Erik Best: Prigožin a summit NATO

Aktivita před summitem NATO ve Vilniusu ve dnech 11. a 12. července byla dosud patrná především na straně zemí NATO a Ukrajiny.

Například ministryně obrany Jana Černochová minulý týden ve svém projevu zdůraznila, že východní křídlo NATO je hlavní obrannou linií proti ruskému imperialismu a že Česká republika se intenzivně připravuje na to, aby v případě potřeby dokázala přispěchat na pomoc napadeným spojencům, případně se bránit sama.

Bývalý šéf NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Polsko a některé další země NATO by mohly být ochotny vyslat vojáky na Ukrajinu, pokud členské státy na summitu neposkytnou hmatatelné bezpečnostní záruky. Velvyslanec při NATO Jakub Landovský řekl, že Ukrajina nutně potřebuje munici a zbraně, včetně stíhaček. Na ruské straně Vladimir Putin 16. června, zřejmě poprvé, naznačil, že pokud budou stíhačky F-16 poskytnuté Ukrajině umístěny v zemích NATO, Rusko by tam na ně mohlo udeřit. A teď posílá jaderné zbraně a Jevgenije Prigožina do Běloruska, které je nejen blíže ke Kyjevu, jak včera na CNN Prima News poznamenal ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, ale také blíže k Polsku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *