Dr. Paul Craig Roberts: Tryskem do katastrofy

Bidenův režim odmítá bránit hranice USA, ale neváhá povolat operační jednotky na letadlové lodě a 101. výsadkovou divizi USA na obranu hranic Izraele. „Kryjeme Izraeli záda“, prohlašuje opakovaně americký ministr zahraničí, a americký ministr financí k tomu dodává: „Amerika si může dovolit dvě války.“

Takže zapomeňte na ochranu našich vlastních hranic a na to, jakou zátěží se tato politika stává pro americké daňové poplatníky.

Jak se za tohoto stavu věcí můžete ubránit dojmu, že naše vláda má čímsi svázané ruce a riskuje naše životy a blaho v zájmu jiné země? Ba téměř se zdá, že ve Washingtonu všichni, a Republikáni snad ještě víc než Demokraté, propadli intenzivní válečné horečce. Zatímco Washington spěšně eskaloval blízkovýchodní konflikt nasazením amerických vojenských sil, republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham obvinil z eskalace Írán a na jeho adresu pohrozil: „Pokud vyeskalujete válku, přijdeme si pro vás!“ A nedosti na tom. Graham naším jménem ve svých hrozbách pokračuje s tím, že USA „vyřadí Írán z ropného byznysu“. A dál hrozí: „Jsem připraven použít vojenskou sílu ke zničení zdroje financování Hamásu a Hizballáhu.“

Další republikán z Texasu a předseda výboru pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů Michael McCaul řekl, že sepisuje legislativu, jejímž smyslem je svázat americkou armádu s izraelskou válkou proti Palestině.

Jsme také svědky totálního selhání západního vedení, a to nejen ve Washingtonu, ale v celém západním světě. Namísto toho, aby situaci vysláním svých vojenských sil na Blízký východ eskaloval, měl Washington situaci uklidňovat. Ovšem neděje se tak. Existují naopak spekulace, že americké síly, jež se na Blízkém východě hromadí, jsou „válečnou flotilou“, jejímž úkolem je konečně přinést změnu režimu v Sýrii a vykopnout odtamtud Rusy. A to v aktu pomsty za Rusy, kteří zabránili plánovanému svržení Asadovy vlády prezidentem Obamou.

Chápu, že neokonzervativci Bidenova režimu chtějí v rámci své podpory izraelské expanzi pokračovat ve své politice čištění Blízkého východu, ale jak bezpečné je předpokládat, že odtud Putin vyděšeně prchne? Kdyby to totiž učinil, skončil by coby vůdce disidentského světa a pravděpodobně by skončil i v Rusku. A projev ruské zbabělosti by jistě vyvolal eskalaci angažovanosti NATO na Ukrajině.

Zdá se tedy jisté, že útok USA na Sýrii by vyústil ve vojenský konflikt mezi USA a Ruskem. Izraelci masakrují Palestince a berou jim jejich území kousek po kousku už od roku 1947 a nikdo s tím nikdy nic neudělal. OSN schvaluje rezoluce za rezolucí, ale USA tyto rezoluce vetují. Takže ani tentokrát neočekává Netanjahu žádnou opozici, a jediné, co očekává, je další pomoc Ameriky a jejího impéria.

Situace je kromě jiného zaplavena i spoustou chybných výpočtů a předpokladů. Hizballáh se už totiž dnes vyrovná Izraeli. Milice Hizballáhu skutečně dvakrát porazily vychvalovanou izraelskou armádu a vyhnaly ji z Libanonu navzdory izraelské vzdušné síle. A syrská armáda je zocelena bitvami proti žoldákům, které sem Washington poslal, aby svrhli Asada.

Stejně jako Hizballáhu a Hamásu nechybí vojenský zápal a rakety, schopné zasahovat Izrael, ani Iránu. Pokud, jak se tvrdí, 5 000 raket Hamásu vyřadilo izraelský bezpečnostní systém nazývaný Železná kupole, nemá tento systém žádnou šanci proti 100 000 nebo 200 000 raket. A pokud pak bude izraelská armáda vyslána do Gazy, odpor Hamásu ji tam určitý čas podrží, a Izrael riskuje, že bude přemožen Hizballáhem, Sýrií, Irákem a Iránem, pokud by se ovšem chtěly boje zúčastnit.

Izraelská porážka by ovšem zle poznamenala i vojenskou reputaci USA.

Tváří v tvář této možnosti, projevují jak Izrael, tak i USA naprostý nedostatek soudnosti. Rizika se ignorují.

A problém lidstva se jeví v tom, že vyvinulo zbraně, které jsou schopny zničit veškerý život. A že se tyto zbraně nalézají v rukou emocionálních lidí bez rozumu a neschopných se krotit. Měl jsem a stále mám obavy z toho, že se konflikt na Ukrajině vymyká kontrole a že snad ještě nebezpečnější situace bude na Blízkém východě.

A že se to nebezpečí přehlíží. Válečná propaganda presstitutek je extrémní a lidi před realitou oslepuje. Ti ve funkcích si myslí, že mají věci pod kontrolou, ale není tomu tak. Širšímu konfliktu by mohlo zabránit Rusko, ale Putinovi možná chybí větší rozhodnost.

Řekněte mi, kde jsou vůdci schopní zabránit katastrofě?

ZDROJ (překlad Mgr. Lubomír Man)

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *