Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.: Ti, kteří měli přijít, nepřišli

Doc. Ilona Švihlíková komentuje výsledky komunálních a senátních voleb, které zvýšily pravděpodobnost, že nejhorší vláda vůbec dovládne celé čtyři roky.

Rychlý komentář k volbám nemůže nutně pojmout tvorbu povolebních koalic, a samozřejmě ani druhé kolo voleb do Senátu. Přesto si dovolím několik základních shrnutí proběhlých komunálních voleb a také voleb do třetiny Senátu v prvním kole.

Žádná „zabijačka“ vládní koalice se nekonala, protože „ti, kteří měli přijít, nepřišli“. Nízká volební účast je hlavním faktorem, proč se vláda Petra Fialy, která se voleb očividně velice obávala, bude cítit silná v kramflecích.

Slovy Václava Klause se v jejich případě jedná o „neprohru“. Plánované protesty jsou tímto výsledkem předem významně oslabeny, a naopak se zvyšuje pravděpodobnost, že nejhorší vláda, kterou jsme kdy měli, dovládne celé čtyři roky.

Klíčové pro rozbor není tedy to, kdo si jak kde polepšil, ale proč lidé k volbám nepřišli, resp. nebyli přesvědčení o tom, že „jde o referendum o vládě“. Nabízím několik hypotéz, které ale budou chtít empirickou verifikaci – někteří volby nepovažovali za důležité, vnímají spíše důležitost politiky na ulici, nebo nenašli žádný subjekt, který by mohli volit (tipnu si, že to se týkalo hlavně levicových voličů), nebo volili klidně strany stávají pětikoalice s tím, že jejich starosta/starostka je dobrý člověk a že zrovna strana pětikoalice (třeba Piráti) dělá, co může, aby zabránila nadměrné výstavbě. Politologicky řečeno si jinak zarámovali osu konfliktu.

Hnutí ANO zaznamenalo řadu zisků. Po prvním prolétnutí (je to rychlý komentář!) ANO uspělo i na pražských sídlištích. Jenže, i když ANO zabodovalo minimálně v prvním kole do Senátu, jak ho považovat za alternativu vůči současné vládě, když jeho představitelé neustále lezou kamsi ODS? Vždyť od nich kontinuálně zaznívá, jak se chtějí spojit s ODS, a jejich vlísávání se jihočeskému hejtmanovi překračuje meze vkusu.

Jako protestní strana si SPD vedla dosti dobře. Je ovšem otázka, jestli v této pozici i zůstane, nebo jestli se intenzivněji zapojí do obecních a městských rad. Další protestní uskupení až na výjimky jednotlivých osobností (Jana Zwyrtek Hamplová) neuspěla.

Podrobnou analýzu si musí udělat jak KSČM, tak i ČSSD. Právě sociální demokracie kandidovala v řadě různých uskupení. Je jistě zvláštní, když sám předseda strany kandiduje pod jinou hlavičkou, než je jeho strana. Najdeme i úspěšné případy, třeba Jan Birke z Náchoda, který kandidoval pod značkou své strany. Propad „ideově čisté“ kandidátky v Praze (která měla sloužit jako vzor postupu „jak dále“) se dal očekávat, protože kandidovat na primátorku paní Annu Šabatovou musel být nápad pocházející z nějakého nezvládnutého večírku. Zajímavé ale je, že sociální demokracie uspěla v koalicích, které byly před volbami silně medializovány (v negativním slova smyslu), ve spojení s KSČM a SPD. Uspěla jak na Praze 12 (ano, těsně), i v Táboře (výrazně).

Shrneme-li, jedna demonstrace nedělá ani jaro, ani změnu vlády. Opoziční práce vyžaduje velké úsilí, trpělivost a peníze (v kapitalismu zejména peníze). Analýza motivů nespokojených voličů, kteří k volbám nepřišli, je zásadní pro další postup.

Troufnu si odhadnout: zoufale tu chybí levicová strana, která se zaobírá klíčovými problémy domácností i firem a nerozdává veggie párečky.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Analytika, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.: Ti, kteří měli přijít, nepřišli

 1. Štefan napsal:

  Já si nemyslím, že je tak špatně, že nemůže být hůře. Zatím občané nepocítili drasticky vládnutí současné bandy pěti, pocítíme to v daším období, kdy si myslím, že procitnou i ti nejotrlejší a budou volit či demonstrovat tak intenzívně, že vláda uteče od válu i bez násilí! Vyměnit u KSČM V. Filipa za K. Konečnou bylo správné, jenže jedna vlaštovka jaro neuděla. Vždyť ta špinavá protikomunistická kampaň nemůže přilákat mladé, ale naopak. Jestliže komunisté nemají mladé zázemí, pak nemá kdo bojovat. U ČSSD je to ještě horší, jestliže se na kandidátkách objevují ty samé profláknuté obličeje, jako dosud a opírají se o proamerické šváby, tak nelze vyhrávat. Nevím, proč ČSSD odstavila Jiřího Paroubka, vždyť to je politik formátu Zemana, který postavil ČSSD na nohy!

  • admin napsal:

   Štefane, srdečně Vás zdravím.

   Díky za Váš zdravý názor. Dovolím si ho přesto okomentovat.

   Já si nemyslím, že je tak špatně, že nemůže být hůře. Zatím občané nepocítili drasticky vládnutí současné bandy pěti ►Samozřejmě! Zatím jsou koryta plná žrádla, zásobníky narvané plynem až k prasknutí atd. A taky venku doposud zuří globální oteplování, takže topení nás zajímat opravdu nemusí.

   Vyměnit u KSČM V. Filipa za K. Konečnou bylo správné, jenže jedna vlaštovka jaro neuděla. ►Souhlasím, ale přepřahat koně je třeba zavčasu a ne až po funuse. Za nastalého stavu věcí už vidím jen JEDINÉ řešení: je nejvyšší čas založit NOVOU levicovou stranu, osobně navrhuji název „SNS=Strana nového socialismu“. Slovům spojeným s komunismem bych se raději vyhnul, protože komunisté byli PŘÍČINOU rozbití evr. socialismu, Západ je v tom nevinně. ÚV KSSS a KGB rozbili silou na šrot komplet celý posvátný sovětský chrám, který, zrovna když začal šlapat naplno ve druhé pol. 80. let, tak byl Gorbym utnut na popravčím špalku, viz velkolepý program sov. superraket Energija a Vulkán:

   https://www.youtube.com/watch?v=b6GG8KHDjZk

   Na tento projekt dokonce ani ta nejvýkonnější vědeckotechnická síla planety v USA (nová superraketa SLS) doposud nemá! A SSSR tohle stvořil již před třetinou století! Ruský prezident, místo aby řešil sociální politiku jeho země, místo aby řešil vědeckotechnický rozvoj RF a ekonom. nezávislost na Západu, tak řeší naprosté nesmysly na Ukrajině!

   Kdyby byl na místě Putina Uljanov-Lenin, už včera by byl podepsán DEKRET O MÍRU! Putin se špatně učil v hodinách dějepisu, protože jinak by věděl, že kapitalismus bez válek NEMŮŽE být, protože na nich skvěle vydělává. Proto byl Uljanov-Lenin doslova geniální, když Rusku během I. sv. války neuvěřitelně pomohl tím, že uskutečnil VŘSR, aby hned na druhý den, 8.11.1917, podepsal Dekret o míru bez anexí (žádné připojení cizích území) a kontribucí (žádné poválečné platby vítězným mocnostem ve válce). Málokdo dnes chápe, co to tehdy pro Rusko znamenalo, jaká to byla NEUVĚŘITELNÁ úleva pro zcela zničené a vyčerpané Rusko. Tohle v dějinách dokázali jen a pouze bolševici. Ostatní akorát tak jen žvanili a hovno dělali.

   Jestliže komunisté nemají mladé zázemí, pak nemá kdo bojovat. ►Samozřejmě. To máte jako s tím plynem pro EU. Kde nic není, ani smrt nebere. Jak jsem řekl už před lety, dějinná úloha komun. stran v Evropě je UZAVŘENÁ kapitola.

   Nevím, proč ČSSD odstavila Jiřího Paroubka, vždyť to je politik formátu Zemana, který postavil ČSSD na nohy! ►Odstavili ho, protože na něj nemají, to je celé. Nejen mezi komunisty probíhá třídní boj, rozumíme si. Štefane, proč myslíte, že Stalin byl v r. 1953 uklizen? Protože chtěl ODDĚLIT KSSS od hospodářského řízení státu, neboť moc dobře chápal, nakolik uvnitř řad komunistů probíhaly a doposud probíhají doslova vlčí vztahy ve smyslu kádrové politiky!

   Správně Stalin nejen soukromě říkal, že třídní boj neprobíhá jen za kapitalismu, nýbrž i za socialismu! Že se to jeho soudruhům nelíbilo, o tom ani nepochybujte!

 2. Josef napsal:

  To bylo jasné už v sobotu odpoledne, když se zveřejnil průběh hlasování. Když Vystrčil v Telči a Novotný v Řeporyjích prošli, tak to s republikou je jasné i bez politologů !

  • admin napsal:

   Josefe, máte pravdu.

   Tragédie je dvojí, vlastně trojí.

   1) Nízká vol. účast
   2) Naprostý propadák levice. KSČM obdržela ani ne 1.5 % hlasů (3x méně než v předchozích volbách). Za Filipa to bylo sice špatné, ale přece jen o poznání lepší než za Konečné. KSČM je historicky uzavřená kapitola. Ámen.
   3) Plánovaná demonstrace na sv. Václava, jak píše správně autorka článku, je tímto volebním výsledkem předem významně oslabena, a naopak se zvyšuje pravděpodobnost, že nejhorší vláda, kterou jsme kdy měli, dovládne celé čtyři roky naprosto v klidu. Ovšem, to by byl sociální úder na úrovni tsunami se všemi HROZIVÝMI DŮSLEDKY, o kterých naivní Češi netuší zhola NIC.

   P.S.
   Počínaje poč. nového roku hrozí sociální výbuch na úrovni OBČ. VÁLKY. Beze srandy. (( Úplně postačí, když glob. oteplování SKONČÍ. Nejen ruské zdroje se o tomto zmiňují stále častěji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *