesionálního zabijáka tu vytváří bergmanovský herec Max von Sydow. Ještě upozorněme na výbornou hudbu skladatele Davea Grusina.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Dějiny a současnost, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *