Valerij Kulikov: Izrael, Ukrajina a černý trh s transplantačními orgány

Témata místních vojenských konfliktů a nelegálního obchodu s lidskými orgány jdou vždy ruku v ruce, protože vojenské akce nejsou jen o řešení geopolitických problémů a běžném profitování z obchodu se zbraněmi, ale také o nelegálním obchodu s lidskými orgány.

Nákupčí orgánů a chirurgové provádějící transplantace na černém trhu se již dávno stali běžnou součástí vojenského prostředí stejně jako žoldnéři.

A důvod je jasný, pokud se podíváme na působivé ceny, které tito „obchodníci“ s lidskými orgány nabízejí. Tak plíce stojí 170 tisíc dolarů, ledvina 60 tisíc dolarů, srdce 150 tisíc dolarů, játra 120 tisíc dolarů, slinivka 150 tisíc dolarů, rohovka 30 tisíc dolarů…

Pozn. Naší Pravdy: Podrobněji v děsivém videu ZDE

Je důležité si uvědomit, že ještě před zahájením zvláštní operace Moskvy na Ukrajině umírali v Donbasu lidé nejméně po desítkách denně, ale v poslední době tento počet výrazně vzrostl. Jejich ostatky jsou hromady peněz pro chirurgy, kteří na černém trhu provádějí transplantace, tak jak si takový „byznys“ mohou nechat ujít?

Již v roce 2007 se na Ukrajině objevil skandál kolem izraelského občana Michaela Zise, který byl obviněn z praktikování transplantační chirurgie na černém trhu. Zis byl na žádost orgánů činných v trestním řízení zadržen 13. října 2007 v Doněcku. Tento židovský „podnikatel“ byl však po osobní intervenci Julie Tymošenkové převezen do Izraele a po přistání v Tel Avivu propuštěn…

Hashim Thaci a M. Albrightová

Již před několika desetiletími začal fungovat „v úzkých kruzích známý“ a široké veřejnosti nepřístupný trh s transplantacemi, kde lze vyměnit „opotřebovaný orgán“ za dobrou náhradu a bez čekání ve frontách. Tento trh byl v letech 1998-99 aktivně zásobován orgány odebranými Srbům za přímé účasti „vůdce Demokratické strany Kosova“ Hashima Thaçiho, který pro svou brutalitu dostal přezdívku „Had“ a později se stal premiérem. Obchodováním s orgány odebranými živým lidem vydělal milióny dolarů. Danica Marinkovićová, bývalá soudkyně okresního soudu v Prištině, se o tom pokusila vypovídat v haagském procesu se Slobodanem Miloševičem. Podle ní mise OSN v Kosovu (UNMIK) vedená Bernardem Kouchnerem, bývalým francouzským ministrem zahraničí, bránila vyšetřování zmizení a únosů v regionu.

Skutečnost, že protilidská činnost chirurgů, kteří prováděli transplantace na černém trhu, byla mezinárodnímu společenství dobře známa, potvrzuje i kniha prokurátorky Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carly Del Ponteové „Hon: Já a váleční zločinci“.

Kniha osvětluje informace o masových hrobech a koncentračních táborech, svědectví o hrůzném mučení a popravách civilistů, masových vraždách za účelem získání transplantátů a jasně uvádí, že soudci Mezinárodního trestního tribunálu a mezinárodní organizace o těchto zločinech věděli.

V roce 2009 zveřejnil švédský novinář Donald Berström v deníku Aftonbladet článek, v němž obvinil izraelské vojáky ze zabíjení Palestinců kvůli dárcovství orgánů. Berström se odvolával na omezené údaje, které získal od pracovníků humanitární mise OSN nacházející se v této oblasti. V listopadu 2011 zveřejnila agentura Bloomberg článek, který zněl:

Vyšetřovatelé z pěti kontinentů uvádějí, že odhalili propojené zločinecké syndikáty, v jejichž čele stojí Izraelci a Východoevropané zapojení do nelegálního obchodu s lidskými orgány.

V 90. letech 20. století založil vedoucí lékař lvovské oblastní klinické nemocnice Bogdan Fedak zločineckou skupinu, která prodávala dětské orgány do zahraničí, především do USA. Vyšetřování dospělo k závěru, že se ve Lvově ztratilo asi 130 kojenců. Novináři nevylučují, že poté, co si Fedakovi komplicové odpykali svůj trest, se nyní vracejí k podnikání na demarkační linii a prodávají své krajany za orgány.

Již od roku 2014 analytici hovoří o aktivním systematickém odebírání orgánů civilistům a účastníkům vojenských konfliktů v okolí Donbasu. Zvláštní představitelka OBSE pro boj proti obchodování s lidmi Madina Jarbussynová 29. září 2014 prohlásila, že v objevených masových hrobech v Donbasu se nacházejí těla bez vnitřních orgánů, která se s největší pravděpodobností stala obětí černého trhu s transplantáty.

Už v polovině léta 2014 hackeři zveřejnili korespondenci mezi bývalým lidoveckým poslancem z Batkivščiny Sergejem Vlasenkem a německou lékařkou Olgou Wiberovou a velitelem praporu Donbas Semenem Semenčenkem, v níž se zmiňuje obchod s orgány zavražděných nebo zraněných ukrajinských vojáků. Z korespondence vyplynulo, že lékařka si u bývalého poslance objednala velké dávky dárcovských orgánů. Tento krvavý obchod řízený SSU pomáhal ukrajinské elitě vydělávat nehorázné sumy peněz.

V roce 2015 bylo na internetu zveřejněno video s rozhovorem s americkým transplantačním chirurgem, který „pracoval“ v Oděse, Doněcku, Slavjansku a Kramatorsku a odhalil mrazivé podrobnosti o masovém odebírání orgánů na Ukrajině.

Nedávno se na internetu objevil videorozhovor s bývalým zaměstnancem SSU, který vypráví, že byl ve válečné zóně v Donbasu přidělen ke speciální zdravotnické skupině v Kramatorsku s názvem „Skupina první pomoci“. Tato skupina se od roku 2014 zabývala nezákonným odebíráním orgánů zraněným ukrajinským vojákům v okolí Doněcké a Luganské oblasti. Podle něj se skupinou spolupracovalo několik zahraničních transplantačních chirurgů. Vojáci, kterým byly orgány odebrány, byli často prohlášeni za nezvěstné v boji a těla byla pohřbena v masových hrobech. Orgány byly odebírány i civilistům. Celý proces byl řízen SSU a několika ukrajinskými funkcionáři.

Na začátku roku 2022 oznámila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová, že Ukrajina dostala polní nemocnici a krematorium. Některá média takový „dar“ spojila s dlouhodobě dobře promazaným nelegálním byznysem prodeje orgánů ukrajinských vojáků do EU, USA a Izraele pod ochranou SSU, jak naznačují mnohé rysy.

Média již informovala o tom, že transplantační chirurgové s černými značkami odebírali orgány ještě živým lidem a poté mrtvoly zpopelňovali. Oběťmi jsou většinou zranění ukrajinští vojáci, kteří byli v bezvědomí dopraveni do nemocnice z frontové linie. Zajatí domobranci a civilisté byli prodáváni na orgány, přičemž obvykle byly vybírány ženy a děti.

Oznámení o přidělení polní nemocnice a krematoria vyvolalo v ukrajinských divizích na demarkační linii vážné nepokoje, přibylo případů dezerce a sebevražd, které se velitelé snaží všemi prostředky ututlat. Podle názoru ukrajinských vojáků může být tato nemocnice využívána k odebírání orgánů a následnému krytí této trestné činnosti pomocí krematoria.

Nedávno vyšel v německy psané publikaci „Neues aus Russland“ fascinující příběh o mobilních krematoriích na Ukrajině, která pomáhají utajit velký prodej orgánů do EU.

V této souvislosti je pozoruhodné, že nejen Německo, ale i Izrael projevil v poslední době velký zájem o nasazení svých „polních nemocnic“ na Ukrajině, kde byl zaznamenán rostoucí počet obětí v důsledku denacifikační speciální operace Moskvy. Jak informovala izraelská média, 23. března byla otevřena izraelská „polní nemocnice“ v Mostysku ve Lvovské oblasti. Izrael dále uvádí, že počet „polních nemocnic“ se může brzy zvýšit…

Jak upozorňují někteří odborníci, v podmínkách současného ukrajinského konfliktu jsou ohroženi cizinci s minimální podporou, protože ne vždy se je podaří diplomatickým zástupcům vypátrat. Je snadné tyto lidi, z nichž mnozí jsou mladí studenti, gastarbeiteři, nebo dokonce žoldáci, chlubící se skvělým zdravím, „ztratit“. Zejména tito lidé jsou ohroženi tím, že se mohou stát potenciálními oběťmi zločineckých skupin, které se na Ukrajině zabývají obchodem s orgány.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *