Exprezident Václav Klaus: Je to nešikovnost, arogance nebo neznalost?

V úterý rozbouřila „poklidné“ vody českého veřejného mínění zpráva ERU (Energetického regulačního úřadu), že dojde ke zvýšení regulované ceny elektřiny o 71 %. Normální člověk nemá důvod odlišovat regulovanou část elektřiny od elektřiny jako celku.

Hra na tuto odlišnost je přijetím hantýrky našich energetiků (a našich bezvýhradných stoupenců evropského Green Dealu). Člověka zajímá koncová cena elektřiny pro spotřebitele a nikoli její složky.

Normální člověk, který pozorně sleduje vývoj inflace, je rád, že míra inflace klesá, a teď najednou dostane zprávu, že ceny elektřiny u nás dále výrazně porostou, i když ví, že světové ceny energií klesají.

Ano, klesají, ale neklesá blouznění zelených majitelů Evropské unie, kteří dále prosazují své šílené nápady boje s údajně lidmi způsobeným globálním oteplováním. Ceny by klesat mohly, ale zelení (skrytí ve všech politických stranách) to nechtějí. Ti se chtějí vrátit o desetiletí či staletí zpět. Zakázat nám vlastnit auta, zakázat nám cestovat, zakázat nám topit si, zakázat nám jíst maso, atd.

ERU má v sobě politicky „necitlivé“ úředníky a tiskové mluvčí, a jen proto mohl vydat svou úterní ranní zprávu. Čekal jsem, že to vláda vysvětlí jinak. Že se omluví za tiskovou zkratku, že pokárá ERU a že řekne, že mají být lidsky citlivější. Místo toho se v úterý ve čtyři hodiny odpoledne konala agresivní tisková konference předsedy vlády, v níž nebyla žádná omluva, ale dnes už poněkud absurdní útok na Babišovu vládu, že způsobila vysoké ceny energií a elektřiny.

Hra antiBabiš vyhrála Fialovi před více než dvěma lety parlamentní volby, ale vláda je už za polovinou svého volebního období, už dlouho nám reálně vládne, a přesto stále svádí všechno na Babiše. Měla šanci udělat něco při svém EU předsednictví, jakkoli vím, že je toto předsedování EU pouze fiktivní, že v EU vládne někdo úplně jiný než ten, který půl roku předsedá setkáním reprezentantů členských zemí, natož je-li to vláda malé země z – v západní Evropě stále ještě málo respektovaného – Východu.

Kdy už si konečně přiznáme, že zvýšení ceny energií je lidský svévol vyvolaný zelenou ideologií? A že se tato ideologie stala v Evropské unii tak mocnou zbraní jedině proto, že byla radikálně oslabena síla národních států v Evropě ve prospěch Evropské komise, Rady a všech dalších orgánů EU?

Má to své historické konotace a svá kulatá výročí. Přesně před 30 lety, 1. listopadu 1993, vstoupila v platnost tzv. Maastrichtská smlouva, která přeměnila dosavadní Evropská společenství (ES) v Evropskou unii (EU). Před Maastrichtem to ještě bylo společenství států, dnes je to unie jednotlivců, lidí, případně regionů. Vedlo to k radikální dedemokratizaci Evropy a k obrovskému posílení role aparátů Evropské unie. Bez této změny by nemohl vzniknout Green Deal a celé to zelené šílení.

Abych se vrátil k názvu. To, co se stalo v úterý, byla i nešikovnost úředníků ERU (resp. Síkelova ministerstva), i arogance Fialy a jeho vlády, i neznalost nedávné historie a podcenění radikálního zvratu evropského integračního procesu symbolicky vyjádřitelného oním posunem od ES k EU.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *