Gerhard Schröder: Proč stále zbraně? Válku skončí jenom diplomacie!

Místopředseda FDP Wolfgang Kubicki kritizoval bývalého kancléře Gerharda Schrödera (SPD) za jeho výroky o diplomatickém řešení ukrajinské války. „Vůbec mě nezajímá, jestli Gerhard Schröder věří, že s Vladimirem Putinem lze vyjednat řešení. Myslím, že to je teď dost nereálné“, řekl Kubicki novinám mediální skupiny Funke.

Německý exkancléř Gerhard Schröder již dříve řekl, že se nevzdá své příležitosti mluvit s prezidentem Putinem, a odsoudil německé prodeje zbraní Ukrajině.

„Proč se soustředíte na dodávání zbraní?“ zeptal se bývalý kancléř, „válku lze ukončit pouze diplomatickým jednáním. Osud vojáků a ukrajinského civilního obyvatelstva lze zmírnit pouze diplomatickým řešením“, řekl Schröder pro FAZ. V rozhovoru s deníkem navíc dal jasně najevo, že jednání podle něj zatím selhala kvůli Ukrajině.

Kubicki s tím nesouhlasil. V zásadě je ale samozřejmě vždy lepší být v kontaktu s vůdci autoritářských států a nikdo v tom nemůže exkancléři bránit. „Ale každý, kdo si myslí, že Německo má diplomatickou povinnost ukončit válku na Ukrajině, překrucuje fakta.“

Bývalý kancléř je dlouhodobě kritizován za svou práci pro ruské státní podniky. Po ruském útoku na Ukrajinu se tlak na něj jen zvýšil. Vedení SPD se od Schrödera distancovalo a v současnosti se prověřuje několik žádostí o vyloučení ze strany. V důsledku toho 78letý muž v květnu letošního roku oznámil, že opouští dozorčí radu ruské energetické společnosti Rosněfť a odmítá nominaci na pozici dozorčí rady Gazpromu. Asi dva týdny po začátku ruského útoku na Ukrajinu odcestoval Schröder v březnu do Moskvy, aby s Putinem promluvil o mírovém řešení.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *