Mgr. Lubomír Man: Kam si myslíte, paní Müllerová, že Evropané nejčastěji míří na letní dovolenou?

Někam k moři, to je jasné. Ale do které země, to nevím. Ale to jistě víte vy. To víte, že ano. Do Španělska, paní Müllerová. A druhou Evropany nejčastěji v létě navštívenou zemí je Itálie. Ale vraťme se domů. Kam myslíte, že nejvíc jezdí za bronzem Češi?

Tak to je zas až moc lehké, pane Švejk. Do Chorvatska.

Správně. Ale která země je, pokud jde o letní zájem Čechů, druhá?

Že by Bulharsko?

To víte, že ne, paní Müllerová. Je to Itálie. A třetí je Slovensko. To všechno podle údajů za loňský rok. Ale teď něco fajnovějšího, paní Müllerová: Kam nejčastěji jezdí na letní dovolenou ukrajinští uprchlíci, pobývající dnes u nás?

No když jsou uprchlíci, tak toho asi moc nenacestujou. Ale když jsou prachatější, mohli by napodobit náš zájem o Chorvatsko, ne?

Samá voda, paní Müllerová. Ukrajinští uprchlíci jezdí od nás na letní dovolenou nejvíc na Ukrajinu.

No to si snad, milostpane, ze mě děláte šoufky, ne? To oni z té Ukrajiny prchli proto, aby si ze své rodné země udělali prázdninový rezort? A co je pro Evropany Španělsko a pro nás Chorvatsko, je pro ně dneska Ukrajina?

Vypadá to tak, paní domácí. A České dráhy, které o tom cestovatelském zájmu ukrajinských uprchlíků dobře vědí, jim pro prázdninovou cestu do rodné země nabízejí výhodné jízdné, a to na jedinou jízdenku. Za cestu z Prahy do Lvova tak uprchlíci zaplatí 1122 Kč a do Kyjeva něco nad 1400 Kč, přičemž cestovat mohou třemi různými trasami: přes Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.

Pane Švejk, není to, čistě náhodou, v celých dlouhých lidských dějinách poprvé, kdy uprchlíci jezdí do země, ze které uprchli, na letní dovolenou?

Je to tak, paní domácí. Svět se pomátl. A Australané nás skrze zeměkouli vidí asi správně, když registrují víc naše nohy než naše hlavy. Ale já už letím. Nějak tak ze vzduchu cítím, že debata U kalicha bude ohnivější než křen, se kterým se tam dneska podávají klobásy. Příště vás už tam definitivně beru s sebou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *