Nordstream I a II vyřazen. Polský exministr obrany Radosław Tomasz Sikorski poděkoval USA

Děkuji vám, USA. Tak reagoval bývalý polský ministr obrany Radosław Sikorski na dva výbuchy, které způsobily rozsáhlé úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2.

Jedná se o další zdrcující ránu pro energetickou bezpečnost Evropy a úřady severských států se domnívají, že příčinou byla záměrná sabotáž.

Polský politik pak na twitteru za útok poděkoval Američanům. Ti se dlouhodobě pokoušeli zabránit dostavbě a zprovoznění Nord Stream 2 a nyní tlačí Evropu, aby se vzdala ruského plynu. Padla však také slova o ruské propagandě a očerňovací kampani proti Západu. „Je to oficiální oznámení o teroristickém útoku?” zeptala se mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Zacharovová.

Evropa je již několikátým měsícem zmítána ekonomickou válkou s Ruskem a s ní související energetickou krizí, která ve značné části zdejšího obyvatelstva vzbuzuje nejistotu a úzkosti ohledně nadcházející zimy. Situace se opět zdramatizovala tento týden v pondělí, když byly odhaleny rozsáhlé úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři, skrze něž proudí zemní plyn z Ruska do Evropy.

Podle švédských úřadů byly příčinou havárie dva masivní podmořské výbuchy, což následně potvrdily detailní analýzy renomovaných odborníků z Uppsalské univerzity a dánského seismologického centra.  Ti jsou přesvědčeni o tom, že poškození nezpůsobilo zemětřesení, nýbrž právě výbuch. Švédská premiérka Magdalena Anderssonová následně, s odvoláním na zjištění zpravodajských služeb, prohlásila, že se s největší pravděpodobností jednalo o úmyslnou sabotáž. S tímto závěrem se ztotožnila i dánská předsedkyně vlády Mette Frederiksenová. 

Kdo by mohl být strůjcem tohoto útoku, zanedlouho naznačil bývalý polský ministr obrany a zahraničních věcí Radoslaw Sikorski, který na twitteru sdílel fotografii zachycující následky havárie a připojil k ní analýzu:

„Děkuji vám, USA.“ Na polského politika, jenž v minulosti rovněž zastával funkci předsedy Sejmu a který nyní působí jako europoslanec ve frakci evropských lidovců, se ihned snesla masivní vlna kritiky a verbálních útoků. Státní tajemník Stanisław Żaryn jej obvinil z šíření ruské propagandy a celou záležitost označil za „očerňovací kampaň proti Polsku, USA a Ukrajině“.

Sikorského, který dlouhodobě patří k zastáncům těch nejtvrdších protiruských sankcí, přitom lze jen stěží podezírat z podpory Ruska. Jeho jestřábí rétorika vůči Moskvě letos v květnu vyprovokovala reakci předsedy ruské Státní dumy Vjačeslava Volodina, který na jeho adresu prohlásil: „Sikorski vyvolává jaderný konflikt ve středu Evropy. Nemyslí na budoucnost Ukrajiny ani Polska. Pokud se jeho návrhy naplní, tyto země přestanou existovat, stejně jako Evropa.“ Sikorského manželka, americká novinářka Anne Applebaum, je též známá svým negativním vztahem vůči Rusku.

Není žádným tajemstvím, že se Spojené státy dlouhodobě snaží narušovat obchod se surovinami mezi Ruskem a Evropou, například že se pomocí různých sankcí pokoušely zabránit stavbě a zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Trumpův ministr zahraničních věcí Mike Pompeo ještě v létě roku 2020 hrozil, že USA „udělají vše ve svých silách“, aby dostavbu plynovodu znemožnily.

V únoru tohoto roku pak současný prezident Joe Biden varoval, že v případě ruské invaze na Ukrajinu, zabrání zprovoznění již dostavěného Nord Stream 2. Na otázku reportérky, jak toho plánuje docílit vzhledem k tomu, že se jedná o německo-ruský projekt, o němž USA nemají právo rozhodovat, odpověděl slovy: „Slibuji vám, že toho budu schopen.“

Plynovod Nord Stream 2 skutečně po ruské invaze již zprovozněn nebyl a vzhledem k nedávnému výbuchu nejspíš dlouho nebude.

Nynější americká administrativa tlačí na Evropu, aby zásadně omezila nebo ukončila nákup surovin včetně zemního plynu z Ruské federace. Bidenův ministr zahraničí Anthony Blinken začátkem tohoto měsíce vyzval evropské státy, aby se vymanily z „ruského energetického sevření“, které prý ohrožuje naši bezpečnost. „Je zde obrovská příležitost se konečně a jednou pro vždy odklonit od závislosti na Rusku“, prohlásil šéf americké diplomacie na cestě z návštěvy Ukrajiny. Spojené státy mají pro Evropu alternativu: zkapalněný zemní plyn LNG prodávaný americkými firmami. Ten je však vzhledem k nákladům na těžbu, dopravu, zkapalňování a odpařování mnohem dražší než plyn z Ruska.

Ke slovům Radoslawa Sikorského už se vyjádřila ruská mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová: „Polský europoslanec a bývalý ministr zahraničí Radek Sikorski na twitteru poděkoval USA za dnešní nehodu na ruských plynovodech. Jedná se o oficiální prohlášení k teroristickému útoku?“

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Nordstream I a II vyřazen. Polský exministr obrany Radosław Tomasz Sikorski poděkoval USA

  1. Margarita napsal:

    možná stojí za to věnovat pozornost jiným zdrojům energie-například gravitačním bateriím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *