Jindřich Kulhavý: Na naivitu není čas

Hladinu veřejného dění rozbouřilo doporučení ERA zvýšit cenu energie od příštího roku až o 70 %. Už tak jedny z nejvyšších cen v Evropě by se dostaly bezkonkurenčně na první místo, což by znamenalo, že sice vyrábíme elektřinu nejlevněji, ale zároveň ji nejdráže jakožto spotřebitelé nakupujeme.

Zamyslíte-li se nad tím, pak by to znamenalo, že se na nás přiživují jak obchodníci, tak i správci cest, kterými se k nám elektřina dostává. Přiživují je mírné slovo, ve skutečnosti nás sdírají z kůže.

Petr Fiala kontroval s tím, že v důsledku všech okolností výsledné navýšení nebude 70 %, ale půjde o jednotky procent. Tento zločinec na postu předsedy vlády žije už dlouho mimo realitu a každé jeho slovo je lež. Je pro něj důležitější cestovat vlakem do Kyjeva, později letět do Izraele a nově se toulat po Africe, než začít řešit dramatickou situaci tady u nás. Pokles životní úrovně není zanedbatelný, ukrajinizace společnosti z našich peněz dále pokračuje, arogantní politici, a především političky, ukazují národu, že je tento vůbec nezajímá. Prostě si vytyčili cíl, kterým je udržet se u koryta za každou cenu, plnit příkazy vedoucí k totálnímu propadu české ekonomiky a ztráty svrchovanosti země. Místo skutečně zásadních rozhodnutí ochraňujících české občany před pirátským jednáním nadnárodních koncernů a celé EU hledají způsob, jak vyhrát další volby, třeba i podvodem v podobě korespondenčního hlasování.

Fialový úspěch: Kopec nám Němci asi nechají

V blízkosti Plzně měl Volkswagen stavět Gigafactory – montovnu baterií do elektroaut. Přestože už déle bylo jasné, že zájem o tato vozidla klesá k nule a bez státních dotací si je kupují jenom snílci, což vede k zavírání výroben elektromobilů v Německu, a to hlásí jak Mercedes, tak i VW, a zájem padá i u BMW, naše vláda do poslední chvíle „věřila“, že se podaří tuto továrnu k nám umístit. Sice by vzniklo 3500 nových pracovních míst, ale jak jistě víte, výrobní procesy u baterií nejsou zrovna eko a navíc se počítalo, že by se montovna zásobovala tím, co by se vytěžilo v Krušných horách. Útěchou tak může být, že nám tedy zatím kopec předurčený k odtěžení asi zůstane, byť Leyenová tlačí na pilu a stále sní o konci spalovacích motorů.

Ránu ji v tom zasadili opět Rusové, kteří objevili obrovské ložisko kvalitní ropy a plynu zajišťující zásobování světa těmito komoditami na dalších 300 let. Green Deal se tak stále více jeví být jen jako obrovský byznys i podvod a způsob, jak nás okrádat na více frontách. A když už jsme u Gigafactory, tak ji VW buď nebude stavět vůbec, nebo výrobu posune tam, kde to bude pro něj nejvýhodnější. U nás to nebude. I to je další „úspěch“ Fialovy vlády.

Fialová nikoli zelená energie

Zmínili jsme se o cenách elektřiny a Green Dealu.

Podstatnou jejich částí je dotace zelených zdrojů. Tím, že elektřinu odebíráte a za odběry platíte, odesíláte solidní částku na podporu solárních baronů a provozovatelů dalších zdrojů tzv. zelené energie.

Přestože můžete polemizovat o účinnosti větrníků či solárních elektráren, argumentovat o ekologickém přínosu těchto zařízení, přesto platíte za jejich zřizování a dotování. Stáváte se sponzory vládního rozhodnutí, že je zelená energie tak cool a nutně ji potřebujeme. Takže jde o další složku z těch, ze kterých se skládá konečná výše ceny jinak v ostatních typech elektráren levně vyráběné energie. Mimochodem, špatného rozhodnutí.

Obnovitelné zdroje lze chápat v Norsku, kde má řada vodních elektráren smysl, podobně v Rakousku. Solární panely lze pochopit v zemích, kde svítí většinu roku sluníčko a větrné elektrárny zase v blízkosti moře.

V našich podmínkách jde o naivní představu a žádné plány vlády nezmění skutečnost, že umístění České republiky ve středu Evropy moc „udržitelným“ zdrojům energie nepřeje. Kdyby se přestaly dotovat z našich kapes, jejich provozovatelé by vcelku rychle zkrachovali.

Soumrak houstne

I přes sliby Fialy nás tak pravděpodobně čeká další cenový šok a dojde k dalšímu razantnímu nárůstu cen elektřiny.

Jak dlouho si necháme touto vládou ještě otravovat život? Zatím nedělá vůbec nic proto, aby se nám tu žilo aspoň tak dobře, jako za komunistů. Opravdu jsem to napsal? Pravdou zůstává, že neustálá ztráta jistot pokračuje a vezmeme li v potaz vše, co se nyní nedaří, musíme konstatovat, že i přes tehdejší železnou oponu a relativně tvrdou politickou linii vůči odpůrcům režimu si tenkrát lidé mohli být mnohým jisti.

Ne, nechceme návrat do té doby, ale také nechceme žít v této. Prošustrovali jsme naději vloženou do změn po roce 1989 a pokračuje sestupná tendence kvality našich elit. Výsledkem je Fiala jako premiér, Pekarová Adamové v čele Sněmovny a jejich i mediální prolhanost. A pak také samozřejmě to, že jsme se stali odpadem Evropy.

Ještě není tma, ale stmívá se.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Energetika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *